Domki ogrodowe dla dzieci - drewniane, plastikowe, ze zjeżdżalnią. Inspirujemy!
Własny, pięknie zaaranżowany i zadbany ogród jest jednym z powodów, dla których ludzie decydują się na zakup domu a nie mieszkania. Taka przestrzeń daje ogrom możliwości - od budowy basenu po zasadzenie ogródka czy skonstruowanie placu zabaw dla dzieci. Relaks na świeżym powietrzu w wygodnym wiklinowym fotelu jest wystarczającą rozrywką dla dorosłych. Dzieci potrzebują większej ilości bodźców do zabawy. W tym artykule postaramy się doradzić w jaki sposób zaaranżować przestrzeń wokół domu, aby była przyjazna zarówno dla dorosłych jak i do zabawy dla dziecka.
Jaki domek ogrodowy dla dzieci wybrać?
Domki ogrodowe dla dzieci są zbudowane z drewna lub z plastiku. Przed zdecydowaniem się na konkretny model, warto poznać ich wady i zalety. Jakie domki ogrodowe dla dzieci wyróżniamy?
Domek ogrodowy dla dzieci plastikowy:
- plastikowy domek ogrodowy zmieści się w każdym ogrodzie. Można go także umieścić wewnątrz domu, jako że nie zajmuje wiele miejsca;
- wykonany z tworzywa sztucznego rodzaj domków nie posiada żadnych niebezpiecznych elementów. Można go zakupić nawet dla najmłodszych dzieci;
- jego konstrukcja jest prosta w montażu.
Drewniane domki ogrodowe dla dzieci:
- są dostępne w kilku rozmiarach;
- są bardzo stabilne i odporne na warunki atmosferyczne;
- nie posiadają elementów, które mogłyby być niebezpieczne dla maluchów;
- jeżeli drewniany domek będzie odpowiednio impregnowany, przetrwa w niezmienionym stanie przez wiele lat;
- z racji swoich rozmiarów, mogą z nich korzystać zarówno młodsze, jak i starsze dzieci.
Drewniany domek ogrodowy dla dziecka na słupach:
- montaż domku ogrodowego drewnianego na słupach sprawdzi się najlepiej w przypadku ogrodów o średnim i dużym rozmiarze;
- z racji wysokości, sprawdzi się dla dzieci w wieku szkolnym i starszych;
- dzięki odpowiedniej aranżacji, domek drewniany na słupach może się przekształcić się w rodzaj domku na drzewie;
- z uwagi na wysokość, zabawa powinna się odbywać pod nadzorem rodziców;
- ogrodowy domek wykonany z drewna sosnowego, dzięki odpowiedniej impregnacji będzie służył przez wiele lat.
Domek dla dzieci modułowy do ogrodu:
- ten rodzaj domków polecany jest do średnich i dużych ogrodów;
- dzięki modułowej budowie "rośnie" wraz z dzieckiem, umożliwiając dopasowanie poszczególnych elementów do zainteresowań dziecka;
- wszystkie elementy domku ogrodowego dla dzieci da się w dowolnym czasie zamontować lub wymontować;
- dzięki użyciu elementów wysokiej jakości, z powodzeniem posłuży przez wiele lat.
Wymiary i kształt
Domki ogrodowe dla dzieci mogą mieć najróżniejszy rozmiar. Wybierając odpowiedni wariant, należy wziąć pod uwagę liczbę dzieci, które będą korzystać z domku jednocześnie oraz ich wiek. Dla maluchów w wieku od 1 do 3 lat polecamy domki o wymiarach 100 cm x 100 cm x 100 cm. Rodzicom starszych pociech radzimy zainwestować w model o wymiarach minimalnych 150 cm x 150 cm x 150 cm lub 200 cm x 200 cm x 170 cm. Jeżeli domek dla dzieci ma być użytkowany przez wiele lat, warto zastosować się do zasady: im większy, tym lepszy.
Ostateczny wybór właściwego rozmiaru zależy także od możliwości finansowych oraz wolnej przestrzeni w ogrodzie. Jeżeli jest jej odpowiednio dużo, można pokusić się o stworzenie całego placu zabaw. Jeśli miejsca jest nieco mniej, sprawdzi się drewniany domek dla dzieci. Do ogrodów o niewielkiej powierzchni, zalecamy domki plastikowe.
Materiał wykonania
Do wykonania domków ogrodowych dla dzieci stosuje się najczęściej drewno lub plastik. Oba te materiały zapewniają dzieciom bezpieczną zabawę, jednak mają zarówno liczne zalety, jak i kilka wad.
Wariant drewniany:
- to droższa opcja; kosztuje od około 500 do 2000 zł;
- zapewnia duże bezpieczeństwo użytkowania, drewno może mieć drzazgi, aby jego powierzchnia była gładka trzeba je oszlifować;
- przeznaczony jest zazwyczaj dla malców od lat 3;
- konieczne jest impregnowanie materiału według wytycznych producenta;
- jest wizualnie atrakcyjny, jako że jest podobny do prawdziwego domu;
- jest to stała, dość ciężka i solidna konstrukcja;
- można go dowolnie modyfikować, przemalowywać, dodawać kolejne elementy;
- uszkodzone elementy da się bez problemu naprawić samodzielnie.
Wariant plastikowy :
- to tańsza opcja - kosztuje od około 300 do 1000 zł;
- zapewnia duże bezpieczeństwo użytkowania; plastik dobrze zamortyzuje ewentualny upadek;
- jest przeznaczony zazwyczaj dla dzieci od 12 miesięcy, stosowane najczęściej do lat 5 z racji niewielkich wymiarów;
- jego impregnacja jest zbędna, wystarczy zmyć zabrudzenia wodą;
- jest wizualnie atrakcyjny, ponieważ ma przykuwające uwagę kolory;
- ma niewielką wagę, w związku z czym można go dowolnie przestawiać;
- jego wyposażenie jest stałe. Nie ma możliwości modyfikacji elementów;
- nagrzewa się na słońcu i łatwo go uszkodzić.
Kwestia bezpieczeństwa domku
Domki ogrodowe, jak wskazaliśmy wyżej, mają liczne zalety. Dzięki różnym elementom do zabawy są w stanie przekonać dzieci do ogrodu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Kolorowy wygląd takich konstrukcji dodatkowo przykuwa uwagę i zachęca do zabawy. Aby była ona jednak w pełni bezpieczna dla dziecka, zarówno domek z drewna, jak i ten plastikowy, musi posiadać odpowiednie certyfikaty.
Bardzo ważnym wyznacznikiem tego, czy domek jest przeznaczony do użytku dzieciom, jest certyfikat CE. Jeśli znajduje się on na domku, oznacza to, że można się w nim bezpiecznie bawić.
Dobrze jest też wybrać dla dzieci domek ogrodowy, który pochodzi od rzetelnego producenta lub zakupić go w sprawdzonym sklepie, takim jak na przykład Merkury Market.
Dla bezpieczeństwa należy także odpowiednio dobrać domek do ogrodu do wieku, w jakim jest dziecko. W tym celu warto zapoznać się z oznaczeniami, jakie producent musi umieścić na opakowaniu.
Ostatnią kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo domków ogrodowych dla dzieci, jest ich odpowiednie umiejscowienie. Aby dziecko mogło wykorzystywać domek do zabaw nawet bez nadzoru rodziców, powinien on stać na równej i gładkiej powierzchni. Warto także zainstalować go odpowiednio daleko od basenu lub oczka wodnego, jeżeli znajdują się one na terenie ogrodu.
Wzięcie pod uwagę wszystkich powyższych kwestii, gwarantuje bezpieczną zabawę dziecka - niezależnie od tego, czy wybrany zostanie domek z plastiku czy ten drewniany.
Wybór domków dla dzieci jest bardzo duży. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnego modelu do zabawy, warto wziąć pod uwagę wszystkie kwestie praktyczne. Zarówno powierzchnia drewniana, jak i ta plastikowa ma swoje zalety oraz wady. Ważne jednak, aby rozmiar domku był dopasowany do wieku dziecka oraz mieścił się w ogrodzie. W domku ogrodowym do zabaw nie może także zabraknąć dodatkowych elementów wyposażenia - ich wybór jest już jednak kwestią indywidualną. Domek dla dzieci - drewniany czy plastikowy? Jeżeli dalej nie masz pewności, który wybrać - chętnie Ci doradzimy. Place zabaw dla dzieci do ogrodu można uzupełnić o meble ogrodowe czy trampoliny ogrodowe lub hamaki. Służymy poradą.