Czym wyczyścić pożółkłe białe meble? Sprawdź, jakie produkty będą odpowiednie
Białe meble są estetyczne, eleganckie i... bardzo modne. Idealnie komponują się m.in. we wnętrzu, urządzony w tak obecnie popularnym stylu skandynawskim. Niestety, większość białych mebli pod wpływem czasu traci swój atrakcyjny kolor na rzecz nieciekawej żółci. Na szczęście możemy je zarówno chronić przed żółknięciem, jak i w warunkach domowych odświeżyć ich wygląd. Sprawdź, jak zadbać o białe meble w twoim domu!
Czym wyczyścić białe meble?
Białe zestawy mebli kuchennych żółkną przede wszystkim wtedy, gdy są wykonane z materiałów niedostatecznej jakości. Nie sprzyja im też dym tytoniowy, bezpośredni wpływ promieniowania UV, a także wilgoć. Gdy np. meble kuchenne modułowe lub te stosowane w łazience są przez długi czas narażone na wpływ wody, np. zalegające krople, z czasem powstaną na nich nieestetyczne kropki.
Aby zachować atrakcyjny kolor białych mebli, przede wszystkim musimy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. Nieraz wystarczy przetrzeć szafki czy półki szmatką, by usunąć z nich zanieczyszczenia mechaniczne - drobinki kurzu, brud, piach itp. Jeśli nasze meble kuchenne nie są wykończone w wysokim połysku, użyjmy gąbki z lekko chropowatą powierzchnią. W ten sposób nie tylko wyczyścimy, ale też delikatnie wyszlifujemy nasze meble. Oczywiście nie można w tej kwestii przesadzić - zbyt mocne szorowanie mogłoby zniszczyć farbę.
W sklepach dostępne są specjalistyczne środki do czyszczenia białych mebli kuchennych i nie tylko. Alternatywą może być też np. zwykła pasta do zębów. Do aplikacji najlepiej sprawdzi się miękka ściereczka z mikrofibry.
Przygotowanie do czyszczenia
Zanim przystąpimy do jakichkolwiek czynności, ustalmy, z jakiego materiału wykonane zostały nasze białe meble kuchenne, szafy, półki czy biurka. Dzięki temu będziemy mogli dopasować zarówno środki czyszczące, jak i technikę ich stosowania do rodzaju powierzchni. Zależnie od tego, czy mamy do czynienia z meblami z litego drewna, płyty wiórowej, płyty MDF z okleiną czy innego materiału, do ich czyszczenia musimy użyć nieco innych produktów.
Na początku nasza ława do salonu, stolik, szafka czy komoda muszą zostać dokładnie odkurzone na sucho. Wystarczy użyć wspomnianej wcześniej ściereczki z mikrofibry czy miotełki akrylowej, by pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń mechanicznych. Czyszczenie planujemy zawsze od góry do dołu - nigdy na odwrót. W przeciwnym razie kurz usuwany z górnych partii wędrowałby na te dolne, już wcześniej wyczyszczone. Powstawałyby też zacieki, z których ponownie musielibyśmy czyścić nasze meble!
Czym myć białe meble
W zależności od rodzaju powierzchni, meble kuchenne narożne, półki, szafki RTV pod telewizor itp. czyścimy za pomocą następujących środków:
Lite drewno, płyta wiórowa - wystarczy użyć mleczka do czyszczenia mebli. Alternatywą dla produktów dostępnych w sklepach może być ocet, płyn do mycia naczyń lub wyłącznie zwykła woda.
Płyta MDF z okleiną - można użyć mleczka do czyszczenia białych mebli, ale nie wolno stosować płynów do szyb ani octu. Należy unikać też wody. Każda z tych substancji może bowiem doprowadzić do odwarstwienia płyty i okleiny.
Powierzchnie lakierowane - żaden z powyższych środków nie jest wskazany do mycia mebli pokrytych lakierem. Zamiast tego sięgnijmy po specjalne preparaty w spray'u.
Zanim zdecydujemy się na czyszczenie białych mebli za pomocą konkretnego środka, najpierw wypróbujmy jego działanie w niewidocznym miejscu. Oczywiście wcześniej dokładnie przeczytajmy dołączoną do niego instrukcję. Zawsze też lepiej kierować się zasadą, zgodnie z którą w pierwszej kolejności wykorzystujemy środki czystości najmniej inwazyjne. Dopiero gdy okażą się nieskuteczne, sięgamy po mocniejsze produkty.
Niezależnie od tego, jakim środkiem zamierzamy czyścić białe meble w naszym mieszkaniu, zaopatrzmy się w akcesoria kuchenne, takie jak gumowe rękawice. Zabezpieczmy też ewentualne elementy znajdujące się blisko mebli, których nie chcemy zmoczyć lub narazić na wpływ detergentu.
Jak czyścić białe meble
Aby mieć pewność, że w przypadku mebli w naszym mieszkaniu nie ma mowy o żółknięciu i utracie koloru, należy je gruntownie myć raz na 2-3 miesiące. Dotyczy to w szczególności mebli kuchennych, które z czasem pokrywają się nie tylko warstwą kurzu, ale też tłuszczu. Dzieje się tak, nawet jeśli wyjątkowo staramy się tych czynników unikać.
Białe meble kuchenne - szafki, szuflady itp. - trzeba nie tylko umyć, ale też odtłuścić. Nie wymagają tego meble do salonu, sypialni, ani nawet meble łazienkowe. Specjalne detergenty przeznaczone do delikatnych powierzchni stosujemy w pierwszej kolejności. Dopiero potem zaczynamy czyścić białe meble np. przy pomocy wspomnianego wcześniej mleczka lub płynu do mycia naczyń.
Aby na naszych białych meblach nie pozostały trudne do spłukania smugi, na początku zastosujmy niewielką ilość środka czyszczącego. Dotyczy to w szczególności płynu do mycia naczyń, który zwykle bardzo się pieni i może wymagać dużej ilości wody do spłukania. A meble, jak wiadomo, nie przepadają za nadmiarem wilgoci!
Białe meble kuchenne - piękne i czyste na co dzień
Wbrew pozorom utrzymanie białych mebli w nienagannym kolorze wcale nie jest trudne. Ogromne znaczenie ma profilaktyka - wystarczy raz na kilka dni przetrzeć ich powierzchnie czystą szmatką. Warto też regularnie stosować preparaty nabłyszczające, antystatyczne i pielęgnacyjne. Dzięki temu powierzchnia mebla lepiej zniesie szkodliwe czynniki i będzie łatwiejsza w czyszczeniu.
W razie potrzeby jak najszybciej usuńmy wszelkie czynniki, które mogłyby narazić nasze meble na nieestetyczne odbarwienia. W kuchni czy w łazience może to być nawet niewielki przeciek w instalacji. Pojedyncze kropelki wody zalegające na białych meblach nie tylko niszczą ich biel, ale wręcz mogą uszkodzić całą strukturę! Profilaktycznie więc sprawdzajmy, czy jakieś elementy w naszym mieszkaniu nie wymagają naprawy.
Białe meble prezentują się naprawdę pięknie, dodają wnętrzu blasku, wizualnie je rozświetlają i powiększają. Do tego wprowadzają poczucie czystości i komfortu. Zachowamy te wszystkie cechy, jeśli o te wyjątkowe elementy naszego domu będziemy odpowiednio dbać. To niewielki wysiłek, a efekt jest wart wszelkich starań!
Zobacz nasze produkty: