Co musisz zrobić przed sezonem grzewczym? Te porady pomogą ci zmniejszyć rachunki i zatrzymać ciepło w domu

19.10.2024

Zima zbliża się wielkimi krokami, dni robią się coraz chłodniejsze, nie dziw zatem, że każdy myśli o tym, jak zadbać o optymalną temperaturę pomieszczenia, a jednocześnie nie zrujnować przy tym swojego portfela. Ogrzewanie domu jednorodzinnego, wielorodzinnego lub mieszkania w bloku może spędzać sen z powiek wielu osobom. Jeśli również ty zastanawiasz się, jak utrzymać ciepło i jednocześnie oszczędzić na ogrzewaniu, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

Zanim nadejdą zimowe dni, możesz podjąć pewne kroki, które pozwolą Ci zwiększyć efektywność instalacji grzewczej, zapewnią dobre ogrzewanie domu, a jednocześnie pomogą w obniżeniu kosztów ogrzewania mieszkań. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego koniecznie sprawdź instalację, zadbaj o odpowietrzenie grzejników oraz zapoznaj się z tym, jak codzienne nawyki pomogą oszczędzać ciepło.

jak oszczędzać na ogrzewaniu?


W tym artykule:

1. Jak oszczędzać ciepło? Przygotuj dom na zimę — konserwacja grzejników przed sezonem

2. Jak utrzymać odpowiednią temperaturę? Zmniejsz koszty ogrzewania dbając o izolację budynku

3. Grzejnik — przygotuj go do sezonu grzewczego! Co warto zrobić, by zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

4. A może termostat? Jak obniżyć rachunki i oszczędzać na ogrzewaniu?

5. Jak zatrzymać energię cieplną? Jak dobrze wietrzyć mieszkanie zimą?

6. Naturalne źródło ciepła — jak wykorzystać słońce, by zapewnić sobie skuteczne rozwiązania na tanie ogrzewanie mieszkania?

7. Optymalna temperatura w domu — co jeszcze możesz zrobić?



Jak oszczędzać ciepło? Przygotuj dom na zimę — konserwacja grzejników przed sezonem

Obniżenie kosztów ogrzewania to przede wszystkim sprawna instalacja grzewcza. Jeśli konserwacja instalacji grzewczej zostanie dobrze przeprowadzona, koszty zdecydowanie mogą się obniżyć. Co należy do takiej konserwacji instalacji grzewczej? Przede wszystkim odpowiednia konserwacja kotła, pieca lub grzejników. Sprawdź, czy wszystkie elementy są sprawne, czy z instalacji w którymś z miejsc nie wycieka woda lub nie wydają one z siebie niepokojących dźwięków. Zrób to koniecznie, niż zacznie się sezon grzewczy.

Sprawdzenie systemu grzewczego pozwoli wyłapać błędy i awarie, których naprawa może zmniejszyć zużycie energii.

Kto powinien sprawdzić instalację grzewczą? Jak ważne jest odpowietrzenie grzejników?

Sprawdzenie systemu grzewczego możesz wykonać sam, ale jeśli powierzysz prace specjaliście, cała instalacja zostanie dokładnie i profesjonalnie sprawdzona. Konserwację instalacji grzewczej warto też powierzyć fachowcowi. Dlaczego? Drobne usterki, które mogą być dla Ciebie niewidoczne, mogą znacząco wpływać na oszczędzanie ciepła i warto się tym zająć.

Zadbaj też o odpowietrzanie grzejnika. Odpowietrzony grzejnik to skuteczne oszczędzenie ciepła.

Jak przygotować grzejniki? Skąd mogą brać się straty ciepła?

Temperatura ogrzewania nie musi być wcale wysoka, aby w pomieszczeniu było ciepła. Optymalną temperaturę pomieszczenia możesz uzyskać przy niższych kosztach — warto zadbać o instalację, a zwłaszcza o grzejniki. Warto sprawdzić grzejniki również pod kątem czystości. Nie, to nie żart! Czysty i odkurzony grzejnik lepiej odprowadza ciepło do pomieszczenia i umożliwia oszczędzanie energii cieplnej. Kurz i brud stanowi izolację, utrudnia cyrkulację powietrza i przewodzenie ciepła, dlatego przed sezonem grzewczym warto grzejniki odkurzyć i umyć.

Skuteczne oszczędzanie ciepła nie musi być wcale skomplikowane. Czystość grzejników to obniżenie zużycia ciepła i oszczędne ogrzewanie. Szczególnie mocno zadbaj o czystość kaloryferów, jeśli posiadasz dekoracyjne grzejniki, których wystające elementy mogą łatwo zbierać kurz. Do sprzątania użyj odkurzacza z wąską końcówką oraz miękkiej szmatki zanurzonej w wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu.

jak zmniejszyć zużycie ciepła?

Jak utrzymać odpowiednią temperaturę? Zmniejsz koszty ogrzewania dbając o izolację budynku

Konserwacja instalacji grzewczej to nie wszystko. Oprócz sprawdzenia systemu grzewczego powinieneś dodatkowo zadbać o izolację termiczną budynku. Dlaczego? Żadne sprawdzenie systemu grzewczego i naprawa pieca lub grzejników stalowych nie pomoże, jeśli ciepło będzie uciekało przez nieszczelne okna, dach lub drzwi.

Uszczelnij okna! Oszczędzanie energii poprzez dbanie o izolację

Przede wszystkim zadbaj o szczelność okien i drzwi. Wiemy, że nagła wymiana starych okien to dla wielu nieosiągalne marzenie, ale możesz pomóc sobie zmniejszyć zużycie energii, stosując taśmy uszczelniające oraz listwy, które zapobiegają uciekaniu ciepła na zewnątrz i nie pozwalają na wnikanie zimna do środka. Uszczelnianie okien i drzwi będzie zatem kluczowe przed zimą.

Jeśli budynek nie ma izolacji ścian, warto zastanowić się nad taką inwestycją. Ocieplony dom przynosi spore oszczędności, zatem przemyśl to, ile powinieneś oszczędzić na odpowiednim ociepleniu budynku mieszkalnego. To skuteczne oszczędzenie ciepła, jak również dodanie estetyki bryle budynku.

jak przygotować się do sezonu grzewczego?

Grzejnik — przygotuj go do sezonu grzewczego! Co warto zrobić, by zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Grzejniki to w większości domów jednorodzinnych i mieszkań główne źródło ciepła. Z tego względu dobrze jest zadbać nie tylko o ich czystość, ale przede wszystkim o dobre ich ustawienie. Sprawdź, czy grzejniki mają wokół wystarczająco wolnej przestrzeni. Jeśli zasłonisz grzejnik aluminiowy meblami lub zasłonami, ciepło nie będzie roznosić się po pomieszczeniu, a Tobie będzie zimno w pokoju, mimo że grzejniki będą ustawione na najwyższym poziomie.

Jak obniżyć koszty ogrzewania? Odsłonięcie kaloryferów potrafi zdziałać cuda!

Postaraj się zostawić co najmniej 15 - 20 cm odstępu między grzejnikiem a meblami. Lepiej też ściągnij grube zasłony. Takie działania są proste, ale pozwalają na skuteczne obniżenie zużycia ciepła i odciążą nieco system ogrzewania. Oszczędne ogrzewanie nie musi być przecież trudne!

jak dbać o grzejniki?

A może termostat? Jak obniżyć rachunki i oszczędzać na ogrzewaniu?

Proste sposoby to skuteczne oszczędzanie ciepła, które pozwoli Ci zachować kilka złotych w portfelu na te przyjemności, które tak naprawdę chcesz w życiu mieć. Jeśli jednak interesują Cię bardziej zaawansowane działania, sprawdź koniecznie nowoczesne systemy sterowania temperaturą pomieszczenia. Inwestycja w taki system ogrzewania domu lub mieszkania to oszczędzanie ciepła i zmniejszenie zużycia energii. Termostat pokojowy pozwala precyzyjnie ustawić wymaganą temperaturę w pokojach, co zapobiega przegrzaniom lub zbytnim oziębieniom się pomieszczeń.

Optymalna temperatura w salonie to około 20 - 22 stopni, a w sypialni - 18-19 stopni. Wyższe temperatury mogą wydawać się lepsze, ale na dłuższą metę będą męczące dla mieszkańców i dodatkowo będą generowały koszty. Inteligentny system ogrzewania pomoże w utrzymaniu takich temperatur i zapewni skuteczne oszczędzanie ciepła.

Co ciekawe, nocą organizm uważa temperaturę za komfortową wtedy, gdy jest ona o dwa, trzy stopnie niższa niż ta, która jest optymalną temperaturą pomieszczenia w dzień. Warto zatem, abyś ustawił termostat również na taki cykl ogrzewania domów, biorąc pod uwagę porę dnia i nocy.

jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Jak zatrzymać energię cieplną? Jak dobrze wietrzyć mieszkanie zimą?

Utrzymanie ciepła w pokoju to jedna sprawa, ale równie ważne jest wentylowanie pomieszczeń. Rób to odpowiedzialnie! Brak wentylacji może co prawda zatrzymywać ciepło, ale jednocześnie pogorszy jakość powietrza w domu i stworzy problem z wilgocią. To wcale nie zmniejszy zużycia energii, a jedynie wygeneruje kolejne problemy.

Zimne powietrze w domu? Tak, ale pod kontrolą!

Jak zatem wietrzyć mieszkanie, aby zapewnić dobrą wentylację, a jednocześnie zadbać o utrzymanie ciepła? Najlepsze są krótkie, ale intensywne wietrzenia. Otwórz okna na oścież na kilka minut i pozwól na pełną wymianę powietrza. Z początku może wydawać się zimno w pokoju, ale gdy minie kilka minut, zamkniesz okna i odczekasz, ciepło zgromadzone w meblach i ścianach zacznie przepływać i pokój szybko się ogrzeje.

Regulacja okien i ich otwierania to ważna sprawa. Taki sposób wietrzenia jest efektywny i pozwala na oszczędzanie energii cieplnej, a o to przecież w tym wszystkim chodzi, czyż nie?

jak zadbać o ogrzewanie?

Naturalne źródło ciepła — jak wykorzystać słońce, by zapewnić sobie skuteczne rozwiązania na tanie ogrzewanie mieszkania?

Regulacja okien i ich otwierania to jedno, ale dobrze też zadbać o dodatkowe, darmowe ogrzewanie, które oferuje nam sama natura. Tak, to nie żart! Słońce, które tak chętnie ogrzewa nas w lecie, może nam pomóc również zimą. W ciągu dnia koniecznie odsłoń okna i pozwól, by słońce wpadało do pomieszczeń i je ogrzewało w naturalny sposób. Rób to koniecznie, mając okna od strony południowej.

Nocą z kolei, gdy słońce nie świeci już w okna, warto je zasłonić, by zatrzymać ciepło i obniżyć zużycie energii.

optymalne ogrzewanie domu

Optymalna temperatura w domu — co jeszcze możesz zrobić?

Optymalna temperatura pomieszczenia może być różna w różnych momentach. Gdy wracamy z pracy lub z długiego spaceru, ciepłe mieszkanie wydaje nam się wręcz gorące, ale dłużej siedząc w pomieszczeniu, nawet dość ciepłym, może po jakimś czasie zrobić się nam zimno. Nie oznacza to jednak, że od razu musimy zwiększać temperaturę — czasami wystarczy ciepła herbata, kominek lub piecyk, aby na chwilę zwiększyć temperaturę ogrzewania, a jednocześnie nie generować dodatkowych kosztów.


Zainspiruj się!

Folia grzewcza pod panele podłogowe. Czy folia grzewcza jest oszczędna?

Jaki grzejnik wybrać do mieszkania? - rodzaje kaloryferów

Jak dogrzać mieszkanie - sprawdzone sposoby na chłodne zimowe wieczory

Powrót