Brzoza — drzewo pełne magii
Brzoza to wyjątkowe drzewo o bogatej symbolice i szerokim zastosowaniu zarówno w ogrodnictwie, jak i w medycynie i kosmetologii. Jeśli zastanawiamy się, jakie drzewo do naszego ogrodu wybrać, piękne brzozy będą na pewno ciekawym wyborem. Ten gatunek drzew cenimy za jego elegancję, delikatność i łatwość w uprawie — to zatem wybór doskonały zarówno wtedy, gdy jesteśmy początkującymi ogrodnikami, jak i wtedy, gdy znamy się już nieco na ogrodniczym fachu.
Pozytywne właściwości brzozy to nie tylko estetyka i łatwość uprawy. Mówi się, że brzoza ma magiczne właściwości i wiele osób ceni ją za pozytywny wpływ, jaki wywołuje na samopoczucie. Zobaczmy zatem, czy to pełne magii drzewo naprawdę jest takie wyjątkowe i sprawdźmy, jak zająć się uprawą brzozy w zaciszu własnego ogrodu.
W tym artykule:
1. Brzoza — jak wygląda to drzewo?
2. Brzoza brodawkowata, brzoza omszona i inne gatunki brzóz — jaką brzozę wybrać?
3. W jakiej formie można wykorzystać drzewa? Jak wprowadzić brzozę do ogrodu?
4. Czy brzoza ma magiczne właściwości? W co wierzyli Słowianie?
5. Jakie miejsce w ogrodzie będzie najlepsze dla brzozy? Jak dbać o brzozy?
Brzoza — jak wygląda to drzewo?
To, czy brzoza ma magiczne moce, czy nie, sprawdzimy za chwilę, na początek jednak przyjrzyjmy się samemu drzewu. Brzoza to zdecydowanie jedno z najlepiej rozpoznawalnych gatunków, a to dzięki swojej charakterystycznej, białej korze, która z wiekiem i u różnych gatunków i odmian może nabierać różnorodnych faktur oraz wzorów. Ten wyjątkowy wygląd sprawia, że jest to drzewo atrakcyjne do praktycznie każdego ogrodu. Jeśli zatem chcemy uzyskać estetyczny gatunek o nietypowej formie, a jednocześnie boimy się egzotycznych okazów i skomplikowanej opieki nad nimi, brzoza będzie doskonałym wyborem.
Unikalna kora drzewa przyciąga wzrok i wyróżnia się idealnie spomiędzy innych okazów. Na uwagę zasługują też małe, zielone, delikatne liście brzozy, które tworzą niesamowity, uspokajający efekt, gdy są poruszane przez wiatr. Jesienią liście przebarwiają się na żółto, co nadaje ogrodowi wyjątkowego, ciepłego charakteru.
Różnorodne gatunki mogą osiągać nawet do 40 m (w przypadku brzozy papierowej), ale większość ma około 20 - 30 metrów wysokości. Zwykle mają też rozbudowaną, chociaż cienką i pierzastą koronę.
Brzoza brodawkowata, brzoza omszona i inne gatunki brzóz — jaką brzozę wybrać?
Wśród brzóz możemy spotkać się z wieloma gatunkami — rodzaj brzoza obejmuje około 60 gatunków, zarówno wysokich drzew, jak i karłowatych krzewinek. Do najpopularniejszych i najczęściej uprawianych należą: brzoza brodawkowata oraz brzoza omszona. Do ogrodów wprowadza się też często brzozę karłowatą.
Brzoza brodawkowata to bodaj najpopularniejszy gatunek z całej rodziny brzóz. To majestatyczne drzewo ozdobne liściaste osiąga do 30 metrów wysokości, rozwinięta, ale u starszych okazów rzadka kora ma długie, zwisające gałązki z małymi, zielonymi liśćmi. Z uwagi na to, że liście od góry są ciemnozielone, a od dołu — jasnozielone, w czasie, gdy wieje wiatr, drzewo mieni się w wyjątkowy, niemal magiczny sposób.
Brzoza omszona również dorasta do 30 metrów wysokości, ale jej korona jest owalna i nieco gęstsza. Kora u starszych okazów jest ciemniejsza niż w przypadku białej kory brzozy brodawkowatej. Liście brzozy omszonej są mniejsze, ale grubsze.
Brzoza karłowata do drobna krzewinka, która dorasta maksymalnie do 1 metra wysokości. W porównaniu z brzozą brodawkowatą lub omszoną jest zatem drobną roślinką. Nie ma tutaj tradycyjnego pnia o białej korze, ale roślina ceniona jest za drobniutkie, okrągłe listki o żywej, zielonej barwie. Krzewinkę można też hodować jako ozdobną roślinę na pniu.
Ciekawe odmiany brzóz mogą być wybarwione kolorystycznie. Gałązki brzozy mogą mieć czerwone lub fioletowe zabarwienie, a liście mogą być pomarańczowe, żółte lub czerwone. Dzięki takiej różnorodności odmian brzoza ma szczególne znaczenie w aranżacjach zieleni.
W jakiej formie można wykorzystać drzewa? Jak wprowadzić brzozę do ogrodu?
Brzozę możemy wprowadzić do ogrodu na kilka sposobów. Doskonale wyglądają jako solitery, czyli pojedynczo sadzone drzewo, wokół którego aranżuje się klomb lub rabaty. Pod takim drzewem dobrze jest ustawić ławeczkę ogrodową i odpocząć w cieniu przyjemnie szumiących liści. Z uwagi na spory rozmiar, drzewo wymaga odpowiednio dużo miejsca dla siebie.
Ciekawą opcją będzie też posadzenie brzóz w niewielkich grupach. W taki sposób można stworzyć urokliwy zakątek, przypominający leśne polany lub uroczyska. Miejsce takie to idealna przestrzeń do relaksu dla nas.
Brzozy dobrze komponują się z różnymi roślinami, zarówno krzewami ozdobnymi, jak i bylinami. Nietypowym sposobem na wprowadzenie magii drzew do swojego ogrodu mogą być brzozowe alejki oraz żywopłoty. Alejki tworzą romantyczną scenerię, brzozy o większych rozmiarach można sadzić przy podjeździe, a karłowate odmiany — przy ścieżkach ogrodowych i dróżkach. Żywopłoty swobodne z brzozami nadają z kolei ogrodom lekkości.
Czy brzoza ma magiczne właściwości? W co wierzyli Słowianie?
Brzoza ma magiczne właściwości i jest drzewem wyjątkowym — kultura słowiańska wskazuje na wiele zastosowań tego drzewa, zarówno leczniczych, jak i do obrządków magicznych. To zatem wyjątkowe drzewo. Słowianie wiedzieli o tym od dawna, korzystając zarówno z kory, jak i z soków rośliny. Młode liście brzozy na wiotkich gałązkach służyły do przystrajania domów i obór, nadawano im zatem ochronną, magiczną moc — chroniły przed pożarami, kradzieżą, a także przepędzały czarownice.
Brzoza ma zatem szczególne znaczenie w naszej kulturze. Ochronna moc wykorzystywana była również w czasach chrześcijańskich, gałązkami brzozy i młodymi liśćmi brzozy strojono kościoły i ołtarze, a zebrane stamtąd gałązki chronić miały domy przed złą energią.
Ogród z brzozą to miejsce szczególne, spokojne, pełne wyciszenia i relaksu. Z uwagi na swoje piękno i to, że drzewo koi nerwy, mówi się, że brzoza ma magiczne moce. Brzozy mają właściwości lecznicze, a wiele osób mówi, że w ich towarzystwie czują się spokojniej i lepiej. Brzoza ma wpływ zatem również na nasze samopoczucie. Z uwagi na to, że brzoza miała chronić przed złem, posadzenie jej w ogrodzie może nam przynieść spokój i pozwolić lepiej wypocząć.
To, że brzoza ma szczególne właściwości, nikogo nie dziwi. Ci, którzy w magię nie wierzą, mimo wszystko mogą brzozę pokochać — brzoza ma ciekawe właściwości lecznice, zatem warto i z tej strony przyjrzeć się drzewu.
Magiczna moc czy lecznicza siła? Jakie właściwości ma brzoza?
Pozytywne właściwości brzozy zawierają się przede wszystkim w soku, liściach i korze. Sok z brzozy ma działanie moczopędne i poprawia funkcjonowanie nerek, wspomaga też detoksykację organizmu. Liście brzozy mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, stosowane były już przez nasze babcie na problemy reumatyczne. Z kolei kora zawiera betulinę, która ma właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.
Najpopularniejszymi produktami z brzozy są maści i napary, które wspomagają leczenie chorób skórnych. Brzoza ma pozytywny wpływ na zdrowie ludzi. Z uwagi na to, że brzoza ma istotne właściwości, jest ceniona w medycynie naturalnej.
Jakie miejsce w ogrodzie będzie najlepsze dla brzozy? Jak dbać o brzozy?
Samo uprawianie brzozy nie jest skomplikowane i nawet jeśli nie mamy dużego doświadczenia, powinniśmy sobie z tym poradzić. Warto jednak poznać podstawowe wymagania drzewa. Brzozy preferują słoneczne lub półsłoneczne stanowiska, gdzie gleba ma lekko kwaśny odczyn. Rośnie najlepiej na stanowiskach z glebą przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną, ale jest w stanie poradzić sobie również w innych warunkach. lepiej jednak unikać sytuacji, że roślina rosłaby w zastojach wody, gdyż może prowadzić to do chorób korzeni.
Brzoza to duże drzewo, zatem podczas sadzenia należy wziąć pod uwagę jej przyszły rozmiar — dotyczy to zarówno systemu korzeniowego, jak i korony drzewa. Młode drzewa najlepiej sadzić wiosną lub jesienią. Po posadzeniu najważniejsze jest regularne podlewanie drzewa, aby zapewnić roślinie najlepsze warunki do rozwoju.
Brzoza ma szczególne znaczenie dla naszej kultury, jest też wyjątkowo estetycznym elementem ogrodu. Sok brzozowy, liście oraz kora są wykorzystywane w kosmetyce i medycynie, brzozy mają działanie lecznicze, a co ciekawe, zdecydowanie poprawiają nam nastrój — nieważne zatem, czy brzoza ma magiczne moce, czy jest tylko pięknym drzewem, zdecydowanie warto cieszyć się takim okazem w naszym ogrodzie.
Zainspiruj się!
Rośliny miododajne, które możesz uprawiać w ogrodzie lub na balkonie