Deska barlinecka - montaż podłogi drewnianej (video)

01.12.2024

Drewniana podłoga to marzenie wielu właścicieli domów. Jej ułożenie może być równie proste, jak paneli podłogowych, ponieważ w deskach podłogowych zastosowano podobne sposoby łączenia jak w panelach.

Popularne są dwa sposoby montażu deski: w systemie podłogi pływającej albo klejenie deski do podłoża.

Jeśli zdecydujemy się na przyklejenie deski do podłoża, to lepiej jest skorzystać z profesjonalnej ekipy, wprawionej w układaniu parkietów, ponieważ klejenie desek wymaga fachowych umiejętności i wprawy. Od profesjonalnego położenia takiej podłogi może zależeć jej gwarancja i efekt.

drewniana podłoga


W tym artykule:

1. Układanie podłogi drewnianej przyklejanej do podłoża

2. Przygotowanie pomieszczenia przed montażem podłogi drewnianej w systemie pływającym

3. Układanie podłogi z deski barlineckiej

4. Wykończenie i konserwacja podłogi drewnianej



1. Układanie podłogi drewnianej przyklejanej do podłoża

Przygotowanie podłoża pod klejenie podłogi wymaga dużej staranności w oczyszczeniu jej z kurzu i wszelkich drobinek. Izolację podłogi klejonej stanowi specjalny grunt poliuretanowy, stosowany bezpośrednio na podłoże.

Klejenie podłogi zaczynamy od naniesienia kleju na przygotowane podłoże. Rozprowadzamy go równomiernie specjalna zębatą pacą. Nakładamy go tylko na taką powierzchnię, jaką jesteśmy w stanie ułożyć, zanim klej zacznie wysychać. Deski należy dobrze dociskać do podłoża, wykorzystując np.: inne opakowania z deskami, worki z klejem lub inne dostępne obciążniki. Ważne jest, aby każde zabrudzenie klejem, podobnie jak jego nadmiar, natychmiast usuwać środkiem zalecanym przez producenta kleju. Podłogę po ułożeniu trzeba pozostawić do całkowitego wyschnięcia na 24 - 48 godzin. Gdy klej wyschnie, usuwamy kliny dylatacyjne i mocujemy listwy przypodłogowe.

podłogi drewniane

2. Przygotowanie pomieszczenia przed montażem podłogi drewnianej w systemie pływającym

Z montażem deski podłogowej w systemie podłogi pływającej poradzą sobie nawet amatorzy, którym nie jest obce majsterkowanie.

Do prawidłowego montażu deski barlineckiej potrzebne będą odpowiednie narzędzia:

1. łata montażowa,
2. drewniany lub gumowy młotek albo dobijak,
3. piła ręczna lub piła,
4. miara (metr rozkładany lub taśmowy), ołówek,
5. niewielki nożyk do cięcia.

Przed przystąpieniem do układania podłogi z desek, należy najpierw w wybranym pomieszczeniu wykonać wszystkie prace 'mokre': wylewki, tynkowanie, malowanie. Drzwi do tego pomieszczenia montujemy po ułożeniu podłogi, chyba że ich producent wskazuje inaczej.

Zanim zaczniemy układać deski podłogowe, upewnijmy się, że podłoże porządnie wyschło, a jego wilgotność nie przekracza 2%. Deska trójwarstwowa nie nadaje się do pomieszczeń, gdzie panuje wysoka wilgotność. Materiał ten świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie temperatura jest w przedziale 18 – 24 st.C, a wilgotność powietrza kształtuje się na poziomie 45-60%. Zalecenia te są bardzo ważne, ponieważ drewno jest materiałem, który pod wpływem zbyt dużej wilgoci może ulegać odkształceniom. Nie służy mu także przesuszenie powietrza w pomieszczeniu. Przygotowana powierzchnia musi być także równa, ewentualne nierówności nie mogą przekraczać 3 mm na długości 2 m.

Przed rozpoczęciem pracy deskę należy zaaklimatyzować w pomieszczeniu, w którym będzie układana, przez co najmniej 48 godzin pozostawiając ją tam w fabrycznym opakowaniu. Producenci zalecają przechowywanie desek podłogowych w pozycji poziomej, aby zapobiec odkształceniom.

podłoga z drewna naturalnego

3. Układanie podłogi z deski barlineckiej 

Drewno to materiał naturalny, dlatego barwa i rysunek desek w poszczególnych paczkach może się różnić. Nie jest to wada produktu, ale należy na to zwrócić uwagę. Aby uniknąć zaskoczenia podczas montażu, trzeba deski rozpakować i ułożyć w wybranym pomieszczeniu, dopasowując je do siebie tak, by efekt był zgodny z naszymi oczekiwaniami. Jest jeszcze jedna rzecz, którą musimy wziąć pod uwagę przy wyborze podłogi drewnianej: drewno z czasem nieco ciemnieje, nabiera głębi koloru. Jasne gatunki mają tendencję do nabierania słomkowego odcienia. Podłoga już po kilku tygodniach użytkowania może mieć nieco inny kolor niż tuż po montażu.

Samo układanie podłogi z desek drewnianych bardzo przypomina montaż paneli podłogowych.

Podkład pod deski podłogowe układamy tak, aby jego łączenia nie pokrywały się z późniejszymi łączeniami desek. Jako izolację przed wilgocią stosujemy specjalne folie, układane tak, aby wystawały na wysokość listew przypodłogowych i na zakładkę ok. 15 cm. Kolejna warstwa to podkład wygłuszający. Można w tym celu zastosować korek, płyty pilśniowe Finefloor lub podkład XPS. Pamiętajmy, żeby pozostawić niewielkie szczeliny pomiędzy układanymi pasami korka lub płyty pilśniowej – nie większe niż 2 -3 mm.

Podłogę z desek układamy prostopadle do najbardziej nasłonecznionego okna, czyli wzdłuż kierunku padania promieni słonecznych. Jedynie w pomieszczeniach długich i ciemnych deskę układamy wzdłuż dłuższej ściany.

W deskach, które należą do pierwszego pasa, obcinamy wystające pióro — do tego celu użyj pilarki lub piłki ręcznej. Umożliwi to wykonanie prawidłowej szczeliny przyściennej, czyli dylatacji. Przy montażu kolejnych pasów deski barlineckiej należy koniecznie pamiętać o zachowaniu prawidłowego przesunięcia pomiędzy łączeniami na krótszych bokach desek. Powinny one wynosić: dla deski o długości 220 cm - minimum 50 cm, dla deski o długości 110 cm - minimum 30 cm.

Ostatnią deskę w rzędzie należy przyciąć tak, aby odcięta strona znalazła się przy ścianie, a pozostała część stanowiła początek następnego rzędu. Dzięki temu zachowana zostanie estetyka ułożenia.

Należy też pamiętać o włożeniu klinów dystansowych pomiędzy układane deski a ścianę. Zachowanie szczeliny dylatacyjnej o wielkości 5 - 10 mm jest bardzo ważne, ponieważ deskę barlinecką montujemy w systemie tzw. podłogi pływającej, która pracuje, nie jest sztywna i nie jest mocowana do podłoża lub ścian. Deski muszą więc mieć miejsce, aby podczas użytkowania nie opierać się o ściany i nie wypiętrzać się. Szczelinę dylatacyjną należy zachować przy wycinaniu otworów na rury. Wypełniamy ją potem specjalną pastą albo rozetami maskującymi. Podobnie postępujemy w miejscach łączenia deski barlineckiej z innymi rodzajami podłogi, np.: z płytek ceramicznych lub w progu pomieszczenia. Pamiętamy o szczelinie dylatacyjnej, a miejsca łączenia zamaskujemy listwami wykończeniowymi.

podłogi winylowe

4. Wykończenie i konserwacja podłogi drewnianej

Po ułożeniu podłogi usuwamy wszystkie kliny dystansowe, a powstałą szczelinę maskujemy odpowiednio dobranymi listwami przyściennymi. Listwy przypodłogowe mocuje się do ściany przy pomocy odpowiednich uchwytów montażowych, które uprzednio montuje się na kołki rozporowe. Listew nigdy nie mocujemy bezpośrednio do podłogi. Montaż listew przypodłogowych kończy proces układania podłogi z deski barlineckiej. Podłoga nadaje się do użytkowania bezpośrednio po montażu.

Bardzo ważna jest późniejsza pielęgnacja podłogi drewnianej. Firma Barlinek zaleca stosowanie specjalnych preparatów, które pomogą zachować deskę w idealnym stanie.

Szczegółowe informacje na temat pielęgnacji i renowacji podłóg drewnianych znajdują się na stronie internetowej w linku podanym poniżej.

Powrót