Chemia do jacuzzi, wanny SPA - jaką wybrać i jak używać?
Na przestrzeni ostatnich lat, polskie ogrody zmieniły się nie do poznania. Przydomowa przestrzeń nie jest już miejscem, zaaranżowanym jedynie przez kwiaty, krzewy i drzewa. Obecnie ogród to — eleganckie wygodne meble do ogrodu, baseny przydomowe, trampoliny dla dzieci, zabawki ogrodowe dla dzieci, huśtawki ogrodowe, hamaki, a także jacuzzi ogrodowe. To, co jeszcze niedawno było synonimem luksusu, dziś staje się naszą codziennością. Nikogo nie dziwi więc widok przydomowego spa, jacuzzi czy wanny z hydromasażem. Coraz częściej stawiamy na komfortowy relaks w obrębie domu i działki. Żaden basen ogrodowy nie może działać prawidłowo bez odpowiedniej chemii basenowej oraz preparatów uzdatniających wodę. W co warto zainwestować? Które środki sprawdzą się najlepiej przy codziennej pielęgnacji wody w jacuzzi? Podpowiadamy! Czysta woda w wannie spa — jaka chemia do jacuzzi?
Podgrzana woda, relaksujące bąbelki, przyjemny masaż — zachęcają do częstego korzystania z kąpieli w wannie spa. Aby wypoczynek i relaks były bezpieczne, trzeba jednak pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu wody. Specyficzne warunki, które tworzą się w wannie SPA, potęgują ryzyko rozmnażania bakterii i wirusów, a także glonów i grzybów. Aby uniknąć "wizyty" tych nieproszonych gości należy właściwie zadbać o higienę zbiornika oraz znajdującej się w nim wody. Zaleca się stosowanie specjalnie przygotowanych do tego celu środków chemicznych. Warto wiedzieć, że zbiorniki typu jacuzzi wymagają nieco innej chemii basenowej niż zwykłe baseny ogrodowe.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Oto nasze wskazówki.
Utrzymanie odpowiedniego pH wody w wannie spa
Wartość pH jest rodzajem miary stopnia kwasowości danego roztworu — w naszym przypadku wody. Im bardziej roztwór jest kwaśny, tym mniejsza jest jego wartość pH. Może ona wynosić od 0 do 14, nie jest natomiast określana jedną jednostką, pH to podstawowy parametr, który określa jakość wody w jacuzzi. W sytuacjach, kiedy ogrodowe wanny spa są intensywnie eksploatowane, poziom pH szybko się podnosi, dlatego bardzo ważne jest jego systematyczne monitorowanie. Wzrost poziomu pH to naturalny proces, jednak warto zadbać o utrzymanie go na poziomie ok. 7,2. Zbyt niski poziom wskaźnika jest szkodliwy zarówno dla użytkowników basenu, jak i samego sprzętu. Może powodować podrażnienia skóry, a wanna spa będzie narażona na korozję. Zbyt wysoki poziom pH wody powoduję jej zmętnienie, a także powstawanie zanieczyszczeń i osadów.
Dla zbadania odczynu pH wody w jacuzzi wystarczy paskowy tester. Testy dostępne są w większości sklepów ogrodniczych, oferujących asortyment basenowy. Test pozwoli kontrolować poziom pH w szybki i bardzo prosty sposób. Wykonanie pomiaru jest bardzo łatwe — wystarczy zanurzyć na kilka sekund, pasek testowy w wodzie, a następnie porównać kolor paska z dołączoną skalą, która obrazuje poziom pH.
Jeśli poziom pH jest zbyt wysoki lub zbyt niski konieczna jest regulacja pH. Pomogą Ci w tym specjalne regulatory. Są to środki przeznaczone do basenów i jacuzzi ogrodowych. Pozwalają na skuteczne i szybkie przywrócenie prawidłowego odczynu. Pielęgnacja wody przy użyciu regulatora jest naprawdę prosta, a sam środek bezpieczny.
Jaka chemia do dezynfekcji wody?
Chemia basenowa do dezynfekcji jacuzzi to zestaw specjalnie przygotowanych preparatów w postaci płynów lub granulek, pozwalających na szybkie i skuteczne oczyszczenie zbiornika, pozbycie się glonów i bakterii.
Dezynfekcja ma za zadanie zniszczyć pojawiające się jacuzzi bakterie i grzyby. Mała objętość wody w zbiorniku, a także podgrzewana woda, stanowią idealne środowisko rozwojowe dla różnych drobnoustrojów. Z tego powodu trzeba systematycznie przeprowadzać dezynfekcję wanny do hydromasażu. Zbiornik potrzebuje takich zabiegów, nawet jeśli stosowane są w nim najlepsze filtry, odkurzacze i pompy basenowe.
Najskuteczniejsza chemia do dezynfekcji spa produkowana jest na bazie chloru. Chlor to od wielu lat, najskuteczniejszy środek usuwający zanieczyszczenia, bakterie, wirusy i glony. Dla wielu najwygodniejszym rozwiązaniem są tabletki chloru. Szczególnie polecane jest przeprowadzenie chlorowania szokowego, które jednorazowo oczyszcza i krystalizuje wodę. Jeśli jacuzzi jest często używane, zabieg chlorowania szokowego można przeprowadzać raz w miesiącu. Jak to zrobić? Do wody dodaje się zwiększoną dawkę chloru — zgodnie z instrukcją danego produktu. Zabieg ten warto zastosować przy nalaniu świeżej wody oraz w przypadku zzielenienia i zmętnienia wody. Bezpośrednio po kuracji chlorem, jego poziom w wodzie będzie wynosił ok. 3,0 mg/l. Dlatego należy bezwzględnie pamiętać, że z wanny spa można korzystać, dopiero kiedy wskaźnik będzie na poziomie do 1,0 mg. Spadek do takiego poziomu trwa zazwyczaj kilka do kilkunastu godzin.
Wanny SPA — wymiana wody
Jak wiadomo woda w zbiorniku, mimo filtracji, z czasem traci klarowność i przejrzystość, a co za tym idzie — wymaga wymiany. Woda w SPA — jacuzzi powinna być zmieniana, co ok. 2-3 miesiące i przy tej okazji warto zawsze umyć zbiornik. Taka cykliczność pozwala na utrzymanie odpowiednich parametrów i przejrzystości. Dodatkowo pomiędzy wymianami zaleca się stosowanie środa uzdatniającego wodę. Na rynku jest wiele substancji, których możesz użyć zamiast chloru, aby zapobiec namnażaniu się glonów i grzybów.
Pamiętaj! Przy wymianie wody nieocenione bywają zestawy startowe chemii basenowej.
Mycie wanny SPA — jakie środki są najlepsze?
Środki do czyszczenia i higieny basenów to nie tylko uzdatniacze wody, ale również środki do czyszczenia zbiornika. Każdy basen spa, który jest intensywnie użytkowany, z czasem ulega zabrudzeniu. Czyszczenie niecki powinno być tak oczywiste, jak mycie wanny łazienkowej. Kiedy najlepiej czyścic zbiornik? Jakiego środka do tego użyć?
Idealną okazją na zabiegi pielęgnacyjne jest moment wymiany wody. Kiedy zbiornik jest pusty, można dokładnie i skutecznie usunąć z niego wszystkie zanieczyszczenia. Nie daj się zwieść pozorom to, że nie widzisz zanieczyszczeni, nie oznacza, że ich nie ma. W zbiorniku namnażają się bakterie i grzyby, dlatego zawsze przy okazji wymiany wody warto pozbyć się tych nieproszonych gości.
Co do czyszczenia filtra?
Filtry są urządzeniami, bez których właściwa pielęgnacja wody nie byłaby możliwa. Niestety o ich czyszczeniu często zapominamy. Dezynfekcja filtrów zapobiega ich zużywaniu i nadmiernej eksploatacji. Dlatego okresowe mycie jest tak ważne. Częstotliwość mycia jest zależna od stopnia eksploatacji filtrów w wannach spa.
Wyjmij wkład filtrujący z pompy. Trzymając filtr w dłoni, skieruj jednostajny strumień wody z węża ogrodowego w jego kierunku i dokładnie wypłucz przestrzenie w papierowym ożebrowaniu filtra. Nie stosuj chemii do czyszczenia filtra, nie pocieraj, nie skrob, bo zniszczysz jego powłoki. Prawidłowo umyty filtr powinien być biały. Pamiętaj, że dezynfekcja filtra nie zastąpisz jego wymiany, ale na pewno wydłużysz żywotność. Filtr basenowy regularnie czyszczony po pewnym czasie ulegnie zniszczeniu. Jeśli po wyczyszczeniu filtra nadal jest brudny, należy go wymienić.
Pamiętaj! Chemia do jacuzzi może uszkodzić filtr — dlatego stosuj ją z umiarem!
Jeżeli szukasz środków chemicznych do czyszczenia i pielęgnacji ogrodowego spa, odwiedź koniecznie nasz sklep Merkury Market. Oferujemy największy wybór akcesoriów basenowych, które pomogą Ci utrzymać krystaliczną wodę i czeszczyć się bezpiecznym relaksem.