Czym myć kafelki po remoncie? Top 5 pomysłów na idealnie czyste powierzchnie!
Gdy remont łazienki dobiega końca, a płytki ceramiczne zdobią w końcu ściany i podłogę, przychodzi pora na wielkie sprzątanie. I tu pojawia się odwieczny problem — czym umyć kafelki po remoncie? Jak szybko i skutecznie usunąć resztki fugi, silikonu i farby, a jednocześnie nie uszkodzić delikatnej powierzchni wykończenia? Każdy, kto choć raz musiał zmierzyć się z czyszczeniem kafelków po remoncie, wie, jak nużące i pracochłonne jest to zadane. Niektórzy wręcz nie chcą się za nie zabierać, z obawy przed zniszczeniem lub zarysowaniem delikatnej powierzchni np. szkliwionych płytek.
Czyszczenie płytek ceramicznych to zadanie, do którego warto dobrze się przygotować. Dla wszystkich, którzy chcieliby sprawdzić, jakie są najskuteczniejsze sposoby czyszczenia płytek, przygotowaliśmy poradnik — a w nim top 5 najlepszych sposobów usuwania zabrudzeń z powierzchni wykończonych płytkami.
W tym artykule:
1. Różne rodzaje zabrudzeń — jak je usunąć?
2. Czyszczenie? Tak, ale z głową!
3. Czym myć kafelki po remoncie?
4. O tym warto pamiętać, by skutecznie wyczyścić powierzchnie ścian i podłóg po remoncie?
5. Domowe sposoby na czyszczenie — czy to aby na pewno dobry pomysł?
6. Czym czyścić ściany i podłogi? ABC niezbędnych materiałów
7. Jak czyścić matowe wykończenie?
Różne rodzaje zabrudzeń — jak je usunąć?
Zanim na dobre pochłonie Cię sprzątanie, zwróć uwagę na to, jakie zabrudzenia powstały na powierzchni kafelków. Różne zabrudzenia wymagają różnych technik czyszczenia i użycia specjalnych środków czystości. Dlaczego warto zwrócić na to aż tak dużą uwagę? Ponieważ niewłaściwe mycie może uszkodzić delikatną strukturę płytek lub porysować glazurę.
Z drugiej strony warto pamiętać, że plama plamie nierówna. Każde zabrudzenie może wymagać innego sposobu czyszczenia. Ma to odniesienie zwłaszcza do plam powstałych podczas remontu. Zanim zaczniesz myć, szorować, skrobać i przecierać sprawdź, z czym walczysz i znajdź produkt, który najskuteczniej pomoże Ci pozbyć się zanieczyszczeń. Jak się okazuje, oferta rynkowa jest naprawdę szeroka, sami producenci środków czyszczących zadbali o to, by do każdego niemal rodzaju plamy stworzyć odpowiedni produkt czyszczący.
Właśnie dlatego, tak ważne jest określenie rodzaju zabrudzenia, który mamy do usunięcia z powierzchni pytek. Pamiętaj, że źle dobrany produkt może zniszczyć powierzchnię i nieodwracalnie uszkodzić kafelki. Warto sięgać po środki dedykowane do danego rodzaju płytki. Jedynie one zagwarantują odpowiednie czyszczenie i ochronę płytek.
Gwarancją skutecznego usunięcia zanieczyszczeń będą nie tylko specjalistyczne środki, ale również to, że będziesz je używać zgodnie z nakazami producenta. Środki czystości do usuwania osadów pobudowlanych mogą być bardzo inwazyjne i drażniące, zatem nim je zastosujesz, zapoznaj się koniecznie z instrukcją zawartą na opakowaniu.
Czyszczenie? Tak, ale z głową!
Określ rodzaj plam i zabrudzeń, by wybrać idealny środek czyszczący. Jeżeli na powierzchni kafelków pozostały jedynie niewielkie zabrudzenia, do ich usunięcia wystarczy Ci ciepła woda i płyn do mycia ceramiki lub do czyszczenia płytek ceramicznych, dedykowany do pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka.
Powierzchnię płytek przetrzyj mokrą szmatką z płynem i pozostaw do wyschnięcia.
Gdy podczas remontu płytki zostaną zabrudzone gruntem lub nadmiarem fugi, trzeba będzie sięgnąć po odpowiednie środki chemiczne, które poradzą sobie z tego typu zabrudzeniem. Tu niezastąpione są zmywacze do cementu, które delikatnie, nieinwazyjne pomagają w pozbyciu się zaschniętych resztek. Po użyciu takiego środka chemicznego należy zawsze przemyć płytkę ceramiczną ciepłą wodą.
Czym myć kafelki po remoncie?
Rzeczywistość jednak bardzo często wygląda zupełnie inaczej. Zdarza się, że niewielka ilość kleju, której nie zauważysz, zaschnie na powierzchni płytki. Co wtedy? W pierwszej kolejności zabrudzoną powierzchnię zwilż wodą. Następnie pokryj specjalnym środkiem do usuwania osadów pobudowlanych i pozostaw na około 5 minut, by produkt mógł zadziałać. Po tym czasie usuń zabrudzenie szmatką lub papierowym ręcznikiem. Odradzamy w tym miejscu używania ostrych narzędzi w celu zdrapania kleju. Może to skończyć się poważnym uszkodzeniem lub w najlepszym razie porysowaniem płytki. Szczotkę drucianą z powodzeniem zastąpi miękka gąbka.
Pamiętaj!
Wszystkie detergenty i środki czystości należy zawsze dokładnie spłukać wodą. Pozostawienie ich na powierzchni płytek może uszkodzić delikatną warstwę wierzchnią, a co gorsza, nieodwracalnie ją odbarwić. Każdą pracę należy wykonywać starannie i dokładnie. To klucz do udanych porządków!
O tym warto pamiętać, by skutecznie wyczyścić powierzchnie ścian i podłóg po remoncie?
Jeśli chcesz skutecznie wyczyścić płytkę podłogową, wymieniaj wodę co kilka metrów czyszczonej powierzchni. Mycie płytek czystą wodą przyniesie najlepszy efekt i nie pozostawi nieestetycznych smug.
Jest to szczególnie ważne, jeśli czyścisz gres szkliwiony w jasnym kolorze, na którego powierzchni smugi i zacieki są szczególnie widoczne. Podobnie sprawa ma się, jeśli chodzi o zanieczyszczenia zaprawy cementowej, która z kolei lubi pozostawiać po sobie trwałe ślady.
Domowe sposoby na czyszczenie — czy to aby na pewno dobry pomysł?
Z pewnością każdy z nas choć raz w życiu spotkał się ze stwierdzeniem, że najlepsze sposoby czyszczenia płytek to te domowe. Woda z dodatkiem sody oczyszczonej lub octu może przecież zdziałać cuda i do tego ma właściwości antybakteryjne.
Nie warto ślepo wierzyć legendom o stosowaniu sody oczyszczonej, octu, kwasu chlorowodorowego lub innych środków o kwaśnym odczynie do mycia gresu i glazury. Środki czyszczące domowej roboty mogą zniszczyć powierzchnię płytek ceramicznych. Do czyszczenia płytek lepiej użyć czystej, ciepłej wody z płynem do naczyń lub specjalistycznego produktu, który jest bezpieczny dla ceramicznej powierzchni kafli.
Pamiętaj!
Zarówno do czyszczenia powierzchni płytek kuchennych, jak i płytek łazienkowych należy używać odpowiednich środków, które nadają się do powierzchownego czyszczenia. Specjalistyczne płyny czyszczące będą bezpieczniejsze i lepiej sprawdzą się, jeśli chodzi o usuwanie zabrudzeń, niż domowe sposoby.
Czym czyścić ściany i podłogi? ABC niezbędnych materiałów
Zastanawiasz się czym czyścić płytki i czym myć kafle po remoncie, by nie uszkodzić ich powierzchni? Odpowiedź jest prosta. Możesz wybrać mop, szmatkę lub zwykłe ścierki, w pracy pomoże Ci również plastikowe wiaderko, w którym wymieszasz płyn do mycia naczyń i ciepłą wodę. W celu uzyskania estetycznego efektu przetrzyj kafle suchą szmatką. Dla idealnego efektu błysku wybierz papierowe ręczniki kuchenne.
Niezależnie od tego, jak silne zabrudzenia pojawią się na ścianach i podłodze, unikaj używania ostrych narzędzi, które mogą zniszczyć wykończenie.
Jak czyścić matowe wykończenie?
Matowe kafelki wymagają szczególnego traktowania i nieco więcej uwagi. Często pozostają na nich niełatwe do usunięcia ślady i zacieki. Nadmierne szorowanie może zniszczyć ich powierzchnie i prowadzić do powstania zarysowań. Dla zapewnienia kafelkom najwyższej ochrony warto wybierać delikatne środki dedykowane np. do łazienki lub kuchni oraz miękkie ściereczki.
Jeśli masz wątpliwość czy dany środek jest odpowiedni do ceramicznej powierzchni, nie ryzykuj i skonsultuj się ze specjalistą. Lepiej dwa razy się upewnić, niż nieodwracalnie zniszczyć wymarzone płytki w łazience, kuchni lub korytarzu.
Pamiętaj!
Aby wyczyścić matowe płytki z tłustych zabrudzeń, należy użyć środków alkalicznych o odczynie zasadowym. Natomiast inne zabrudzenia, takie jak pozostałości budowlane czy kamień, myjemy za pomocą specjalnych środków o kwaśnym odczynie.
Codzienne czyszczenie
Do codziennej pielęgnacji wystarczą delikatnie środki chemiczne rozpuszczone w ciepłej wodzie. Gdy na powierzchni pojawia się duża ilość kurzu, płytki można w pierwszej chwili delikatnie odkurzyć, a następnie przetrzeć je wilgotną ściereczką lub gąbką. Jeśli zajdzie taka potrzeba, czynność można powtórzyć. Ostatni krok to przemywanie płytek ciepłą wodą, która ma usunąć resztki środków czyszczących.