Dla prezesa, ucznia i miłośnika gier komputerowych: jak dobrać odpowiednie krzesło do biurka?
Jeżeli dużo czasu spędzasz przy biurku, czy to w pracy, czy w czasie prywatnym, przemyślany zakup ergonomicznego fotela powinien być dla Ciebie priorytetem. Krzesło biurowe jest nie tylko częścią wystroju domowego gabinetu, ale przede wszystkim sprawia, że siedzisz w pozycji korzystnej dla kręgosłupa, a zatem zdrowej i ergonomicznej. Podpowiadamy, na co najlepiej zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego siedziska do biurka.
W tym artykule:
Po pierwsze: zdrowie
W pozycji siedzącej przed biurkiem spędzamy dziennie kilka godzin, dlatego najważniejszą sprawą przy wyborze krzesła do biurka jest zapewnienie sobie odpowiedniego podparcia pleców. Oparcie powinno sięgać powyżej łopatek, a w części lędźwiowej — mieć uwypuklenie, które zapobiega bólom pleców przy długim siedzeniu. Najlepiej też wybrać model z podłokietnikami, które dają dodatkowy komfort podczas pracy. Powinny one swobodnie chować się pod blatem biurka, wtedy mamy pewność, że krzesło dobrze spełnia swoje zadanie i zapewnia najlepszą pozycję dla naszego kręgosłupa.
Dużym plusem będzie również zagłówek. Możliwość oparcia głowy i stabilizacji kręgosłupa na tym odcinku zapobiega wielu schorzeniom i wadom postawy.
Te kwestie ważne są zarówno w przypadku krzesła do biurka dla dziecka, jak i fotela biurowego dla osoby dorosłej. W końcu każdy chce zadbać o własne zdrowie i odpowiednią postawę, czyż nie? Warto wybrać dobre krzesło, jeśli nie chcemy w przyszłości martwić się o ból pleców i wady postawy.
Ergonomiczne krzesło zapewni nam zachowanie odpowiedniej postawy w czasie siedzenia. Z tym wiąże się też często bezpośrednio kwestia wygody — o tym już w kolejnym rozdziale.
Po drugie: wygoda
Wygodne krzesło biurowe to możliwość nawet wielogodzinnego siedzenia bez potrzeby zmieniania pozycji, wiercenia się, stękania i narzekania na źle dobrane siedzisko. Wybór idealnego krzesła to kwestia istotna dla naszego zdrowia i równie istotna dla naszej wygody siedzenia — pracy oraz nauki.
Chcemy zapewnić sobie wygodny fotel biurowy? Trzeba zwrócić uwagę, czy krzesło zapewnia możliwość regulacji wysokości siedzenia i oparcia tak, aby można było dostosować je do wzrostu użytkownika. Wskazówką, pozwalającą ocenić, czy wysokość jest dla nas poprawna, może być kąt, jaki tworzy się pomiędzy nogami a podłogą. Powinien wynosić on 90 stopni. Przydatna jest również regulacja odchylenia oparcia, co ma wpływ na wygodę podczas pracy.
Musimy zadbać też o to, aby wymiary krzesła były do nas dopasowane. Za niskie lub za wąskie bardzo utrudni wielogodzinne siedzenie. Krzesła ergonomiczne to modele, które są dostosowane do tego, by zapewnić jak największą wygodę przy siedzeniu.
Ważny jest także materiał, z którego wykonano krzesło biurowe: idealnie, gdy siedzisko i oparcie są na tyle miękkie, że dopasowują się do kształtu ciała osoby korzystającej z niego i mają odpowiednią wentylację. Popularne w tej kwestii są zwłaszcza krzesła biurowe z siatką.
Najpopularniejsze modele krzeseł mają kółka, co sprawdza się w pracy biurowej – zapewnia mobilność przy biurku. Z uwagi na bezpieczeństwo jednak dobrze jest zwrócić uwagę, czy istnieje możliwość zablokowania ich, aby zwiększyć stabilność fotela w razie konieczności. To ważne zwłaszcza w przypadku, gdy z krzeseł korzystają dzieci.
Po trzecie: estetyka
Oprócz funkcjonalności niezaprzeczalnie ważny jest wygląd i estetyka krzeseł biurowych Są one dostępne w wielu kolorach i wykonane z bardzo różnych materiałów. Można zdecydować się na klasyczne i eleganckie czarne krzesło ze skóry, ekoskóry lub nowoczesnej tkaniny membranowej. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wprowadzić do biura stylowe akcenty, takie jak modne krzesła z kolorowymi wstawkami, powtórzonymi także w meblach biurowych, albo fotele w bardzo żywych kolorach, nawiązujących do dodatków w biurze.
Z kolei fotele dla graczy to modele, które zachwycają nietypowym designem i nie raz agresywną kolorystyką. Są zatem wyjątkowe w swojej formie — tutaj estetyka jest równie ważna, jak wygoda i ergonomia siedzenia.
Bez względu na to, kim jesteś i gdzie pracujesz, z biologią nie wygrasz — bóle pleców to bóle głowy, mniejsza efektywność, jeszcze mniejsza kreatywność i niska chęć do pracy. Zakup dobrego krzesła biurowego jest więc inwestycją w przyszły wynik, porównywalną do kolejnego szkolenia czy lepszego komputera. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, a przekonasz się, że wcale nie musisz zbankrutować, by cieszyć się prezesowskim wręcz komfortem pracy!
Zainspiruj się!
Jakie krzesło do biurka dla nastolatka należy wybrać? Praktyczne wskazówki i porady
Jak naprawić podnośnik w krześle biurowym? Instrukcja krok po kroku