Czym jest ogród deszczowy i jak go urządzić?
Nowoczesne ogrody deszczowe to ciekawy typ założenia, którego głównym celem jest gromadzenie i filtracja wody opadowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zarządzać wodą deszczową w sposób ekologiczny i co ciekawsze — estetyczny. Ogrody deszczowe mają jeszcze kilka ważnych funkcji, a dobrze wykonany projekt ogrodu deszczowego będzie perełką na naszej działce.
Samodzielne założenie ogrodu deszczowego nie jest trudne, warto jednak wiedzieć, czego unikać i na co zwrócić uwagę. Z odpowiednią wiedzą i wskazówkami wykonanie ogrodu deszczowego będzie zdecydowanie łatwiejsze.
W tym artykule:
1. Cym jest ogród deszczowy? Po co go zakładać? Jak działa i na czym polega to założenie?
3. Jak duży powinien być ogród deszczowy? Jak to zrobić, by był funkcjonalny? Jak go założyć?
4. Ogród deszczowy — jak go wykonać? Jak krok po kroku stworzyć takie miejsce? Przygotowanie terenu
7. Jak pielęgnować ogród deszczowy? Jak dbać o założenie?
Cym jest ogród deszczowy? Po co go zakładać? Jak działa i na czym polega to założenie?
Zwykle ogród deszczowy to zagłębienie w terenie, które w naturalny sposób jest w stanie zbierać wodę deszczową. Spadający na dachy, podjazd czy na ogród deszcz jest zbierany w ogrodzie deszczowym, a następnie powoli wchłaniany przez glebę i rośliny ogrodu deszczowego. Taki proces w naturalny sposób filtruje też wodę.
Naturalne zbieranie wody i jej wykorzystywanie to nowoczesna i ekologiczna odpowiedź na wzrastający problem suszy. Ogrody deszczowe, oczka wodne oraz zbieranie wody do zbiorników to tylko niektóre z proekologicznych działań.
Tak naprawdę projekt ogrodu deszczowego może być wyjątkowo ciekawy i nietypowy, gdyż ogród może mieć różne formy i rozmiary. W przydomowych ogródkach spotykamy niewielkie jego projekty, ale ogromne założenia tworzone są np. w parkach czy przestrzeniach publicznych.
Korzyści z posiadania ogrodu deszczowego — jak do założyć? Jak działają ogrody deszczowe? Ogród deszczowy — czy zapobiega podtapianiu posesji?
Ogród deszczowy zbiera wodę deszczową, dzięki czemu stanowi naturalny rezerwuar tej wody. Urządzanie ogrodu deszczowego skutecznie też zmniejsza ryzyko zalania powierzchni — woda jest wchłaniana przez ogród, dzięki czemu nie podtapia posesji, domu lub ogrodu. Ogrody deszczowe sprzyjają też wzbogaceniu różnorodności biologicznej, a ich estetyka jest na tyle duża, że stanowią atrakcyjne uzupełnienie aranżacji naszego ogrodu.
Zatrzymywanie deszczu przez ogród deszczowy to proekologiczne działanie, które pozwala wykorzystać naturalną wodę opadową. Jeśli chcemy skorzystać z jeszcze innych działań w tym kierunku, zainwestujmy w zbiorniki do łapania deszczówki.
Co to jest ogród deszczowy? Jak go zaprojektować? Ogród deszczowy suchy czy mokry?
Ogród deszczowy suchy założony jest na przepuszczalnej glebie, która nie zatrzymuje wody na długo. Z kolei mokry model ogrodu zatrzymuje wodę, okresowo się też nią wypełnia, gdyż zbudowany jest głównie z gleby nieprzepuszczalnej.
Co ciekawe, możemy też stworzyć niewielki ogród deszczowy w pojemniku. To rozwiązanie dla tych, którzy nie mają dużych ogrodów, mają za to balkony lub tarasy w mieszkaniach w mieście.
Gdzie i jak założyć ogród deszczowy? Doskonałe rozwiązanie dla roślin ozdobnych — nowy ekologiczny sposób zbierania wody deszczowej
Urządzanie ogrodu deszczowego zacznijmy od wybrania miejsca, w którym ogród ma się znajdować. Idealnym miejscem będzie takie, które już naturalnie zbiera wodę deszczową — to zatem niższe partie działki, które jednak są oddalone od domu lub małej architektury ogrodowej. Jeśli wybierzemy miejsce nasłonecznione, korzyści ogrodów deszczowych będą jeszcze większe.
Filtracja wody w ogrodzie deszczowym i zatrzymywanie wody przez ogród deszczowy to główne funkcje takiego założenia. System retencji należy zatem odpowiednio umiejscowić. Dzięki temu gromadzenie i oczyszczanie wody w ogrodzie deszczowym będzie efektywne.
Jak duży powinien być ogród deszczowy? Jak to zrobić, by był funkcjonalny? Jak go założyć?
Jeśli chcemy założyć ogród deszczowy, koniecznie musimy wiedzieć, jaka wielkość ogrodu deszczowego będzie najlepsza. Rozmiar ogrodu tak naprawdę zależy od tego, z jak dużej powierzchni zbieramy wodę deszczową.
Ogólna zasada mówi, że nasz ogród deszczowy powinien mieć powierzchnię 20% terenu, z jakiego zbieramy wodę. Jeśli zatem chcemy zbierać wodę z dachu, który ma powierzchnię 100 metrów kwadratowych, ogród powinien mieć co najmniej 20 metrów kwadratowych powierzchni.
Duże ogrody deszczowe miejskie mogą mieć formę całych parków o sporej powierzchni. Ogród deszczowy miejski zbiera bowiem wodę z ogromnej powierzchni nawet kilku ulic!
Ogród deszczowy — jak go wykonać? Jak krok po kroku stworzyć takie miejsce? Przygotowanie terenu
Planowanie ogrodu deszczowego to wybór miejsca i określenie wielkości założenia. Jeśli przeszliśmy przez te dwa etapy, czas na prace terenowe! Odpowiednie przygotowanie terenu pod wykonanie ogrodu deszczowego jest kluczowe dla jego prawidłowego działania. Jak już wspominaliśmy, ogród deszczowy to naturalne lub sztuczne wgłębienie w terenie, które zbiera wodę. Jeśli wybraliśmy miejsce z naturalnym wgłębieniem, czeka nas o wiele mniej pracy, w drugim przypadku — chwyćmy za łopatę i wykopmy wgłębienie o głębokości 20 - 30 cm. Wgłębienie powinno mieć też naturalny spadek, aby woda mogła swobodnie przepływać przez nasz ogród.
Jak zrobić odpowiednie wypełnienie ogrodu deszczowego? Co to mieszanka glebowa do ogrodu deszczowego?
Teraz czas na wypełnienie wgłębienia odpowiednią mieszanką ziemi. Mieszanka glebowa, która idealnie sprawdza się w ogrodach deszczowych, to piasek, kompost i miejscowa ziemia. Mieszanka powinna być dobrze przepuszczalna, aby woda wchłaniania była odpowiednio szybko przez cały ogród. Dzięki temu korzyści ogrodów deszczowych będą odpowiednie.
Górną część możemy wysypać warstwą ściółki organicznej — pomoże ona w zatrzymaniu wilgoci, zapobiegnie erozji gleby i zabezpieczy dodatkowo rośliny.
Jak przygotować glebę dla roślin? Jakie materiały jeszcze się przydadzą?
Przed wypełnieniem wgłębienia ziemią, warto zadbać o dodatkowy drenaż. Boki i dno wypełnijmy żwirem lub innym materiałem filtrującym, który pomoże drenować wodę. Jeśli spodziewamy się dużych opadów deszczu, ogród można na samym dnie dodatkowo drenować rurą drenarską, która będzie awaryjnym zabezpieczeniem w czasie dużego przepływu wody.
Jakie rośliny do ogrodu deszczowego wybrać? Rośliny w ogrodzie deszczowym — jak zaprojektować dobrze przestrzeń?
Planowanie ogrodu deszczowego to też odpowiedni wybór roślin, które pomogą w zatrzymywaniu wody. Rośliny powinny być przystosowane do zmiennych warunków poziomu wilgotności. Najlepiej oczywiście wybierać rośliny do ogrodu deszczowego z gatunków rodzimych — takie odmiany są odporne na lokalne choroby i szkodniki, dobrze też poradzą sobie w danym klimacie.
Wybierajmy rośliny, które mają głęboki system korzeniowy, to zdecydowanie pomoże w absorpcji wody, stabilizacji gleby oraz zatrzymywaniu wody. Sadźmy też rośliny w sposób warstwowy, aby w najniższym punkcie znajdowały się te, które zniosą największą wilgoć, natomiast na brzegach takie, które wolą suchsze warunki.
Drzewa liściaste i krzewy — ile kosztuje założenie ogrodu deszczowego?
Drzewa to te rośliny, które są w stanie zatrzymać najwięcej wody. Jeśli nasz ogród deszczowy jest na tyle duży, że zmieści się w nim drzewo, wybierzmy gatunki drzewa liściastego, które dostosowane jest do większej wilgoci. Będą to między innymi olsze, derenie oraz wierzby. Rośliny deszczowe dobrze się tu sprawdzą.
Im większy ogród deszczowy, tym więcej potrzeba funduszy na jego założenie. Ogród deszczowy miejski to ogromna powierzchnia, ale koszt ogrodu przydomowego nie będzie aż tak duży. Gatunki roślin w ogrodzie deszczowym, które są gatunkami rodzimymi, będą też tańsze, niż egotyczne okazy.
Jakie kwiaty posadzić? Czego unikać? Wskazówki dla przyszłych posiadaczy
Najpopularniejszymi roślinami ozdobnymi do ogrodów deszczowych są turzyce, paprocie, żurawki. Te piękne gatunki są nie tylko przystosowane do wilgotnych środowisk, ale również są estetyczne. Sprawdzi się też pałka wodna, trzcina oraz irysy.
Dobór roślin do ogrodu deszczowego tak naprawdę nie jest trudny, ale lepiej nie przesadzać z ilością roślin, gdyż czeka nas również pielęgnacja ogrodu deszczowego, a z dużą ilością roślin może być to problematyczne.
Jak pielęgnować ogród deszczowy? Jak dbać o założenie?
Wiemy już, czym jest ogród deszczowy, jak go założyć, jak go wykonać i jak go zaprojektować. Jednak ogród deszczowy, tak samo, jak każde inne założenie zielone, wymaga od nas monitorowania i pielęgnacji. Ważne jest to szczególnie w pierwszym roku funkcjonowania ogrodu. Sprawdzajmy regularnie, czy woda jest prawidłowo wchłaniana przez glebę i rośliny, czy nie zbiera się w niektórych punktach i czy nie dochodzi do erozji gleby. Regularnie też usuwajmy chwasty i martw rośliny, wymieniajmy nasadzenia oraz dbajmy o estetykę założenia.
Czy trzeba podlewać ogród deszczowy? Czy wymaga dużo pracy? Czy można stosować nawozy?
Ogród deszczowy zbiera wodę deszczową, jednak w okresach przedłużającej się suszy może wymagać naszego wsparcia. Jeśli susza jest długotrwała, podlejmy dodatkowo ogród tak, by rośliny miały wystarczająco dużo wody do prawidłowego wzrostu. Dzięki temu aranżacja ogrodu deszczowego będzie atrakcyjna.
Poza okresami długotrwałej suszy ogród deszczowy tak naprawdę nie wymaga podlewania
Zainspiruj się!
Kwiaty jadalne, które możesz uprawiać w swoim ogrodzie
Jak dbać o rośliny, gdy jedziemy na urlop?
Oszczędne podlewanie trawnika. Jak zatrzymać i wykorzystać deszcz?