Dobór mebli do łazienki

20.04.2023

Meble do łazienki sprawiają, że łazienka staje się w pełni urządzona, a przede wszystkim funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu. Wyposażenie staje się wyznacznikiem stylu i klimatu pomieszczenia oraz pozwala utrzymać porządek i dbać o estetykę wnętrza. Meble mogą być pojedyncze, sprzedawane w kompletach, dostępne są też nowoczesne moduły, które pozwalają komponować dowolne aranżacje.

Meble do łazienki mają najróżniejsze rozmiary, więc wybranie modeli odpowiednich do danej łazienki nie powinno stanowić większego problemu. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach projektowania i urządzania łazienki tak, by wybór mebli łazienkowych, dostępnych na rynku, nie sprawiał problemu, a zaaranżowane z nowo zakupionymi produktami wnętrze prezentowało się estetycznie i było funkcjonalne.

 

meble do łazienki

 


W tym artykule:

1. Strefy funkcjonalne w łazience

2. Jaka powinna być przestrzeń między poszczególnymi urządzeniami?

3. Wszystko pod ręką — dobra organizacja wyposażenia łazienki

4. Odpowiednia wielkość mebli do łazienki

5. Rodzaje i wymiary mebli łazienkowych

6. Konserwacja mebli łazienkowych

7. Style wnętrzarskie w łazience a łazienkowe meble



 

Strefy funkcjonalne w łazience

Rozmieszczając urządzenia w łazience, staraj się wprowadzić we wnętrzu podział na strefy funkcjonalne. Porządkują one pomieszczenie i czynią je bardziej wygodnym dla użytkownika. Podział na strefy zapobiega też rozchlapywaniu wody, co zapewnia większe bezpieczeństwo w czasie użytkowania łazienki. Warto zatem zadbać o rozdzielenie streg.

Wyróżnia się trzy strefy w łazience: umywalkową (z szafką podumywalkową i umywalką oraz towarzyszącymi jej akcesoriami), kąpielową (z wanną lub kabiną) i sanitarną (z sedesem lub bidetem).

Dobrze jest wiedzieć, że niedaleko wejścia powinna się znaleźć strefa szafki podumywalkowej z umywalką.

 

meble łazienkowe

 

Jaka powinna być przestrzeń między poszczególnymi urządzeniami?

Instalując urządzenia sanitarne obok siebie, trzeba między nimi zachować odpowiednią odległość – co najmniej 20 lub 30 cm, zależnie od ich rodzaju. Zachowanie minimalnej odległości to warunek wygody.

Jeśli wiesz, że będziesz potrzebował zdecydowanie więcej miejsca dla siebie lub dla rodziny, zadbaj o większe przestrzenie między poszczególnymi elementami łazienki. Zestaw mebli łazienkowych często sprzedawany jest jako połączone ze sobą meble, ale możesz też kupić takie komplety, które pozwalają na rozsunięcie poszczególnych elementów i ustawienie ich tak, jak jest Ci to potrzebne.

Zbytnie dosunięcie do siebie poszczególnych elementów wyposażenia łazienki może być nie tylko nieestetyczne, ale też niewygodne w kwestii sprzątania. Zadbaj o to, by przestrzeń między np. umywalką i wanną była na tyle duża, by można było włożyć tam końcówkę odkurzacza i mopa. Inaczej szczeliny będą pełne kurzu i brudu, estetyka łazienki spadnie tak samo, jak higieniczność pomieszczenia.

 

Wszystko pod ręką — dobra organizacja wyposażenia łazienki

Warto wiedzieć, że odpowiednie wyposażenie i dobre ustawienie elementów to klucz do sukcesu w projektowaniu łazienek.

W łazience szczególnie liczy się łatwość dostępu do przyborów i kosmetyków. Wokół umywalki, która jest centrum pomieszczenia, powinieneś umieścić: komodę (szafka stojąca niska ok. 95 cm), szafkę wiszącą, słupek (szafka łazienkowa stojąca wysoka ok. 170 cm).

Przestrzeń 8 - 158 cm nad podłogą to strefa, z której człowiekowi w pozycji stojącej jest najwygodniej korzystać. Oznacza to, że nie powinno się umieszczać luster, półek, szafek, gniazd elektrycznych oraz włączników poniżej i powyżej tej wysokości.

Górna krawędź umywalki powinna się znajdować na wysokości 75 - 85 cm (zależnie od wzrostu domowników) od podłogi.

 

łazienka

 

Odpowiednia wielkość mebli do łazienki

Łazienkowe meble to szeroka grupa produktów, które mogą się od siebie różnić wielkością i wyglądem. Warto zwrócić jednak uwagę nie tylko na estetykę produktów, ale przede wszystkim na ich szerokości, wysokości i głębokości. Wymiary mebli dopasuj do wielkości pomieszczenia.

W małych łazienkach lepiej sprawdzą się niewielki szafki oraz szafki wiszące. Tutaj warto też umieścić meble łazienkowe białe, które optycznie powiększą przestrzeń, rozświetla ją i będą ciekawie się prezentować w większości stylów wnętrzarskich. Białe meble do łazienki w klasycznych aranżacjach powinny mieć matową powierzchnię, nowoczesne meble łazienkowe w bieli częściej kupowane są z powierzchnią w połysku.

Małe łazienki warto odpowiednio zaprojektować. Łazienkowe meble nie mogą być tutaj przypadkowe. Dobrze, jeśli zakupisz białe meble łazienkowe — modele rozświetlą przestrzeń. Warto zdecydować się też na meble łazienkowe wiszące, które pozwolą Ci na wykorzystanie ścian. Ściany to przestrzeń, która zwykle nie jest zagospodarowana w łazienkach, w przypadku małych pomieszczeń zdecydowanie warto je wykorzystać.

Większe łazienki to miejsce, gdzie zmieszczą się duże meble i gdzie łatwiej jest postawić na ciemne barwy. Często stosuje się mocne kontrasty, wykańczając wnętrze na jasne kolory i ustawiając czarne meble łazienkowe.

Różne rodzaje mebli łazienkowych sprawdzą się w różnych sytuacjach. W czasie wybierania produktów pamiętaj jednak, że odpowiednie meble łazienkowe to takie, które są dopasowane nie tylko do aranżacji łazienki i stylu wnętrzarskiego, ale przede wszystkim są dopasowane do rozmiarów pomieszczenia, nie zagracają niepotrzebnie wnętrza i są funkcjonalne.

 

Rodzaje i wymiary mebli łazienkowych

Łazienkowe meble mogą mieć różne rozmiary. Zobacz poniższą tabelkę, żeby dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze rozmiary mebli łazienkowych, dostępnych w naszej ofercie.

 

szerokość

głębokość

wysokość

Szafki podumywalkowe

od 410 do 1200 mm

od 225 do 400 mm

od 445 do 795 mm

Umywalki

od 402 do 1200 mm

od 225 do 500 mm

-

Szafki z lustrem

od 400 do 1000 mm

od 131 do 133 mm

od 554 do 617 mm

Szafki wiszące boczne

od 200 do 600 mm

od 162 do 310 mm

od 566 do 735 mm

Komody

od 300 do 600 mm

od 292 do 355 mm

od 795 do 1031 mm

Słupki

od 300 do 600 mm

od 288 do 288 mm

od 1705 do 1870 mm

 

Konserwacja mebli łazienkowych

Łazienkowe meble wykonane są zwykle z płyty MDF lub z płyty wiórowej laminowanej, w odróżnieniu od drewna nie zawierają strukturalnych niedoskonałości, takich jak sęki czy pęknięcia. Ze względu na walory powierzchni nadają się do lakierowania lub laminowania. Powierzchnie takie wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji.

Meble pozostaną w nienaruszonym stanie przez długi czas, jeżeli użyjemy odpowiedniego preparatu do czyszczenia. Powierzchni lakierowanych nie należy szorować proszkami czyszczącymi, gdyż trwale porysują powierzchnię. Ze względów bezpieczeństwa należy unikać środków zawierających chlor lub inne silne czynniki wybielające. Używając ich, możesz nie tylko podrażnić skórę rąk, jak również zniszczyć meble. W czasie czyszczenia najlepiej stosować środki przeznaczone do czyszczenia płyt oraz miękkie ściereczki lub gąbki.

Kurz, tłuszcz oraz plamy to najbardziej widoczne zanieczyszczenia osadzające się na meblach. Do usuwania takich zabrudzeń należy stosować delikatne płyny. Wśród dużego asortymentu środków czyszczących odpowiednie są płyny uniwersalne, zawierające do 5% roztworu anionowego i niejonowego środka powierzchniowo czynnego do ogólnego stosowania powierzchni zmywalnych w łazience. Nie rysują powierzchni i łatwo się spłukują.

W czasie czyszczenia nie używaj twardych gąbek lub drucianych szczoteczek, gdyż mogą one trwale zarysować powierzchnię płyty. Zarysowania to z kolei nie tylko nieestetycznie wyglądające uszkodzenia, ale też idealne miejsce do rozwoju patogenów, a przecież łazienka ma być miejscem czystym i higienicznym.

Możesz zdecydować się też na drewniane meble łazienkowe, jednak pamiętaj, że takie modele należy odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem wilgoci.

 

łazienkowe wyposażenie

 

Style wnętrzarskie w łazience a łazienkowe meble

Łazienka może być urządzona w dowolnym stylu — popularne są zarówno klasyczne, jak i bardziej nowoczesne nurty. Dobrze sprawdzą się takie style, które wprowadzają jasne wykończenia i jasne wyposażenie, gdyż jasny kolor mebli rozświetla zwykle ciemne pomieszczenia i niewielkie wnętrza, jakimi są łazienki.

Kolor mebli warto dobrać nie tylko do stylu, ale właśnie do wielkości łazienki. Ciemniejsze barwy będą lepsze w większych łazienkach, meble białe łazienkowe to z kolei opcja idealna do niewielkich pomieszczeń. Kolorystyki mebli nie musisz ograniczać do bieli i czerni, o których głównie tutaj wspominaliśmy. Świetnie w łazienkach prezentują się meble w kolorze drewna naturalnego lub modele w ciekawych kolorach.

Ciekawe modele mebli łazienkowych należą do grupy, która może wyglądać ciekawie w niektórych aranżacjach. Do tej grupy zaliczają się między innymi meble loftowe, które ujmują swoim nietypowym, ażurowym wyglądem i połączeniem koloru i wzoru drewna naturalnego z czernią metalowych nóżek i uchwytów. Wybierając meble loftowe, warto całą łazienkę urządzić w tym stylu, stosując surowe w swoim wyglądzie wykończenia i dodatki.

 


 

Zainspiruj się!

 

5 najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji łazienki — przeczytaj i sprawdź, czego powinieneś unikać!


Jak zabezpieczyć meble łazienkowe przed wilgocią? Zobacz proste i sprawdzone sposoby


Jak urządzić łazienkę ze skosami

Powrót