Co na upał w domu? Sprawdź jak przetrwać falę upałów!
Gdy żar leje się z nieba, a promienie słoneczne palą jak ogień, każdy szuka miejsca, w którym mógłby się ochłodzić i choć przez chwilę odetchnąć od dokuczliwego upału. Niestety większość mieszkań i domów, szczególnie tych starszych, nie posiada odpowiednich systemów umożliwiających schłodzenie wnętrza. Jeszcze do niedawna w naszym klimacie średnia letnia temperatura sięgała niewiele ponad 20 stopni Celsjusza. Niestety wraz z nieustannym ocieplaniem klimatu, każde kolejne lato bywa bardziej upalne. Wnętrza, w których chronimy się przed skwarem, szybko się nagrzewają. Nie pomaga wietrzenie mieszkania i rolety zaciemniające. Schłodzenie powietrza w domu wydaje się niemalże niemożliwe. Czas coś z tym zrobić. Koniec z duchotą w domu, koniec nagrzanym domem w upalne dni! Sprawdź co zrobić, by przetrwać falę letnich upałów i cieszyć się przyjemnym chłodem.
W tym artykule:
1. Klimatyzator przenośny urządzenie, które pomoże utrzymać optymalną temperaturę
2. Parametry dobrego klimatyzatora przenośnego
3. Wentylatory kolumnowe – niezawodny sposób na upał w domu
4. Oczyszczacz powietrza z funkcją chłodzenia
6. Jak przeciwdziałać nagrzewaniu wnętrza?
7. Zminimalizuj działanie promieni słonecznych - zabezpiecz okna!
8. Mądre wietrzenie pomieszczeń
9. Zminimalizuj ciepło, które wytwarzają domowe urządzenia elektryczne
Klimatyzator przenośny urządzenie, które pomoże utrzymać optymalną temperaturę powietrza w upalne dni
Choć klimatyzator o odpowiedniej mocy skutecznie eliminuje problem nagrzanego wnętrza, to w polskich domach i mieszkaniach nadal nie jest to rozwiązanie zbyt powszechne. Zwłaszcza jeśli mówimy o klimatyzatorach montowanych na stałe. W rzeczywistości z profesjonalnych urządzeń tego typu korzysta tylko niewielki odsetek gospodarstw domowych. Dzieje się tak głównie ze względu stosunkowo wysokie koszty montażu i eksploatacji. Większość z nas poszukuje zatem innych, mniej kosztownych, ale równie skutecznych sposobów na gorące powietrze i wysokie temperatury w domu.
W tym miejscu chcemy zaproponować, urządzenie alternatywne dla klasycznych dużych systemów klimatyzacyjnych - wydajny klimatyzator przenośny. Jest to doskonały zamiennik klimatyzatorów stałych i skuteczne narzędzie w walce z letnimi upałami. Pomaga skutecznie ochłodzić mieszkanie, nie zajmuje dużo miejsca i co najważniejsze, jest mobilny, co pozwala na użytkowanie w różnych pomieszczeniach. Zaletą klimatyzatora przenośnego jest jego wielkość i sposób uruchamiania. Nie ma tu żadnych skomplikowanych systemów i instalacji, wystarczy podłączenie do gniazdka. Klimatyzator sprawdzi się zarówno w warunkach domowych, jak i w biurze, w którym np. nie można zamontować zwykłej klimatyzacji.
Parametry dobrego klimatyzatora przenośnego
Przed zakupem klimatyzatora warto przyjrzeć się nieco bliżej parametrom urządzenia. Te podstawowe cechy pozwolą wybrać model, który będzie najbardziej wydajny i najmniej hałaśliwy. Do najważniejszych należą: moc chłodnicza (na każde 10 m² powierzchni, na której działać ma urządzenie, powinno przypadać ok. 1,5–2 kW mocy), poziom generowanego hałasu, rodzaj czynnika chłodzącego, klasa energetyczna i zakres osiąganej temperatury.
Wentylatory kolumnowe – niezawodny sposób na upał w domu
Wentylatory kolumnowe to urządzenia zawierające układ kilku wiatraków, zamknięty w smukłej kolumnie. Wiatraczki rozmieszczone w kilku rzędach zapewniają wielokierunkowy nawiew i bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Modele kolumnowe mają możliwość poruszania się w różnych kierunkach, więc powietrze jest równomiernie wprowadzane w ruch i wentylowane. W zakresie wydajności nie ma różnic pomiędzy wentylatorami stojącymi a kolumnowymi. Różnica jest przede wszystkim estetyczna, przyznać trzeba, że wentylatory kolumnowe są mniejsze, bardziej kompaktowe, a przez to bardziej estetyczne.
Możemy także wykorzystać wentylator sufitowy, wiszący – łączy w sobie zarówno funkcję wentylatora jak i żyrandola.
Oczyszczacz powietrza z funkcją chłodzenia
Oczyszczacz powietrza to zdecydowanie większa i trochę droższa inwestycja, jednak urządzenie przydaje się przez cały rok. Zwłaszcza zimą, oczyszczacz gwarantuje zdrowe oddychanie. Niektóre urządzenia posiadają funkcję nawilżacza-wentylatora. Jeśli w gorące letnie dni do pojemnika z wodą dodamy kostki lodu, poczujemy przyjemny chłód i ulgę podczas upałów!
Wiatraki dla ochłody
Klasyczne wiatraki są cyrkulatorami umieszczonymi na statywie lub podstawce. Po uruchomieniu śmigło wiatraka wprawia powietrze w ruch, przyjemnie je schładzając. Wiatraki mogą być małe lub duże stojące na statywie lub podstawce – im większa średnica i wielkość skrzydeł, tym lepsza wydajność. Praktycznie każdy wiatrak ma kilkustopniową regulację prędkości nawiewu, a te bardziej zaawansowane posiadają również tryb nocny do cichej pracy na najniższych obrotach. Największą zaletą wiatraków jest ich cena. Nie kosztują wiele, a dość skutecznie wprowadzają powietrze w ruch i je wentylują. Mały przenośny wiatraczek, który można ustawić na biurku, kosztuje już nawet kilkadziesiąt złotych, daje przyjemne wrażenie chłodu i przynosi natychmiastową ulgę w upalne dni.
Jak przeciwdziałać nagrzewaniu wnętrza?
Pamiętaj, że zawsze najlepiej przeciwdziałać nagrzaniu niż walczyć z gorącym powietrzem.
Poniżej przedstawiamy kilka prostych patentów, które pomogą, choć częściowo powstrzymać nagrzewanie pomieszczeń w upalne dni.
Zminimalizuj działanie promieni słonecznych - zabezpiecz okna!
O tym, że elementami, przez które nasze pomieszczenia nagrzewają się najbardziej, są okna - wiemy pewnie wszyscy. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, w jaki sposób skutecznie minimalizować to niepożądane, zjawisko. Przede wszystkim powinniśmy mieć świadomość, że najlepszą ochroną przed promieniowaniem słonecznym są rolety zewnętrzne i markizy, które skutecznie ograniczają dostęp promieni słonecznych do wnętrza domu. Warto wiedzieć, że są one w stanie zabezpieczyć pomieszczenie przed nagrzewaniem, nawet 8 razy lepiej niż rolety wewnętrzne lub żaluzje drewniane. Oczywiście, te warto również stosować, trzeba jednak mieć świadomość, że ich skuteczność w walce z intensywnym słońcem będzie znacznie mniejsza.
Nagrzewanie pomieszczenia można powstrzymać, zasłaniając okna grubymi zasłonami lub alternatywnie oklejając szyby od zewnątrz folią termoizolacyjną. Choć folia nie wygląda jakoś szczególnie estetycznie, doskonale izoluje ciepłe powietrze i ochrania wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem.
Mądre wietrzenie pomieszczeń
Zamykanie okien w czasie największych upałów może się wydać zupełnie absurdalne. Dobrze jednak wiedzieć, że w czasie, kiedy na zewnątrz panuje największy skwar, zamknięte szczelnie okna chronią przed napływaniem gorącego powietrza do wnętrza. Ogranicz więc otwieranie okien w ciągu dnia, aby do wnętrza nie dostawało się gorące powietrze.
Dobrym nawykiem w upalne letnie dni, będzie zamykanie okien przed porannym wyjściem do pracy. Mieszkanie najlepiej wietrzyć wieczorem, już po zachodzie słońca, kiedy temperatura powietrza obniża się i staje bardziej przyjazna. Jeśli tylko pozwalają na to warunki, okno można pozostawić otwarte nawet na całą noc.
Zminimalizuj ciepło, które wytwarzają domowe urządzenia elektryczne
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że każde urządzenie elektryczne, którego używamy we wnętrzu domu, generuje ciepła. Jeśli zatem zależy Ci na obniżeniu temperatury, wyeliminuj lub przynajmniej zminimalizuj pracę sprzętów takich jak pralka, kuchenka mikrofalowa, czajnik elektryczny, odkurzacz, telewizor, komputer czy laptop. Wszystkie te sprzęty i urządzenia podczas pracy podnoszą temperaturę w domu. Dlatego też tradycyjne żarówki warto zastąpić świetlówkami LED, które nie nagrzewają się i tym samym nie emitują ciepła do otoczenia. Natomiast wszystkich pozostałych urządzeń warto używać z rozsądkiem i tylko wtedy, kiedy są one nam faktycznie potrzebne.
Zadbaj również o zieloną „barierę” na tarasie, balkonie czy na parapecie. A gdy upały już zaatakują, pomyślmy o takich roślinach domowych, jak np. paprocie, szeflera, zanokcica, skrzydłokwiat czy palma koralowa.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Jak korzystać z jacuzzi? Właściwości jacuzzi
Jak tanim kosztem zrobić altankę?
Jaka woda dla niemowlaka do basenu w ogrodzie? Sprawdź!