Czym i jak pomalować grzejnik?

19.09.2024

Grzejnik łazienkowy lub grzejnik pokojowy straciły swój atrakcyjny wygląd? Lata użytkowania, wysokiej temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne sprawiły, że farba odprysnęła lub zmatowiała? Nie oznacza to końca świata dla wyglądu naszego pokoju! Wystarczy odrobina chęci, odpowiednia farba i pędzel, a o nowy wygląd grzejników będziemy w stanie zadbać samodzielnie.

Czy malowanie grzejnika wpływa na cokolwiek? Warto pomalować grzejnik, gdyż to nie tylko sposób na odświeżenie wyglądu całego pokoju, ale również skuteczne zabezpieczenie powierzchni kaloryfera przed korozją. Malowanie bez problemu wykonamy samodzielnie, niezależnie od tego, czy chodzi o malowanie kaloryfera żeliwnego, czy o malowanie grzejnika aluminiowego. Jak zatem pomalować grzejnik? Instrukcję malowania kaloryfera przedstawiliśmy poniżej.

jak pomalować grzejnik?


W tym artykule:

1. Jaka farba do kaloryferów jest najlepsza? Farba do malowania kaloryfera — sprawdzone rodzaje farb

2. Malowanie kaloryfera krok po kroku — jak pomalować kaloryfer? Przygotowanie powierzchni grzejnika i zabezpieczenie miejsca pracy

3. Malowanie grzejnika krok po kroku — jak dobrze pomalować grzejnik? Malowanie grzejnika farbą

4. Malowanie grzejnika — jak zakończyć prace?



Jaka farba do kaloryferów jest najlepsza? Farba do malowania kaloryfera — sprawdzone rodzaje farb

Jeśli chcemy zabrać się za malowanie kaloryfera krok po kroku, pierwszym zadaniem będzie wybór odpowiedniej farby do malowania grzejników. Malowanie grzejników farbą, którą maluje się np. ściany, może okazać się fatalnym pomysłem — takie farby nie są przystosowane do wysokich temperatur, malowanie grzejnika aluminiowego lub malowanie grzejników żeliwnych może skończyć się ty, że farba będzie się po prostu łuszczyć przy pierwszym ogrzaniu się kaloryfera. Jakie są rodzaje farb do grzejników? Sprawdźmy.

O czym pamiętać przy wyborze farby do malowania kaloryferów? Farba do malowania grzejników to najlepiej taka, która jest po prostu przeznaczona do tego typu produktów. Zwykle są to emalie do grzejników, czyli farby wysokotemperaturowe, które mogą wytrzymać temperatury nawet powyżej 120 stopni Celsjusza. Wykazują one ponadto doskonałą przyczepność do metalu, odporność na wilgoć i działanie środków chemicznych. To ostatnie jest ważne zwłaszcza w pomieszczeniach takich jak łazienka lub kuchnia, gdzie nie tylko panuje większa wilgotność, ale gdzie często coś się brudzi i coś się sprząta.

Malować możemy grzejnik łazienkowy, grzejniki aluminiowe i żeliwne. Czy kolor farby do kaloryfera ma znaczenie? Owszem, powinniśmy wybrać taką barwę, by grzejnik ładnie dopasował się do całej aranżacji. Najczęściej stosuje się białe, beżowe, kremowe lub szare farby.

Jaka farba do grzejników? Czym pomalować grzejnik?

Jakie rodzaje farb są najlepsze, by malować grzejnik łazienkowy? Najpopularniejsze farby to grzejników to zdecydowanie emalie do metalu i emalie alkidowe. Są to popularne farby rozpuszczalnikowe, które w czasie malowania kaloryfera żeliwnego lub malowania grzejnika aluminiowego tworzą twardą i trwałą powłokę. Emalie są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. W czasie malowania kaloryfera farbą należy jednak zadbać o bardzo dobrą wentylację pomieszczenia.

Jaką farbę do malowania możemy jeszcze wybrać? Możemy wykonać malowanie grzejnika również przy pomocy farby akrylowej. To wodorozcieńczalne, szybkoschnące farby, które mają nieco mniej intensywny zapach w trakcie malowania. Z pomocą takiej farby łatwiej nam będzie pomalować kaloryfer żeberkowy, gdyż aplikacja jest prosta.

Jaka jeszcze farba do malowania kaloryfera się sprawdzi? Ostatnim typem polecanych farb będą farby epoksydowe. Są niezwykle trwałe i tworzą odporną na korozję powłokę. Stosuje się je zwykle w bardzo wymagających warunkach.

czym pomalować grzejnik?

Malowanie kaloryfera krok po kroku — jak pomalować kaloryfer? Przygotowanie powierzchni grzejnika i zabezpieczenie miejsca pracy

Instrukcja malowania kaloryfera przeprowadzi nas krok po kroku poprzez wszystkie prace. Malowanie kaloryfera farbą to przede wszystkim wybór farby, ale również odpowiednie przygotowanie samego grzejnika tak, by grzejnik pomalowany farbą na dłużej wyglądał estetycznie. Źle przygotowany kaloryfer może powodować szybkie łuszczenie się lub przebarwianie farby.

Jak przygotować grzejnik do prac? Jeśli chcesz wykonać malowanie grzejnika, koniecznie wyłączmy grzejnik. W trakcie prac musi być on zimny, malowanie najlepiej zatem przeprowadzić poza sezonem grzewczym. Malowanie ciepłego grzejnika może sprawić, że farba nie wyschnie równomiernie i pozostaną na grzejniku widoczne, nieestetyczne smugi. Grzejnik możemy na czas prac zdemontować. Czy możliwe jest, by pomalować grzejnik bez demontażu? Tak, ale jeśli tego nie robimy, dokładnie zabezpieczmy ściany i podłogi folią malarską lub gazetami.

Zimny grzejnik należy teraz dokładnie oczyścić, zarówno z kurzu, jak i z brudu oraz tłuszczu. Użyjmy do tego ciepłej wody z dodatkiem detergentu. Tłuste i wyjątkowo uporczywe plamy mogą wymagać dodatkowych, mocniejszych środków czyszczących. Umyty grzejnik należy osuszyć.

Jeśli to konieczne, usuńmy starą farbę. Łuszczące się i uszkodzone fragmenty farby zeszlifujmy papierem ściernym lub szlifierką. Zmatowienie powierzchni grzejnika to kolejny etap prac. Jest to ważne, gdyż zmatowienie powierzchni grzejnika poprawia przyczepność nowej warstwy farby. Tak przygotowany grzejnik warto jeszcze raz odkurzyć z pyłu.

Grzejnik dodatkowo warto pomalować podkładem antykorozyjnym. Zwiększy on nie tylko przyczepność farby, ale również zabezpieczy powierzchnię grzejników żeliwnych przed rdzą.

malowanie grzejnika krok po kroku

Malowanie grzejnika krok po kroku — jak dobrze pomalować grzejnik? Malowanie grzejnika farbą

Jeśli czyszczenie i zmatowienie powierzchni grzejnika się udało, czas wykonać malowanie grzejnika. Samo malowanie możemy wykonać z pomocą pędzla, wałka lub natryskowo.

Pędzel polecany jest do malowania trudno dostępnych miejsc, świetnie sprawdza się, gdy trzeba pomalować kaloryfer żeberkowy. Możemy zakupić też pędzel kaloryferowy, który został stworzony z myślą o malowaniu grzejników. Takie akcesoria malarskie będą w trakcie malowania kaloryfera farbą niezwykle przydatne. Do malowania kaloryfera pędzlem najlepiej wybrać pędzle z miękkim włosiem.

Malowanie grzejników żeliwnych możemy też wykonać z pomocą wałka. Nadaje się on do malowania gładkich, dużych powierzchni. Czy jest to efektywne malowanie kaloryfera? Zaletą jest równomierna i gładka powierzchnia. Najlepiej do malowania kaloryferów wałkiem wybrać wałek do malowania z mikrofibry lub pianki.

Czy jest coś, co może wspomóc ręczne malowanie kaloryfera? Nowoczesna metoda natryskowa jest najszybsza i daje estetyczne, jednolite wykończenie. Wymaga jednak odpowiedniego sprzętu. Jest idealna do grzejników o skomplikowanych kształtach.

Warto pomalować grzejnik co najmniej dwukrotnie, aby powłoka była jednolitą i gładka. Pierwszą warstwę nakłada się cienko, druga może być nieco grubsza, jednak aby nałożyć drugą warstwę, pierwsza warstwa farba musi dokładnie wyschnąć. Starajmy się nie nakładać zbyt dużo farby, inaczej mogą powstać nieestetyczne zacieki, nawet wtedy, gdy maluje się odpowiednią farbą.

malowanie grzejnika

Malowanie grzejnika — jak zakończyć prace?

Pomalowany farbą grzejnik musi całkowicie wyschnąć tak, by powłoki malarskie były suche i trwałe. Zbyt szybkie uruchomienie na nowo i nagrzanie grzejnika może sprawić, że świeżo nałożona farba się skruszy i zacznie się łuszczyć. Czas schnięcia zależy od konkretnej farby i zwykle wynosi od jednego do nawet kilku dni.


Zainspiruj się!

Co na podłogę i ściany do łazienki zamiast płytek? 7 ciekawych aranżacji

Jaką farbę do łazienki wybrać? Zainspiruj się!

Farby do parkietu - jak wybrać odpowiednią? Ile może kosztować? Sprawdź!

Powrót