Balkon i taras - zadbaj o nie przed nadejściem zimy
Przygotowanie tarasu oraz balkonu przed zimą to coś, o czym zapomina bardzo wielu polaków. Każdy uważa, że balkonowe porządki powinno się rozpoczynać po zimnych miesiącach, by balkon był gotowy na kolejny ciepły sezon. Wiele osób, wraz z nadejściem pierwszego śniegu ogranicza się do schowania swoich mebli drewnianych lub przykrycia folią balkonowych sprzętów typu grill. Niestety, te proste czynności nie wystarczą, aby poprawnie zabezpieczyć kafelki, balustradę, drewno czy nawet parapety. Zadbanie o swój balkon lub taras wymaga nieco więcej uwagi, ponieważ na dobre przygotowanie się przed zimą składa się nieco więcej czynności, aniżeli te wymienione powyżej.
Jeśli jesteś ciekawy jak prawidłowo zabezpieczyć ogrodowe meble drewniane, posadzki kamienne i ceramiczne, a także co najlepiej wykonać w przypadku drewnianej podłogi wyłożonej na tarasie - pozostań z nami do końca artykułu. Postaramy się wskazać kilka dobrych patentów na to co zrobić, aby poprawnie zakonserwować drewnianą powierzchnię oraz o co zadbać, aby mrozy i śnieg nie uszkodziły balkonowych sprzętów na których brakuje Ci miejsca w piwnicy czy garażu i pozostać muszą na balkonie.
W tym artykule:
1. Metoda pielęgnacji powierzchni ceramicznych, kamiennych oraz drewnianych na balkonie i tarasie
2. Metody pielęgnacji parapetów zewnętrznych
4. Uporządkuj metalowe sprzęty
Metoda pielęgnacji powierzchni ceramicznych, kamiennych oraz drewnianych na balkonie i tarasie
Tak samo jak Twój ogród, który przed zimą wymaga małych porządków i pielęgnacji, tak samo mniejszy taras oraz blokowy balkon - wymagają przygotowania przed nadejściem mroźnych dni i nocy. Niezwykle ważne w przygotowaniu balkonowych powierzchni przed zimowym sezonem jest wyczyszczenie oraz konserwacja podłogi. W przypadku pielęgnacji płytek ceramicznych powinieneś zaopatrzyć się w preparat do czyszczenia powierzchni ceramicznych i szczotkę do kafli. Niezbędna okaże się także szczoteczka do zębów, która przyczyni się do czyszczenia powierzchni narożnych oraz samych fug. Każdy sklep budowlany, a czasami nawet i większe hipermarkety, posiadają w swoim asortymencie środki do pielęgnacji kamienia oraz ceramiki, które usuwają szczególne zabrudzenia i dedykowane są do mycia podłóg. Preparaty te powinny być dostosowane do pielęgnacji powierzchni narażonych na mocne zabrudzenia ze względu na to, że balkonowa podłoga oraz barierki przyjmują na codzień wiele kurzu, pyłu, ulicznego smogu oraz osadu ze spalin. Niektóre osoby, posiadające osłony na balkon - są w stanie uchronić się przed wysoką skalą zanieczyszczeń miejskich, jednak w większości przypadków (szczególnie jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy) żadne osłonki nie są w stanie uchronić podłóg wykonanych z ceramiki / drewna przed skalą zanieczyszczeń miejskich.
Gdy zaopatrzysz się w środki do czyszczenia powierzchni narażonych na częste i wysokie zabrudzenia - wyszoruj swoją podłogę balkonową kafelek po kafelku. Dotrzyj do wszystkich krawędzi oraz narożników. Starannie należy także wyczyścić fugi starą szczoteczką do zębów, ponieważ w szczeliny z pewnością dostało się sporo pyłu i ogólnego brudu z butów. Dobrze jest spryskać posadzkę preparatami, które pozostawione na kilka / kilkanaście minut usuną uporczywe zabrudzenia i które przy okazji nadadzą kafelkom delikatny połysk. Czysta podłoga to niezwykle ważna rzecz! Jeśli Twój balkon i taras wyłożone są kafelkami drewnianymi, koniecznie zaopatrz się w specjalistyczny środek do czyszczenia drewna oraz impregnat, który zabezpieczy surowiec przed nadejściem zimy. Drewniane posadzki, które narażone są na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych w trakcie sezonu zimowego mogą niezwykle ucierpieć na jakości, gdy pozostawimy je bez odpowiedniego zabezpieczenia. Znaczne różnice temperatur wahające się w zimowych sezonach mogą rozpulchnić drewno, a nawet je wykruszyć. Metoda pielęgnacji zależy w tym przypadku od rodzaju drewna jakie posiadasz, jednak niezależnie od tego czy są to sztuczne deski tarasowe i podesty, czy naturalne drewno szlifowane wykonywane na wymiar - nie obejdzie się bez preparatów nabłyszczających oraz konserwujących. Po dokładnym wyczyszczeniu drewnianej posadzki możesz skorzystać z impregnatu zabezpieczającego drewno przed mrozami, wilgocią oraz szkodnikami, który pozostawi niewidoczną warstwę ochronną, konserwującą drewno przez całą zimę. Tym samym preparatem możesz zabezpieczyć drewniane skrzynie na balkon bądź stoły ogrodowe, które pozostaną na powietrzu w zimowe dni.
Metody pielęgnacji parapetów zewnętrznych
Przygotowanie balkonu przed nadejściem zimy, to także pielęgnacja parapetów. Powinniśmy poświęcić chwilę uwagi, aby i te elementy były oczyszczone nim spadnie pierwszy śnieg. Należy pamiętać o zdjęciu doniczek z parapetów zewnętrznych oraz zakupie specjalnego preparatu do czyszczenia tego typu powierzchni. Parapet zewnętrzny, który był często przecierany w trakcie sezonu letniego, wystarczy wyszorować gąbeczką nasączoną ciepłą wodą oraz płynem do mycia naczyń lub preparatem do mycia szyb. Oczywiście można także zastosować preparat ochronny, który uchroni powierzchnię przed korozją oraz rdzą po zimie. W przypadku jeśli planujesz pozostawienie na parapecie niektórych kwiatów, koniecznie zrezygnuj z metalowych doniczek. Warto także pomyśleć o kwiatach wrażliwych na niskie temperatury - na czas zimy wznieś je do mieszkania i regularnie pielęgnuj. Czysty parapet może zniwelować prawdopodobieństwo wystąpienia na nim korozji i przebarwień po zakończeniu zimy.
Gdy uporasz się z wyszorowaniem posadzki, balustrady oraz parapetów, koniecznie pomyśl o zabezpieczeniu lub schowaniu mebli balkonowych. Drewniane meble balkonowe, które planujesz pozostawić na zewnątrz można potraktować środkiem przeznaczonym do drewna, które zakonserwuje surowiec przed ekstremalnymi wahaniami temperatur. Nie wszystkie meble tarasowe można bowiem schować do mieszkania ze względów logistycznych. Po zakonserwowaniu sprzętów, owiń meble workami foliowymi bądź owiń kartonami najściślej jak tylko to możliwe. Dobrze, aby takie sprzęty jak fotele ogrodowe lub krzesła ogrodowe zostały złożone i zabezpieczone z każdej strony folią. Jeśli posiadasz takie możliwości, wnieś drewniane akcesoria do mieszkania i przechowaj je na czas zimy na poddaszu bądź w piwnicy. Zadbaj także o uporządkowanie mniejszych akcesoriów. Takie dekoracje jak lampiony, poduszki ogrodowe, świece czy ozdobne podstawki na stolik powinny zostać wyczyszczone oraz wniesione do mieszkania. Dobrze jest je włożyć do jednego kartonu, aby po nadejściu wiosny dekoracje można było odnaleźć w prosty sposób.
Tak uporządkowany balkon oraz taras z pewnością wpłynie na Twój jesienny relaks w ogrodzie, ponieważ będziesz miał pewność, że dobrze zabezpieczyłeś materiały oraz powierzchnie przed nadejściem przymrozków oraz śniegiem. Dekoracje nie zostaną uszkodzone, a zabezpieczone posadzki nie będą narażone na uporczywe przebarwienia oraz pęknięcia.
Z pewnością nie trzeba tłumaczyć jak wiele złego mogą wyrządzić metalowe sprzęty pozostawione na balkonie w zetknięciu ze śniegiem na balkonowej posadzce. Metalowa suszarka do ubrań, grill ogrodowy / balkonowy oraz stoliki z metalowymi nóżkami to elementy, które powinny być całkowicie usunięte z tarasu przed pierwszymi opadami śniegu. Rdza, jaka może pozostać na kafelkach w wyniku korozji tych sprzętów może okazać się nie do odbarwienia. Jeśli posiadasz niewielkie mieszkanie i nie masz możliwości wniesienia grilla lub stolika do mieszkania, podstaw pod metalowe podnóżki tych sprzętów folię lub karton, aby spód nóżek nie stykał się bezpośrednio z posadzką tarasu. Metalową suszarkę na pranie możesz ulokować w swojej łazience lub zadbać o to, aby co kilka dni przestawiana była w inne miejsca. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na strukturę Twoich kafelków.