Czy można kłaść płytki na płytki

09.12.2021

Jeśli chcemy odświeżyć swoją łazienkę, nie musimy od razu decydować się na generalny remont. Nawet położenie nowych płytek nie musi być takie trudne — nowe płytki z powodzeniem położysz na warstwę starych kafli. Jeśli stare płytki są stabilne i nie odpadają, mogą stanowić dobrą powierzchnię do położenia nowej warstwy.

 

czy mozna klasc plytki na plytki


W tym artykule:

1. Czy można położyć nowe płytki na stare płytki?

2. Jakie warunki muszą spełnić stare płytki ceramiczne, aby położyć na nie nowe?

3. Jak dobrze przygotować stare płytki?

4. Usuwanie uszkodzonych płytek i prawidłowe wypełnienie przestrzeni

5. Na co należy zwrócić uwagę podczas układania płytek na płytki?



 

Czy można położyć nowe płytki na stare płytki?

Układanie nowych płytek na stare jest dość popularnym zabiegiem. Przede wszystkim zaoszczędza to czas, który potrzebny byłby na nie raz żmudną pracę skuwania starych płytek. Układanie płytek może być wykonane na starych płytkach tylko wtedy, gdy zostaną spełnione odpowiednie warunki. Inaczej nowa warstwa będzie odpadać, a Twoja łazienka lub kuchnia szybko staną się nieestetyczne.

Układać w taki sposób możesz zarówno płytki ścienne, jak i płytki podłogowe. Podczas układania zwracaj szczególną uwagę na dbałość przyklejania płytek ściennych lub podłogowych — jeśli zadbasz o dokładność klejenia, efekt końcowy Twojej pracy będzie zachwycający!

 

lustro w lazience

 

Jakie warunki muszą spełnić stare płytki ceramiczne, aby położyć na nie nowe?

Stara warstwa płytek musi spełnić określone warunki, aby nadawała się do położenia na niej nowej warstwy. Przede wszystkim płytka ceramiczna musi tworzyć stabilną powierzchnię — płytki nie mogą ruszać się ani odpadać od ściany. Jeśli do niestabilnej płytki przykleisz nową, obie warstwy szybko odpadną i cała Twoja praca oraz nakłady finansowe pójdą na marne. Ważny jest również stan spoin — fuga powinna być czysta i nie powinno być w niej nadmiernych uszkodzeń. Jeśli brakuje dużych fragmentów fugi, ale stare płytki są stabilne, należy pamiętać o dobrym wypełnieniu tej przestrzeni zaprawą lub odpowiednim klejem podczas układania nowych płytek.

Pamiętaj również, że układanie nowych płytek na starą warstwę kafli spowoduje podniesienie poziomu podłogi o kilka-kilkanaście milimetrów. Podobnie będzie ze ścianami — pomieszczenie może zmniejszyć się nawet o dwa lub trzy centymetry. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w sytuacji, gdy do kuchni lub łazienki masz zakupione meble na wymiar. Po położeniu płytek wyposażenie może się już po prostu nie zmieścić. Problem może też powstać w przypadku otwierania i zamykania drzwi, jeśli te przylegały dość mocno do starej warstwy płytek.

 

ukladanie plytek

 

Jak dobrze przygotować stare płytki?

Zanim zaczniesz układać nowe płytki, należy dokładnie sprawdzić stan starej warstwy. Płytki powinny dobrze trzymać się podłoża — w innym wypadku w niedługim czasie nowa warstwa odpadnie wraz ze starą. Sprawdź zatem każdą płytkę, delikatnie ostukaj ją młotkiem (najlepiej drewnianym trzonkiem, to zmniejszy ryzyko uszkodzenia płytki). Jeśli nie usłyszysz głuchego odgłosu, oznaczać to będzie, że zaprawa pod płytką jest pełna i warstwa nie ma żadnych przeciwwskazań do układania na niej nowych płytek.

 

owoce na stoliku

 

Usuwanie uszkodzonych płytek i prawidłowe wypełnienie przestrzeni

Jeśli na całej powierzchni zdarzy się jedna lub dwie płytki, które nie przylegają dostatecznie mocno, należy je usunąć. W tym celu najpierw pozbądź się otaczającej je fugi, a potem delikatnie podważ płytkę z kilku stron — jeśli zaprawa była słaba, płytka powinna odlecieć. Puste miejsce po płytce uzupełnij szybkoschnącą szpachlówką cementową. Zadziałaj tak zarówno w przypadku płytek ściennych, jak i płytek podłogowych. Uzupełnij też brakujące fugi.

Mycie i odtłuszczanie

Gdy warstwa naprawcza wyschnie (sprawdź opakowanie i zalecenia producenta — na etykiecie informacyjnej na pewno zawarty jest czas schnięcia zaprawy), należy dokładnie wyczyścić powierzchnię płytek czystą wodą. Kładzenie płytek na brudnej lub tłustej powierzchni może spowodować szybkie odpadanie nowej warstwy. Dokładnie odkurz, umyj i odtłuść płytki ceramiczne. Jeśli zabrudzenia są uporczywe, użyj płynu do mycia naczyń lub odpowiedniego środka w formie koncentratu rozpuszczanego w wodzie. Szczególną uwagę zwracaj na fugi — pozbądź się z nich ze szczególną starannością śladów grzybów lub pleśni, gdyż rozwijające się mikroorganizmy mogą powodować odpadanie płytek.

Matowienie

Aby nowe płytki dobrze się trzymały, warto starą warstwę płytek odpowiednio zmatowić. Szczególnie ważne jest to w przypadku błyszczących, gładkich płytek — na takiej powierzchni zaprawa może nie przylegać odpowiednio, nowe płytki zaczną zatem szybko odpadać. Zmatowić płytki możesz papierem ściernym, przetrzyj powierzchnię płytek aż do uzyskania odpowiedniego efektu. Możesz też pokryć starą warstwę płytek preparatem gruntującym (najlepiej takim z dodatkiem piasku kwarcowego) - to zapewni lepszą przyczepność. Pokryć preparatem gruntującym należy zarówno płytki, jak i spoiny. Dzięki temu klejenie płytek będzie trwałe.

 

czerwone plytki

 

Na co należy zwrócić uwagę podczas układania płytek na płytki?

Ważne jest odpowiednie ułożenie płytek. Zanim przystąpisz do klejenia płytek warto na sucho ułożyć płytki tak, aby zobaczyć rozłożenie poszczególnych kafli. To ważne, bowiem spoiny nowej warstwy nie powinny pokrywać się ze spoinami starej. Jeśli decydujesz się na płytki gresowe, które mają inne wymiary niż te ze starej warstwy (np. płytki wielkoformatowe), ten problem nie będzie dla Ciebie tak dotkliwy.

Dobra zaprawa

Kładzenie płytek dobrze wykonać przy pomocy odpowiedniej zaprawy o zwiększonej przyczepności i zwiększonej elastyczności — to znacząco zmniejszy prawdopodobieństwo tego, że nowa warstwa odpadnie od starej. Dokładnie nakładaj zaprawę na spodnią stronę płytki i nie zapomnij docisnąć dobrze całości. Aby położyć płytki, potrzebujesz odpowiednich narzędzi, nie zapomnij o ich zakupie.

Nakładając zaprawę zadbaj o to, by poprzednia warstwa naprawcza była sucha. Zaczekaj też do momentu, aż grunt wyschnie. Mokre lub nie do końca wyschnięte warstwy mogą powodować odpadanie płytek. Zadbaj o dobre zaplecze do pracy — przydatne będą kleje, fugi i akcesoria do montażu płytek ceramicznych.

Narzędzia

Do układania płytek kamiennych, gresowych lub ceramicznych potrzebne będą odpowiednie narzędzia. Przydatne będą na pewno krzyżyki dystansowe, paca z płaską końcówką i paca z zębami (wielkość zębów pacy powinna być dopasowana do wielkości płytek — im większa płytka, tym większe zęby), przecinarka do glazury, poziomnica oraz gumowy młotek. Jeśli istnieje potrzeba dodatkowego zmatowienia powierzchni, przydadzą się fragmenty papieru ściernego.

 

plytki wielkoformatowe

 

 

Nowe płytki na starych — układanie

Zasady układania nowych kafli na starych płytkach są takie same, jak na wylewce. Istniejąca okładzina musi być jedynie odpowiednio przygotowana. Kładzenie płytek na płytki wykonuj ze starannością, mierz dokładnie elementy do dopasowania i wycinaj je dokładnie — dzięki temu układanie płytek na płytki da piękny efekt, a pomieszczenie będzie zachwycające.

Jakie nowe płytki na starych można układać? Propozycji jest wiele. Sprawdzą się zarówno płytki hiszpańskie, płytki polskie, jak i płytki drewnopodobne. Wyjątkowo atrakcyjne są płytki imitujące drewno oraz płytki wielkoformatowe. Na nowej okładzinie możesz też układać mozaiki — mozaika na ścianę wyglądać będzie imponująco jako detal.


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

  https://www.merkurymarket.pl/gfx/merkurymarket/_thumbs/pl/defaultaktualnosci/85/2374/1/3533998-harlem_livingroom_d_small,bIp0v5eVo1Tw4Yiqmplna6xoiHp-mp6p-jpg.webp Ogrzewanie podłogowe w bloku — fakty i mity. Z nami dowiesz się, czy warto w nie inwestować!
https://www.merkurymarket.pl/gfx/merkurymarket/_thumbs/pl/defaultaktualnosci/85/2372/1/klinkier-plytki-na-taras,bIp0v5eVo1Tw4Yiqmplna6xohX2AlJik-jpg.webp Płytki na schody - jak układać? Instrukcja krok po kroku
https://www.merkurymarket.pl/gfx/merkurymarket/_thumbs/pl/defaultaktualnosci/85/2333/1/plytki_do_salonu_urban_gris,bIp0v5eVo1Tw4Yiqmplna6xmh3x5l56l-jpg.webp Płytki wielkoformatowe — do jakich wnętrz? Płytki XXL odmienią Twoje mieszkanie
Powrót