Czy szkło między szafkami w kuchni jest praktyczne?

13.07.2022

Szkło dekoracyjne w dzisiejszych czasach zyskuje coraz większą popularność. Daje ono większe możliwości oryginalnego kształtowania stylistyki wnętrza niż tradycyjne płytki ceramiczne. Jest ono nie tylko czysto ozdobnym detalem, ale również bardzo funkcjonalnym elementem wystroju. Szukając rozwiązania do swojej kuchni zamiast płytek, weź pod uwagę efektowne i funkcjonalne panele szklane. Zastanawiasz się, czy panele między szafkami kuchennymi są dobrym rozwiązaniem do Twojej kuchni? Czy szkło kolorowe jest praktyczne? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!

 

Panele szklane między szafkami w kuchni

 


W tym artykule:

1. Co to są panele szklane?

2. Szkło hartowane do kuchni na ścianę — jakie wybrać?

3. Szkło między szafkami w kuchni – bezbarwne, szkło laminowane, czy grafika?

4. Szklane panele do kuchni i ich zalety

5. Wady paneli szklanych na ścianie w kuchni

6. Jak montuje się panele ze szkła?


 

Co to są panele szklane?

W kuchni panele szklane są nie tylko dekoracją, ale i funkcjonalnym wykończeniem ściany. Wykonane są one ze szkła hartowanego, często zdobionego wybranym wzorem, który podkreśla indywidualny dizajn kuchni. Panele z hartowanego szkła świetnie zastępują tradycyjne płytki oraz panele montowane tuż nad blatem roboczym. Mogą one wzbogacić wystrój całego pomieszczenia, a zarazem ochronić ściany przed różnego rodzaju zabrudzeniami, które powstają w trakcie gotowania.

To, co wyróżnia panele szklane od kafli, to przede wszystkim ich materiał wykonania. Płytki ceramiczne tworzy się z połączenia gliny i piasku, zaś panele szklane z hartowanego szkła. Są one również dużo większe niż kafle, choć ich wielkość można dobrać według indywidualnych potrzeb. Warta uwagi jest możliwość drukowania grafik oraz wzorów bezpośrednio na samym szkle hartowanym. Nowością jest szkło laminowane, czyli nadruk na folii, która skleja dwie tafle szkła.

 

Modne szkło między szafkami

 

Szkło hartowane do kuchni na ścianę — jakie wybrać?

Chociaż zastosowanie paneli szklanych nie ogranicza się tylko do kuchni oraz łazienki, to jednak najczęściej właśnie tam są one montowane. Szkło do kuchni montuje się przede wszystkim w tych miejscach, które trudno utrzymać w czystości. Przestrzenią, która najszybciej ulega zabrudzeniu, jest obszar tuż nad blatem roboczym, nad dolnymi szafkami oraz nad kuchenką. Zastosowanie szkła hartowanego będzie tu nie tylko świetną ochroną przed osiadaniem kurzu i tłuszczu nad blatem kuchennym, ale dzięki różnorodności kolorów, będzie też dodatkową dekoracją tego pomieszczenia.

Najbardziej ekonomiczną opcją jest przezroczyste szkło typu float. Jest ono bezbarwne i można nim przykryć zarówno pomalowaną wcześniej na wybrany kolor ścianę, jak i fototapetę. Obecnie jednak największą popularnością cieszą się nieco droższe lakierowane na kolorowo szklane tafle, które są niezwykle trwałe i efektowne. Mogą być dodatkowo wzmocnione siatką lub polipropylenową folią tworząc szkło bezpieczne, tzw. szkło zbrojone.

Panel szklany na ścianie w kuchni może być w jednym kawałku lub w kilku. W przypadku panelu w jednym kawałku potrzebne są niezwykle precyzyjne pomiary, które pozwalają na docięcie szkła co do 1 mm. Konieczne jest też uwzględnienie wszystkich otworów pod gniazda elektryczne i włączniki.

 

Szkło z kolorowymi grafikami nad blatem w kuchni

 

Szkło między szafkami w kuchni – bezbarwne, szkło laminowane, czy grafika?

Szkło nad blatem w kuchni to świetny pomysł na oryginalnie wykończone pomieszczenie. Nowoczesne wnętrze, zwłaszcza kuchnia lubi estetykę oraz materiały, które odbijają światło. Dobrym pomysłem do kuchni jest zatem wykorzystanie szkła na ścianę, pomiędzy blatem w kuchni i szafkami górnymi, lub też za kuchenką czy płytą grzejną.

Panel szklany w przestrzeni kuchennej nad blatem jest świetnym sposobem na stworzenie indywidualnej aranżacji. Na specjalnej folii lub bezpośrednio na szkle można wydrukować wszystko, a nawet samodzielnie zaprojektować grafikę. Bardzo modne są kolorowe motywy w kuchni. W zależności od gustu grafiki mogą przedstawiać naturę w postaci owoców, zwierząt, czy pięknych malowniczych pejzaży. Mogą przedstawiać też budowle architektoniczne, widoki miast, mostów. Grafiki paneli szklanych mogą przedstawiać również abstrakcje i wydruki zdjęć.

Szkło nad blatem w kuchni może świetnie współgrać z całym wyposażeniem wnętrza, dzięki zastosowaniu odpowiedniej kolorystyki. W małej kuchni możemy zdecydować się na panel ze szkłem jednobarwnym i jasnym, który sprawi, że przestrzeń wyda się większa. Możesz zdecydować czy chcesz szkło szyby połyskujące, przezroczyste, matowe czy mleczne. W dużych, otwartych przestrzeniach można eksperymentować z kolorami i zestawiać je w sposób kontrastowy, do koloru, jaki posiadają meble i dodatki.

 

Abstrakcyjne wzory pomiedzy szafkami w kuchni

 

Szklane panele do kuchni i ich zalety

Szkło hartowane w postaci paneli nad blatem roboczym czy kuchenką gazową jest bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Materiał ten jest odporny na stłuczenia oraz na wysoką temperaturę, ponieważ w trakcie produkcji zostaje poddany hartowaniu. Szkło hartowane jest odporne na różnego typu uszkodzenia mechaniczne, oraz na działanie wysokich temperatur. Daje to pewność, że szklane panele z hartowanego szkła posłużą Ci długie lata.

Szkło nad blatem w kuchni jest bardzo oryginalnym rozwiązaniem, dlatego sprawdzi się jeżeli pragniesz kuchni wyjątkowej i niepowtarzalnej. Bardzo duża ilość dostępnych kolorów oraz wariantów sprawia, że bez problemu możesz wybrać motyw, grafikę czy kolor powierzchni szkła. Pozwoli Ci to uzyskać niepowtarzalny efekt.

Na uwagę zasługuje fakt, że panele szklane są bardzo łatwe w czyszczeniu. Wystarczy powierzchnię szyby przetrzeć wilgotną ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Przy silniejszym zabrudzeniach można skorzystać z delikatnych detergentów. Najlepiej wtedy czyszczone powierzchnie namoczyć i poczekać, aż środek zacznie działać. Pamiętaj, że nie wolno usuwać zabrudzeń ostrą stroną gąbki, gdyż może to zarysować powierzchnię szyby.

 

Wyjatkowo efektowne szkło w kuchni

 

Wady paneli szklanych na ścianie w kuchni

Panele szklane w kuchni posiadają również drobne wady. Pomimo że szkło jest bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, to jednak równie łatwo ulega zabrudzeniom. Ważne jest zatem, aby na bieżąco utrzymywać porządek, ponieważ tłuste plamy, zacieki, krople wody i odciski palców mogą popsuć wyjątkowy efekt kolorowego szkła.

Warto pamiętać, że panele szklane nie nadają się do każdego stylu wnętrza. Nie sprawdzą się np. w rustykalnych czy prowansalskich aranżacjach. Jest to raczej rozwiązanie do wnętrz nowoczesnych.

Szklane panele są wrażliwe na nagłe zmiany temperatury, które mogą doprowadzić do ich pęknięcia.

 

Szkło pomiędzy szafkami kuchennymi

 

Jak montuje się panele ze szkła?

Jeśli wykonanie pomiarów zlecone było specjalistom, to można zamówić u nich też usługę montażu. Bez problemu montaż paneli możesz jednak wykonać samodzielnie. Ważne jest odpowiednie przygotowanie ściany przed umieszczeniem na niej paneli. Powinna być wyrównana i pomalowana lub zagruntowana. Przygotowanie ścian w odpowiedni sposób jest bardzo ważne w przypadku pomieszczeń, które będą narażone na wilgoć i zabrudzenia. Najpopularniejszym sposobem montażu paneli ze szkła jest ich przykręcenie lub przyklejenie na specjalny silikon lub klej montażowy. Sposób montażu zależny jest od rodzaju paneli. Pamiętaj, że wszelkie otwory wykonuje się przed zamontowaniem panelu ze szkła.

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Jak dobrać kolor płytek do mebli kuchennych? Zobacz najciekawsze rozwiązania!


Stylowe wykończenie ściany w kuchni — co na ścianę w kuchni zamiast płytek?


Płytki ceramiczne do kuchni


 

Powrót