Co położyć na stare płytki w łazience? Układanie płytek na stare płytki - porady
Jednym z najbardziej nielubianych elementów remontu łazienki jest konieczność skuwania płytek oraz kładzenie nowych kafli i wiążące się z tym kurz i bałagan. Chociaż w wielu przypadkach jest to konieczne, to jednak jeśli chcemy odnowić wnętrze, niekiedy wystarczy sięgnąć po nowoczesne, bardzo praktyczne rozwiązania, które nie wymagają ani dużego nakładu pracy, ani czasu. W dodatku zapewniają doskonałe efekty, a taki remont można przeprowadzić nawet w weekend. Jeśli więc nie chcemy już dłużej znosić starej glazury i terakoty lub też po prostu jeśli okładziny te są nieestetyczne i niemodne, sięgnijmy po jeden z poniższych sposobów na odnowienie płytek w łazience. Znajdują się tu wszelkie informacje potrzebne do samodzielnego (a przy tym szybkiego i łatwego) odnowienia płytek ceramicznych. Jak odnowić w prosty sposób łazienkę? Co zrobić ze starymi płytkami: pomalować je, okleić, położyć nową warstwę? Zobacz i przekonaj się, że mamy na taki remont mnóstwo pomysłów.
Jak położyć płytki na starej okładzinie?
Chcąc położyć nowe kafelki na starych płytkach, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Myjemy starą okładzinę, wyjmujemy ewentualne luźne elementy, a wolne miejsca uzupełniamy zaprawą. Całość powierzchni zabezpieczamy gruntem. Ułożenie nowej warstwy płytek uda się tylko w przypadku, gdy spodnia warstwa dobrze trzyma się ścian lub podłóg. Kładzenie nowej glazury i terakoty wymaga zastosowania odpowiedniego kleju, który nakłada się bardzo cienką warstwą. W ten sposób unikniemy znaczącego pogrubienia warstwy okładziny. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie cienkich kafli, szukajmy więc najcieńszej glazury (7 mm) i gresu (3-5 mm), które pomogą nam odnowić w praktyczny sposób łazienkę.
Co położyć na stare płytki w łazienkach?
Na kafelkach możemy zastosować nie tylko nowe płytki. Doskonale sprawdzą się tu również płyty gipsowo-kartonowe. Podobnie jak w przypadku mocowania nowych płytek ceramicznych, koniecznie trzeba będzie tu zadbać o to, by stara okładzina solidnie trzymała się powierzchni. W przeciwnym razie trzeba będzie przeprowadzić montaż płyt z użyciem stelaża (powoduje to jednak zmniejszenie się powierzchni remontowanego pomieszczenia, dlatego zaleca się stosowanie tego rozwiązania tylko w większych pomieszczeniach). Po przykryciu starej warstwy okładziny płytą gipsowo-kartonową zyskujemy wiele możliwości aranżacyjnych. Warto tu zaznaczyć, że w remoncie łazienek wykorzystuje się wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe.
Tapeta, fornir i farba na kafelki – czy to dobry pomysł?
Jednym z pierwszych pomysłów, jaki zwykle nasuwa się nam podczas planowania szybkiego remontu łazienki (a także kuchni), jest pomalowanie kafelków farbą. W sklepach znajdziemy specjalnie do tego celu przeznaczone preparaty, jednak należy tu zaznaczyć, że takie rozwiązanie jest dość czasochłonne. Farbą taką maluje się zarówno stare płytki, jak i fugi, a jej warstwa musi być w każdym miejscu jednakowa, jeśli chcemy uzyskać dobry efekt. Jak łatwo sobie wyobrazić, nie jest to takie proste. Co więcej, zanim zaczniemy pokrywać warstwą farby ściany lub podłogi w łazience, należy wcześniej umyć, wysuszyć i zmatowić każdą płytkę.
Po położeniu na płytki płyty gipsowo-kartonowej w łazience możemy sięgnąć po tapetę albo fototapetę lub (zwłaszcza w kuchni) fornir kamienny, stanowiący połączenie łupków krystalicznych z żywicą poliestrową. Jest to materiał trwały i wyjątkowo odporny na działanie czynników mechanicznych i wody. Jego dodatkową zaletą jest mała grubość (1-3 mm), co pozwala na zastosowanie go nawet w słabo dostępnych miejscach.
Jakie jeszcze materiały można użyć do zakrycia starych płytek?
Łazienka to pomieszczenie, którego aranżacji poświęcamy w ostatnim czasie sporo uwagi. I nic w tym dziwnego. To miejsce, które często służy nam nie tylko do utrzymywania higieny, ale też odpoczynku i relaksu. Dlatego szukamy rozwiązań, które będą nie tylko praktyczne, ale też oryginalne i estetyczne. Chociaż płytki stanowią najpopularniejsze wykończenie ścian łazienki, warto wiedzieć, że obecnie w sklepach znaleźć można wiele materiałów, które doskonale sprawdzą się w tej roli. Co więcej, dostępne są one w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu dopasujemy je do każdego stylu aranżacji. Stare płytki ścienne w łazience można zakryć następującymi rodzajami okładziny:
- Szklana tafla,
- Płyta MDF,
- Konglomerat z kamienia.
Jak odnowić łazienkę najprostszym sposobem? Samoprzylepne płytki w łazience
Remont z użyciem płytek samoprzylepnych można przeprowadzić w każdej chwili, ponieważ ich przyklejenie jest stosunkowo łatwe. Płytki samoprzylepne nadają się zarówno do kuchni, jak i do łazienki. Wykonane są z folii polimerowej lub z winylu, a po ich wewnętrznej stronie znajduje się specjalny klej. Nie pozostawia on żadnych śladów i nie uszkadza płytek. Po stronie zewnętrznej takich płytek znajduje się warstwa laminatu, dzięki której zachowują one swoje kolory przez długi czas. Co więcej, utrzymywanie ich w czystości jest całkowicie niekłopotliwe. Wystarczy przecierać je wilgotną ściereczką.
Planując przyklejenie płytek na ściany, warto przeczytać informacje od producenta zawarte w instrukcji (zobacz też rozdział o przygotowaniu podłoża do odnowienia). Najważniejsze jest tu zwykle idealne wygładzenie starych płytek tak, aby nasze nowe płytki można było bez trudu zamocować. Wszelkie nierówności będą powodowały ich odklejanie się. Stare okładziny pokrywające ściany w kuchni i łazience trzeba bardzo dokładnie umyć, wysuszyć i odtłuścić. Montowanie nowej okładziny zaczynamy od miejsc mało widocznych, aby dać sobie nieco czasu do nabrania wprawy. Dodajmy tu, że łazienka i kuchnia to pomieszczenia, w których najlepiej sprawdzą się płytki z wykończeniem błyszczącym, ponieważ są bardziej odporne na zabrudzenia i wilgoć od swoich matowych odpowiedników.
Płytki samoprzylepne wbrew pozorom (bo przecież to "tylko" naklejki) doskonale sprawdzają się w funkcji zamienników ceramicznych kafli. Dostępne są one w wielu kolorach i wzorach i obecnie najchętniej kupowane to naklejki wzorzyste. Ich dodatkowym atutem jest fakt, iż ewentualne zabrudzenia nie są na nich widoczne. I na koniec dodajmy jeszcze jedną zaletę takich naklejek: nawet jeśli jedna z nich się zniszczy lub odklei, to bez problemu dokupimy brakujący element, który doklejony idealnie wtopi się w całość. Dodajmy też, że płytki takie możemy zamówić ze zdjęciem lub wzorem wykonanym na indywidualne zamówienie.