Budowa tarasu – z nami to nie jest trudne!
Taras jest obowiązkowym elementem budowy domu. Trudno wyobrazić sobie odpoczynek bez możliwości przesiadywania na świeżym powietrzu we własnym ogrodzie. Balkon i taras to także przedłużenie przestrzeni salonu, powiększające go w okresie lata i łączące z ogrodem. Z tarasu korzystać można przez cały rok, a odpowiednie wykończenie sprawi, że będzie to miejsce wyjątkowo estetyczne i praktyczne. Zobacz razem z nami, jak wybudować i wykończyć taras, by był funkcjonalny i piękny.
Deska drewniana czy kompozytowa — co wybrać?
Zanim przystąpimy do budowy tarasu, warto rozważyć jakie funkcje będzie on pełnić, jak duży powinien być i jakich materiałów użyć, aby spełniał swoje funkcje przez długie lata i cały czas pozostawał piękny.
Najprostszy sposób na wykonanie tarasu to wykorzystanie desek drewnianych lub kompozytowych.
Dużą popularnością cieszą się deski tarasowe i podesty wykonane z egzotycznych gatunków drewna, ale są one dosyć drogie. Nasze rodzime gatunki drzew także doskonale sprawdzą się na tarasie, a ich cena jest bardziej przystępna. Do budowy tarasu wykorzystuje się najczęściej drewno świerkowe, modrzewiowe i jesionowe. Nawet najtrwalsze drewno wymaga systematycznej impregnacji. Dużo mniej wymagające są deski kompozytowe. Wystarczy je regularnie czyścić.
Budowa tarasu – krok po kroku
Technika wykonania tarasu z desek drewnianych i kompozytowych jest identyczna.
Zaczynamy od podstawy.
- Podstawą tarasu może być wylewka betonowa, ułożona kostka brukowa albo płyta betonowa. Ważne jest zachowanie nachylenia, żeby ułatwić odpływ wody i zabezpieczyć deski przed wilgocią.
- Na przygotowanej podstawie układamy legary. Jeśli planujemy taras z desek drewnianych, legary trzeba dodatkowo odizolować od wilgoci, podkładając pod nie specjalne podkładki. Wykonanie tarasu z deski kompozytowej nie wymaga takiego zabiegu. Legary można ułożyć bezpośrednio na betonie. Rozmieszczamy je co 40 – 50 cm. Pamiętamy, że legary muszą być w równych odstępach od siebie i tworzyć ze ścianą budynku kąt prosty. Szczególną uwagę zwracamy także na ich wypoziomowanie. Ułatwi to potem montaż desek tarasowych.
- Po ułożeniu i zabezpieczeniu legarów przed przesuwaniem się montujemy na obrzeżach ramę przyszłego tarasu, skręconą z tarasowych desek.
- Przytwierdzamy deski do przygotowanych wcześniej legarów. Najlepiej do tych prac zastosować specjalne wkręty wykonane ze stali nierdzewnej (np. wkręty typu Spax). Aby drewniany taras wyglądał naprawdę efektownie, warto zadbać o symetrię — wkręty należy rozmieścić w równych odstępach i w jednej linii. Dotyczy to także desek kompozytowych.
- Po ułożeniu podłogi tarasu trzeba jeszcze ją wykończyć listwami maskującymi i zaślepkami – w przypadku desek kompozytowych – i impregnując deski drewniane. Deski drewniane wcześniej trzeba dokładnie umyć, najlepiej specjalną elektryczną myjką. W przypadku mniejszych powierzchni powinna wystarczyć zwykła szczotka i woda z delikatnym środkiem myjącym. Kiedy deski całkowicie wyschną, należy je zaimpregnować. W tym celu malujemy je specjalnym preparatem olejowym lub impregnującym, który skutecznie przedłuży ich trwałość. Listwy maskujące w przypadku podłogi kompozytowej, montujemy nie do deski tarasowej, ale dodatkowego legara, zainstalowanego na krawędzi tarasu. Górna krawędź listwy maskującej musi znajdować się na tym samym poziomie co deski. Trzeba też pamiętać o pozostawieniu pod listwą maskującą miejsca na odpływ wody.
Teraz pozostaje tylko zagospodarować taras tak, aby można było przyjemnie i wygodnie spędzać na nim czas.
Spis przydatnych narzędzi i akcesoriów:
- śruby, 60 mm,
- impregnat do drewna,
- kołki rozporowe,
- kliny z tworzywa sztucznego do ustawienia spadków,
- papa dachowa do zabezpieczenia przed wodą,
- pilarka tarczowa,
- młotek,
- poziomica
- wiertarka udarowa,
- wkrętarka,
- miarka,
- młotek gumowy,
- ołówek,
- myjka ciśnieniowa,
- sznurek murarski.