Czy składać basen na zimę? Podpowiadamy!
Basen ogrodowy jest doskonałą atrakcją nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. W upalne, letnie dni nic tak doskonale nie orzeźwia, jak kąpiel w chłodnej wodzie. Żeby jednak móc cieszyć się z kąpieliska przez długi czas, należy przygotować basen ogrodowy przed okresem zimowym. Nie zawsze pozostawienie wody w basenie będzie dobrym pomysłem, ponieważ niektóre akweny ogrodowe na czas chłodnych miesięcy dobrze jest złożyć i zabezpieczyć przed kolejnym sezonem.
W tym artykule:
1. Czy woda w basenie może pozostać w zbiorniku na zimę?
2. Jak przygotować basen do zimy — oczyszczanie zbiornika
3. Jak ochronić basen przed działaniem lodu?
Te baseny, w których istnieje jednak możliwość pozostawienia wody przez pełny rok, należy odpowiednio zabezpieczyć i oczyścić. Jeśli zastanawiasz się jak przygotować basen do zimy, zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem, w którym wyjaśnimy, na co należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności oraz w jakich basenach warto pozostawić wodę na cały rok.
Czy woda w basenie może pozostać w zbiorniku na zimę?
Wiele osób zastanawia się, czy na czas zimowy warto pozostawić w zbiorniku wodę, czy może całkowicie się jej pozbyć? Wiele oczywiście zależy od wielkości Twojego basenu. Ogromne, całoroczne zbiorniki, które wymagają napełnienia ich dużą ilością wody, stają się bardziej ekonomiczne, kiedy pozostaje ona w akwenie na czas chłodnych miesięcy. Jeśli jednak posiadasz baseny na stelażu bądź małe rozporowe baseny, polecanym jest pozbycie się wody ze zbiornika i złożenie basenów na czas zimowy. Oczyszczenie wody w tak małych basenach może okazać się o wiele bardziej czasochłonne oraz droższe w realizacji, aniżeli napełnienie basenu wodą w kolejnym sezonie z dokładnym jej oczyszczeniem i filtracją.
Najwięcej zatem czasu należy poświęcić na przygotowanie przed zimą basenów całorocznych, czyli tych na stałe wmontowanych w ogrodową przestrzeń. Jeśli posiadasz takowy basen, na czas zimy powinieneś wypuścić z basenu około 1/3 wody, a pozostałą jej część pozostawić w zbiorniku. Kiedy woda zamarznie — zwiększy swoją objętość i właśnie dlatego nie można pozostawiać zbyt dużo cieczy w zbiorniku. Ciecze zimą zamarzają także od strony gruntu, a zatem pozostawienie wody w zbiorniku wyrówna napór na basenowe ścianki. Przylegać będzie do nich zarówno zamarznięta woda z zewnątrz, jak i wewnątrz, co wyrówna napór na konstrukcję. Pozostawienie basenu na zimę całkowicie pustego mogłoby grozić nadpęknięciem ścianek bocznych. Jest to niezwykle istotne w miejscach o dużej wilgotności gruntowej, gdzie ciecz zamarza stosunkowo szybko i na dużej głębokości. Pozostawiona woda może stanowić ochronę dla płytek — często otaczających baseny ogrodowe bądź rozłożone maty pod basen.
Spuszczając wodę z basenu, pamiętaj, aby jej poziom znajdował się poniżej dysz oraz skimmera, ponieważ bardzo obfite opady jesienno — zimową porą mogą podnieść poziom zbiornika, a wymienione elementy nie powinny utrzymywać się pod oblodzeniem. Dobrze jest także zadbać o pozostałe akcesoria basenowe i zabezpieczyć je na czas chłodnych miesięcy. Takie elementy jak drabinki basenowe, termometry do basenu czy nawet niektóre solary do basenu, powinny być wymontowane i schowane przed zimą do garażu. Wskutek bardzo niskich temperatur, częstych opadów deszczu bądź śniegu akcesoria te mogą skorodować, bądź ulec ogólnemu zniszczeniu.
Jak przygotować basen do zimy — oczyszczanie zbiornika
Przed okresem zimowym należy oczyścić basenowe ściany, które często na jednolitym poziomie ujawniają nieprzyjemny, zielonkawy nalot. Są to glony, które namnażały się w wodzie przed długi czas, osadzając na bocznych ściankach. Aby oczyścić basen stelażowy, rozporowy bądź wbudowany — należy wykorzystać specjalną szczotkę do czyszczenia basenów z wykorzystaniem specjalistycznego preparatu do pielęgnacji basenowych powierzchni. Niezwykle ważne jest również oczyszczenie basenu z pływających w nim nasion, liści czy trawy. Pomogą Ci w tym akcesoria do czyszczenia basenu. Możesz sięgnąć po praktyczną i popularną siatkę do wyławiania nieczystości bądź skorzystaj ze specjalistycznych urządzeń do usuwania zabrudzeń.
Aby zima nie wpłynęła na jakość cieczy w Twoim zbiorniku, po oczyszczeniu ścianek oraz wyłowieniu zanieczyszczeń zadbaj o utrzymanie wody w odpowiednim pH. Odczyn wody powinien być utrzymany w granicach od 7 do 7,5. Poprawne pH uniemożliwia rozwój glonów i drobnoustrojów. Istotne jest również wykonanie co najmniej raz w roku pełnej dezynfekcji oraz filtracji zwrotnej, aby wiosenną porą w wodzie nie zalęgały się zielonkawe mikroorganizmy. Wraz z nadejściem wiosny możesz wypełnić swój basen specjalistycznymi kapsułkami, które zabezpieczają wodę przed namnażaniem się w niej alg czy wszelkich zabrudzeń. W ten sposób dodatkowo zabezpieczysz swój basen i będziesz miał pewność, że po zimowym okresie woda jest zdatna do użytkowania. Wraz z nadejściem wiosny, Twój relaks w ogrodzie może być dużo przyjemniejszy, kiedy z wyprzedzeniem zadbasz o poprawną jakość i czystość swojej wody, a zbiornik już od pierwszych, ciepłych dni będzie gotów do użytku.
Jak ochronić basen przed działaniem lodu?
Woda, która staje się lodem, zwiększa swoją objętość, dlatego, jeśli masz obawy — czy aby na pewno Twój basen ogrodowy wytrzyma taki napór, zastosuj kilka praktycznych patentów, by temu zapobiec. Jednym z nich jest zakup zimowych bojek do basenów, które mają ochronić ścianki przed nadmiernym rozporem. Innym sposobem jest przywiązanie plastikowych przedmiotów linką i pozostawienie ich na zimowy czas w basenie. Przedmioty mogą być także styropianowe. Linkę warto przywiązać po przekątnej do dwóch basenowych kątów. Takie pozostawienie basenu na zimę pozwoli Ci zapobiec rozporowi ścian w zbiorniku.
Ochrona powierzchni basenu
Pokrywy basenowe są niezwykle funkcjonalne i pomoce w przypadku, kiedy posiadasz basen całoroczny. Specjalne zabezpieczenie basenu folią bądź pokrywą uchroni akwen przed jesiennymi liśćmi, kurzem oraz innymi zanieczyszczeniami znajdującymi się w Twoim ogrodzie. Pokrywy spełniają także rolę ochronną przed jesiennym deszczem i opadami śniegu zimą — dzięki temu będziesz miał pewność, że poziom wody w zbiorniku nie podniesie się, gdyż akwen jest szczelnie osłonięty. Dostępne na rynku są specjalne plandeki na wymiar, przykrycia basenowe solarne bądź stałe zadaszenia do basenów wbudowanych. Ich koszt waha się w zależności od materiału, jaki wybierzesz oraz rodzaju przykrycia. Decydując się na zakup basenowego przykrycia, zadbaj o to, aby plandeka wytrzymała nacisk co najmniej 60 - 70 kg / m2. Pozwoli to utrzymać napór śniegu i jesiennego deszczu, które w najintensywniejszych okresach mogą przekroczyć swoją wagą nawet 50 kg.
Podsumowanie
Ochrona basenowej powierzchni, oczyszczenie zbiornika, a także utrzymanie cieczy w odpowiednim pH pozwoli Ci utrzymać Twój basen w czystości oraz zabezpieczyć go poprawnie na zimowy czas. Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, pozostawiając basenową wodę w zbiorniku na okres całego roku to, aby nie dopuścić do namnażania się w nim glonów oraz bakterii. Wykorzystując specjalną pokrywę, odpowiednie środki chemiczne i przeprowadzając systematycznie zabiegi dezynfekcji — z pewnością osiągniesz zamierzony efekt.