Czym najlepiej palić w kominku?
Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami, nie dziwi nikogo zatem to, że zaczynamy myśleć o tym, jak ogrzać swoje domy. Oprócz centralnego ogrzewania wielu z nas ma kominki, które co prawda nie służą już za główne źródło ciepła, ale wprowadzają wyjątkową atmosferę i są w stanie dodatkowo dogrzać salon. Użytkowanie kominka wymaga od nas jednak zarówno wiedzy, jak i odpowiedzialności. Dobrze jest wiedzieć, jak rozpalić w kominku, jak utrzymać ciepło i jak zadbać o przewody kominowe, dobrze jest też wiedzieć, czym właściwie w kominku możemy palić. Właściwie dobieranie paliwa to nie tylko odpowiedzialność za bezpieczeństwo, ale również wprowadzenie odpowiedniego nastroju w mroźne, zimowe wieczory.
Zobaczmy, czym najlepiej palić w kominku i czy paliwa do kominka są takie same, jak do pieców centralnego ogrzewania. Podpowiemy, jak jakość drewna przekłada się na ciepło w domu oraz jakie gatunki drewna kominkowego będą najlepsze.
W tym artykule:
2. Brykiet drzewny – efektywna alternatywa
3. Pellet – wygodny i ekologiczny
4. Węgiel drzewny – specjalistyczne paliwo
5. Jakie są ekologiczne alternatywy?
6. Zanim rozpalimy – sprawdźmy!
Drewno – klasyczny wybór
Myśląc o paliwach do kominków, naszą pierwszą myślą jest na pewno naturalne drewno kominkowe. To tradycyjne paliwo do kominków, które używa się zarówno w kominkach i wkładach kominkowych, jak i w dużych piecach stalowych wolnostojących do ogrzewania całych domów. Jakie jest jednak najlepsze drewno do kominka? Zdecydowanie będą to gatunki drzew liściastych, buk, grab, dąb, jesion lub brzoza. To tak zwane gatunki gęste, które spalają się dłużej i generuj sporo ciepła. Czasami w kominkach używa się też drewna z drzew iglastych, sosny lub świerka. Te spalają się szybciej, a minusem jest to, że zawierają żywicę, która podczas spalania może osadzać się w postaci sadzy w przewodach i przyłączach kominowych.
Podczas wyboru drewna kominkowego nie patrzmy tylko na gatunek drewna, ale też na parametry materiału opałowego. Tutaj najważniejsza jest wilgotność drewna, która powinna być na poziomie 15-20%. To zapewni maksymalną wydajność, czyste spalanie, ograniczy też powstawanie dymu. Jak uzyskać takie suche drewno? Świeżo ścięte drewno zawiera nawet 50% wilgotności i potrzebuje roku lub czasami nawet dwóch, aby wysuszyć się na powietrzu. Suszenie musi odbywać się w miejscu przewiewnym, ale osłoniętym od deszczu.
Dlaczego nie warto palić drewnem mokrym? Mokre drewno emituje mniej ciepła (kaloryczność drewna, czyli wartość opałowa drewna jest niska). Do tego wytwarza więcej dymu oraz osadów, które mogą zapychać przewody kominowe i niepotrzebnie zanieczyszczają powietrze. Jeśli wykorzystujemy kominki z płaszczem wodnym, palenie w nich mokrym drewnem jest naprawdę kiepskim pomysłem.
Palenie drewnem to najpopularniejsza opcja na wykorzystywanie kominka. Czyste palenie drewnem możliwe jest dzięki wykorzystaniu najlepszego drewna, czyli drewna liściastego, które jest odpowiednio wysuszone.
Brykiet drzewny – efektywna alternatywa
Jeśli drewno sezonowane, czyli odpowiednio wysuszone, nie jest dla nas osiągalne, możemy sprawdzić pomysł palenia brykietem drzewnym w kominku. Brykiet drzewny to walcowate lub kostkowate odpady drzewne, które prasuje się mocno. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka wartość opałowa i niska wilgotność (poniżej 10%) - to pozwala na sprawne i efektywne ogrzewanie wnętrz. To wygodne rozwiązanie, łatwe do przechowywania i użytkowania. Brykiet pali się wolniej niż drewno, zatem ma też większą wydajność cieplną.
Dobrze jest zwrócić uwagę na skład brykietu drzewnego. Brykiet z dodatkiem kory daje co prawda więcej ciepła, ale wytwarza też więcej popiołu, co może być czasem dla nas problematyczne.
Brykiet możemy stosować nie tylko w kominkach, ale też w większości kuchni na drewno.
Pellet – wygodny i ekologiczny
Pellet to drobne granulki, które powstają z odpadów drzewnych. Swoją popularność zyskały szczególnie w nowoczesnych systemach grzewczych, a zwłaszcza w piecach żeliwnych z podajnikiem paliwa. Pellet to paliwo wydaje o wysokiej wartości opałowej i niskiej emisji dymu. Sprawdzi się też w przypadku kominków i pieców kominkowych. Ogromną zaletą jest to, że nie pozostawia dużej ilości popiołu.
Podobnie jak brykiet, pellet łatwo przechowywać. Zwracajmy jednak uwagę na to, by był on wysokiej jakości, gdyż produkty niskiej jakości mogą zawierać związki chemiczne i zanieczyszczenia.
Węgiel drzewny – specjalistyczne paliwo
Węgiel to substancja, która ma wyższą temperaturę spalania niż drewno liściaste. Co to oznacza? Podczas spalania węgla wytwarza się o wiele wyższa temperatura, a do takich warunków zwykle żaden kominek nie jest przygotowany. Z tego względu odradzamy palenia w kominkach węglem drzewnym, węglem kamiennym i węglem brunatnym.
Palenie węglem jest często nie tylko niepolecane, co nawet zabronione przez producentów kominków. Wkłady kominkowe nie są przygotowane na tak duże temperatury i stosowanie węgla może prowadzić do pożarów. Węgiel stosowany jest przede wszystkim w piecach i kotłach, które są odpowiednio wytrzymałe.
Jakie są ekologiczne alternatywy?
Nadal zastanawiamy się, czy palić drewnem, czy może jednak brykietem? Jeśli tak, warto sprawdzić ten inne, ekologiczne paliwa i alternatywy dla tradycyjnych kominków, pieców koza i pieców wolnostojących. Takie opcje będą równie nastrojowe, co kominek, a o wiele mniej narażające środowisko na niepotrzebną emisję CO₂. Co należy do takich rozwiązań? Na pewno biokominki i kominki elektryczne.
Niewielkie biokominki to dekoracyjne elementy, które możemy postawić nawet na stole, komodzie lub biurku. Większe modele zainstalujemy jako wiszące modele w ścianach. Do spalania używa się tutaj biopaliwa, które nie uwalnia podczas spalania szkodliwych związków ani dymu. To naprawdę wspaniałe rozwiązanie, jeśli mieszkamy w bloku, a marzy się nam widok prawdziwego ognia.
Drugą, równie ciekawą opcją są kominki elektryczne. Wytwarzają ciepło i podkreślają wyjątkową atmosferę zimowych wieczorów.
Zanim rozpalimy – sprawdźmy!
Warto wiedzieć, jakie są rodzaje paliwa do kominka lub alternatywy dla kominków tradycyjnych. Przede wszystkim, gdy chcemy mieć własny kominek, zorientujmy się, jakie zalecenia ma producent danego kominka. W instrukcji obsługi lub karcie produktu jasno zaznaczone jest, jakie paliwa mogą być stosowane w danych produktach, a jakich należy się absolutnie wystrzegać. Zanim nakupimy brykietu lub drewna, a już zwłaszcza węgla, koniecznie przeczytajmy te informacje, inaczej możemy się niemile zaskoczyć.
Oprócz tego koniecznie dbajmy o dobry stan całej instalacji grzewczej. Dostęp powietrza, drożność szybów kominowych i odpowiednie odprowadzenie dymu są tu kluczowe. Dzięki temu będziemy mogli nie tylko cieszyć się wyjątkowym ciepłem, ale zrobimy to w bezpiecznej i wolnej od wypadków atmosferze.
Zainspiruj się!
Aranżacja kominka w salonie — inspiracje
Jak wybrać odkurzacz do kominka?