Czerń w ogrodzie
Ogród kojarzy się z zielenią i fanaberią kolorów przepięknych kwiatów, jednak mówiąc o przydomowym ogrodzie rzadko myśli się też o czerni. Czarny kolor nie pojawia się w ogrodowych aranżacjach zbyt często. Czy jednak możliwa jest aranżacja ogrodu z czarnymi akcentami? W jakich miejscach czerń może królować i pod jaką postacią się pojawiać? W tym artykule postaramy się przyjrzeć ten sprawie i sprawdzić, czy czarny kolor może znaleźć swoje miejsce w przydomowym ogrodzie.
W tym artykule:
1. Ogród, jako miejsce relaksu i aktywnego wypoczynku
3. Czarne rośliny do ogrodu przydomowego
4. Czarne wyposażenie — meble i mała architektura w czarnym kolorze
5. Czarne powierzchnie w ogrodzie — wykończenie ścian i ścieżek
6. Czarne dekoracje do przydomowego ogrodu
7. Nowoczesny ogród z czarnym kolorem
Ogród, jako miejsce relaksu i aktywnego wypoczynku
Ogród to miejsce, w którym większość z nas odpoczywa po długim i męczącym tygodniu pracy. To przestrzeń relaksu i wyciszenia, a także miejsce, gdzie można spędzić czas z rodziną na zabawie i odpoczynku. Aranżacje ogrodowe coraz częściej stają się nie tylko piękną ozdobą domu, ale też przestrzenią funkcjonalną, z której korzysta się z prawdziwą przyjemnością.
Warto, by ogród był przestrzenią idealnie dopasowaną do potrzeb mieszkańców domu. Jeśli wolą oni aktywny wypoczynek, w ogrodzie powinny znaleźć się sprzęty umożliwiające taką formę spędzania czasu. Idealne będą zatem trampoliny, baseny lub mała, zewnętrzna siłownia.
Z kolei ci, którzy lubią leniwy relaks, będą bardziej zadowoleni z możliwości posiadania wygodnych foteli, leżaków, mebli lub huśtawek i hamaków. Takie sprzęty umożliwiają komfortowy wypoczynek.
Preferencje mieszkańców jednego domu mogą być różne, dlatego często w ogrodzie jest strefa relaksu i strefa aktywnego wypoczynku. Taki podział zapewni mieszkańcom różnorodność i możliwość ciekawego spędzania czasu.
Czerń w ogrodzie
Czy w takiej strefie, która służyć ma zarówno do leniwego relaksu, jak i do aktywnego wypoczynku, znajdzie się miejsce na czarny kolor? Myślimy, że tak! Czarna barwa ma w sobie coś atrakcyjnego i nowoczesnego i warto przemyśleć to, żeby wprowadzić ją również do swojego ogrodu.
Czarny w ogrodzie może pojawić się w różnych odsłonach. Ciekawym pomysłem, zawłaszcza dla osób, które interesują się ogrodnictwem i lubią chwalić się ciekawymi odmianami roślin, będzie wprowadzenie czarnych okazów do nasadzeń. Mogą być to zarówno kwiaty, jak i krzewy i drzewa.
Oprócz czarnych roślin do ogrodu możesz wstawić też czarne meble do ogrodu lub małą architekturę w czarnym kolorze. Nie zapominaj też o dużej różnorodności czarnych dodatków — ciekawe ozdoby ogrodowe w czarnym kolorze na pewno zwrócą uwagę! Czarne ścieżki lub czarne wykończenie ścian to odważny ruch, jednak w niektórych aranżacjach może stać się strzałem w dziesiątkę.
Opcji jest zatem całkiem sporo. Przyjrzyjmy się dokładniej każdej z nich.
Czarne rośliny do ogrodu przydomowego
Rośliny w każdym ogrodzie powinny grać pierwsze skrzypce — ogród to w końcu miejsce, które ma przybliżać nas do natury i ma być kawałkiem przyrody przeznaczonym dla nas. Ogrodowe rośliny to drzewa i krzewy, ale także kwiaty rabatowe, trawy oraz trawnik.
Wśród tych roślin możemy odnaleźć też takie, które będą miały prawie czarny odcień. Prawdziwie czarne rośliny niestety nie istnieją, ale odmiany o prawie czarnym kolorze mają tak intensywny odcień kwiatów lub liście, że mogą uchodzić za czarne.
Czarne mogą być drzewa i krzewy ozdobne. Koniecznie szukaj odmian o ciemnych liściach, jeśli chcesz wprowadzić czerń do ogrodu. Wśród kwiatów także znajdziesz propozycje ciemnych roślin.
Czarne kwiaty i liście tak właściwie będą purpurowe lub ciemnoczerwone, jednak w odpowiednim otoczeniu ich ciemny kolor będzie wydawał się niemal czarny. Możesz zestawiać takie rośliny z jasnym tłem wykończenia ścian lub jasnozielonymi roślinami służącymi za tło dla rabat.
Ciemny kolor u roślin będzie bardzo się wyróżniał, dlatego czarne ogrody powinny być projektowane z ostrożnością. Nie wykonuj raczej pełnych nasadzeń z ciemnymi roślinami, czarne kwiaty lub liście potraktuj jako ciekawe akcenty do rabat albo wyjątkowo ładnie prezentujące się solitery, czyli pojedynczo sadzone rośliny.
Czarne wyposażenie — meble i mała architektura w czarnym kolorze
Czarne rośliny mogą wymagać specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, odpowiedniego stanowiska i traktowania. Nie każdy ogrodnik poradzi sobie z ciężkimi do uprawy okazami, a nie wszyscy mają też ochotę na wprowadzanie do ogrodu ciemnych roślin. Nie oznacza to jednak, że muszą zrezygnować z pomysłu na czerń w ogrodzie.
Dobrym sposobem na wprowadzenie czarnego koloru do ogrodu będzie przemalowanie elementów małej architektury na czarny kolor lub zakup mebli do ogrodu w czarnym kolorze. Czarny to barwa nawiązująca do nowoczesności i awangardy, zatem takie elementy świetnie sprawdzą się w modnych ostatnio ogrodach wypoczynkowych.
Czarne meble do ogrodu z technorattanu to niewątpliwy hit ostatnich sezonów. Sztuczny rattan, czyli technorattan, to tworzywo wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Może mieć dowolny kolor, a czarny jest równie popularny, co beżowy lub kolorowy. Czarne meble wprowadzą do ogrodu nutę nowoczesności i sprawią, że przestrzeń będzie ciekawie zaaranżowana.
Meble możesz postawić na tle jasnozielonego żywopłotu lub kolorowych nasadzeń rabatowych. Dzięki temu stworzysz ciekawy kontrast. Na meblach można też ułożyć jasne poduszki ogrodowe.
Czarne powierzchnie w ogrodzie — wykończenie ścian i ścieżek
Czarny kamień dekoracyjny lub czarne płyty betonowe do ogrodu to doskonały sposób na aranżację i ciekawe rozwiązanie na wprowadzenie ciemnych odcieni do ogrodowej przestrzeni. Pamiętaj jednak, że takie elementy to mocny akcent w przestrzeni, dlatego stosuj go z umiarem. Dobrze będzie wyglądać fragment ściany w kolorze czarnym lub czarne betonowe płyty ułożone co kawałek w formie swobodnej ścieżki.
Czarne dekoracje do przydomowego ogrodu
Jeśli czarne meble, czarne wykończenia i czarne rośliny to dla ciebie za dużo, czerń możesz wprowadzić do ogrodu w bardziej subtelny sposób — w formie czarnych dekoracji ogrodowych. W tej roli sprawdzą się doskonale czarne donice na kwiaty, czarne fontanny lub czarne rzeźby.
Takie czarne akcenty w ogrodzie sprawią, że przestrzeń będzie ciekawa i nabierze modnego, nowoczesnego charakteru.
Nowoczesny ogród z czarnym kolorem
Czarny kolor w ogrodzie może stać się niemałą gratką i elementem, który będzie wyróżniał ogród na tle innych założeń. Dobrze jest jednak wiedzieć, że czarny kolor to mocny akcent, zatem należy obchodzić się z nim z ostrożnością. Jeśli zatem wprowadzimy do ogrodu czarne meble, zrezygnujmy z czarnych wykończeń. W ogrodzie czarny powinien być ciekawostką, a nie dominantą. Nie chcemy przecież, aby nasz ogród stał się ciemny i ponury, czyż nie?
Zainspiruj się!
Renowacja mebli ogrodowych z drewna - jak to zrobić dobrze?
Naprawa mebli z technorattanu. Jak to zrobić?
Jakie meble ogrodowe technorattan na balkon i taras? Podpowiadamy, które rozwiązania warte są uwagi