Czym myć płytki podłogowe matowe
W ostatnich latach jako wykończenie wnętrz bardzo modne stały się płytki matowe bez połysku. Prezentują się elegancko i atrakcyjnie, jednak nieodpowiednia pielęgnacja może sprawiać, że będą pojawiać się na nich smugi. Czym myć matowe kafelki? Jak usuwać zabrudzenia, aby kafelki wyglądały nieskazitelnie, jak nowe? Mycie matowych płytek ceramicznych wbrew pozorom nie wymaga specjalnych umiejętności czy dużego wysiłku. Nie zabierze nam też dużo czasu — wystarczy poznać odpowiednie sposoby i triki, ułatwiające pracę, a w krótkim czasie pozbędziemy się smug i zabrudzeń.
W tym artykule:
1. Czym myć matowe płytki podłogowe? Niezawodny ocet
2. Specjalne preparaty czyszczące matowy gres
5. Nadawanie połysku matowym płytkom
Czym myć matowe płytki podłogowe? Niezawodny ocet
Chropowata powierzchnia sprawia, że na gresie widoczne jest niemal każde zabrudzenie. Brud, który gromadzi się na powierzchni płytek, nie zawsze można usunąć samą szmatką i wodą. O matowy gres trzeba dbać w wyjątkowy sposób i pamiętać o częstym myciu. Po umyciu podłogi należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać do jej całkowitego wyschnięcia — dopiero wtedy można wchodzić na podłogę.
Jeśli zabrudzenie na płytkach jest niewielkie, wystarczy je zmyć zwilżoną ryżową szczotką lub zwykłą szmatką, która nie pozostawia nitek. Jako środka czyszczącego możemy użyć płynu do mycia szyb lub innych popularnych środków czyszczących zawierających alkohol.
Szorstkie płytki możemy też czyścić, używając naturalnych produktów dostępnych niemal w każdej kuchni. Tak jak podczas większości domowych porządków, również i tutaj kapitalnie sprawdzi się ocet. Aby wyczyścić gres, wystarczy sporządzić roztwór ciepłej wody i octu w proporcjach: szklanka octu na litr wody. Przygotowany roztwór przelewamy do wiadra i matowe płytki myjemy jak zwykle, za pomocą mopa. Co zrobić, jeśli nie akceptujemy zapachu octu? Nie powinniśmy się martwić — charakterystyczna woń bardzo szybko wywietrzeje.
Ocet przyda się do usuwania większość zanieczyszczeń, jednak nie można stosować go zbyt często. W łazience, która nie posiada odpowiedniej wentylacji, nadużywanie octu może przyczynić się do powstawania pleśni. Sposobem, który ograniczy występowanie nieprzyjemnych konsekwencji, jest podobnie jak podczas stosowania innych kwaśnych substancji czyszczących zwilżenie fugi przed aplikacją konkretnego środka. Ważne, aby ocet nie miał styczności z metalem, akrylem oraz plastikiem, z którego wykonane są akcesoria w naszej łazience. Zadbajmy również o swoje dłonie. Najłatwiej ochronić je używając rękawiczek.
Specjalne preparaty czyszczące matowy gres
Zdarza się jednak, że mimo wietrzenia nie można pozbyć się zapachu octu. Jaki jest jeszcze inny sposób, który sprawdzi się przy czyszczeniu gresu matowego? Istnieje cała gama specjalnych preparatów – są to produkty do czyszczenia lub nabłyszczania do płytek matowych. Ich koszt będzie nieco wyższy niż cena butelki octu, ale ich zapachu z pewnością nie da się porównać.
Jak czyścić szorstkie powierzchnie płytek? Gorąca woda lub para
Jeżeli Twoja podłoga nie jest mocno zabrudzona, a jedynie wymaga odświeżenia i pozbycia się kurzu, wystarczy potraktować ją mopem i czystą wodą. Jedynym warunkiem jest użycie gorącej wody, dzięki której przyspieszymy parowanie i nie zostawimy smug. Używając tradycyjnego mopa, nalewamy do wiaderka gorącej wody i po prostu myjemy podłogi. Rewelacyjnym przyrządem do usuwania brudu jest również mop parowy. Sprzęt ten wyczyści płytki ceramiczne z brudu, ułożone wszędzie: podłogach i ścianach, przy pomocy gorącej pary wodnej.
Najważniejsze to pamiętać o głównej zasadzie — do mycia powierzchni ceramicznych używamy jedynie bardzo ciepłej wody, która szybko odparowuje i nie pozostawia nieestetycznych zacieków.
Produkty dedykowane
W momencie, kiedy czysta woda okaże się niewystarczająca, warto spróbować z innymi środkami czystości. Naturalne metody, poza octem, to soda oczyszczona oraz amoniak. Zacieki wapienne możemy usuwać, ścierając je świeżymi skórkami z pomarańczy lub kwaskiem cytrynowym. Dostępne są również specjalistyczne pasty, mleczka oraz płyny do płytek. Zanim je zastosujemy, należy zawsze przeczytać informacje zamieszczone na etykiecie. Jeżeli nie będziemy postępować zgodnie z zaleceniami producenta, możemy uszkodzić czyszczone powierzchnie podłogowe. Pod żadnym pozorem nie szorujmy płytek twardą gąbką. Nie usuwajmy też pozostałości po montażu ostrymi narzędziami — takim działaniem możemy bezpowrotnie uszkodzić ich strukturę.
Nie zapominajmy o fugach! Czyszczenie matowych płytek to też czyszczenie fug. Skorzystanie z domowej metody pozwoli nam skutecznie usunąć wszelkie naloty i zanieczyszczenia z fug. Do butelki z atomizerem należy wlać pół szklanki sody oczyszczonej oraz ćwierć szklanki soku z cytryny i octu. Dolać letnią wodę i całość wymieszać. Przygotowany w ten sposób domowy preparat rozprowadzamy po fugach, następnie pocieramy je energicznie gąbką lub specjalną szczotką. W ten sposób pozbywamy się kamienia i przywracamy fugom pierwotny kolor.
Jakie preparaty do gresu?
Do pielęgnacji gresów dostępne są specjalne preparaty. Na rynku dostępny jest wiele środków czyszczących, dlatego bardzo ważne jest, aby nie pomylić produktów do czyszczenia gresu szkliwionego lub polerowanego z płynami przeznaczonymi do mycia podłóg z gresu matowego. Preparat najlepiej by był niskopieniący. Gresy szkliwione oraz polerowane nabłyszcza się odpowiednimi preparatami. W przypadku gresu matowego nie wymaga się takiej procedury. Po pierwsze: wybierając matowe płytki gresowe, nie chcieliśmy, aby się błyszczały, po drugie: gres matowy ma naturalną dla tego produktu powierzchnię antypoślizgową. Nie ma więc potrzeby tworzyć jej specjalnym produktem. Nabłyszczenie takiej powierzchni jest wręcz niekorzystne. Jeśli przez przypadek zastosowaliśmy taki środek do naszej matowej podłogi, usunięcie warstwy ochronnej będzie niestety bardzo pracochłonne.
Przy gresie o dużej porowatości lub w przypadku płytek tarasowych czyszczonych po zimie, domowe środki mogą okazać się niewystarczające. Możemy wtedy sięgnąć po specjalne preparaty, które wnikają głęboko w strukturę gresu i bardzo szybko rozpuszczają wszelkie zanieczyszczenia. Pamiętajmy jednak, że należy używać innych środków do płytek kuchennych, łazienkowych oraz zewnętrznych.
Nadawanie połysku matowym płytkom
Nadal zastanawiasz się jak nabłyszczyć matowe płytki? Cóż, matowe płytki tarasowe z założenia powinny pozostać matowe, jeżeli jednak bardzo zależy ci na uzyskaniu delikatnego błysku, użyj specjalnego środka nabłyszczającego. Ciekawym rozwiązaniem jest płyn do nabłyszczania karoserii samochodowej. Pamiętaj jednak aby wypróbować środek na niewielkiej powierzchni i skontrolować efekt, zanim rozprowadzisz go na całej podłodze
Jesteśmy pewni, że sprzątanie domu czy mieszkania może być proste oraz przyjemne. Tak samo jest z myciem płytek podłogowych – wystarczy poznać kilka trików i zasad, które usprawnią czyszczenie matowych płytek i dobrać odpowiednie środki do czyszczenia płytek matowych, by przypadkowo nie dołożyć sobie pracy. Najważniejsze, aby nie pomylić środków do czyszczenia powierzchni matowych z tymi do mycia gresu polerowanego lub szkliwionego. Jeśli preparat się pieni, oznacza to, że zakupiliśmy produkt do innych powierzchni.
Zainspiruj się!
Impregnowanie gresu - jak to zrobić? Instrukcja krok po kroku
Kafelkowanie łazienki - jak to zrobić?
Antypoślizgowe, mrozoodporne, nienasiąkliwe... Jakie płytki na schody zewnętrzne? — Trendy 2023!