Atrakcyjne wykończenie wnętrz, czyli stara cegła na ścianę
W ciągu ostatnich sezonów w najnowszych trendach aranżacji wnętrz coraz częściej pojawia się trend na to, by nie tylko wykorzystywać stare i sprawdzone sposoby wykończenia ścian, ale również, by stawiać na to, co ekologiczne. Dużą popularnością cieszą się przez to aranżacje, w których wykorzystano materiały z recyklingu. Czy to może nam się spodobać? Jak najbardziej! Szczególnie jeśli myślimy o wykończeniu ściany ze starej cegły.
Prawdziwa stara cegła to materiał, który uzyskuje się z rozbiórki budynków. Cegła następnie cięta jest na płytki, które możemy z powodzeniem wykorzystać do wykańczania ścian. Płytki ceglane ze starej cegły zyskują sobie coraz większą popularność, głównie dlatego, że ich walory estetyczne są wyjątkowe. Cegła naturalna nie dla wszystkich jest jednak osiągalna — jeśli i my mamy problemy z zakupieniem prawdziwej starej cegły, zawsze możemy zdecydować się na płytki imitujące starą cegłę naturalną.
W tym artykule:
1. Cegła jako dekoracja ścian — jak atrakcyjne są płytki ceglane na ścianę?
2. Stara cegła rustykalna i imitacja cegły — dlaczego warto wykończyć tym ściany?
3. Jak zastosować cegłę dekoracyjną na ścianę?
4. Jak dbać o płytki ze starej cegły lub imitację cegły?
Cegła jako dekoracja ścian — jak atrakcyjne są płytki ceglane na ścianę?
Cegła to materiał budowlany o bogatej historii. Jej początków możemy dopatrzyć się już w starożytności, a przez wieki produkcja cegieł ewoluowała i dopasowywała się do potrzeb ludzi. Aktualnie cegłę wciąż stosujemy do wznoszenia budynków, jak również do ich wykańczania i ozdabiania. Kochamy ją za jej naturalność, piękny wygląd i klasyczny, surowy charakter oraz ciepłe kolory.
Prawdziwa stara cegła jest tutaj jeszcze bardziej ceniona. W takiej cegle możemy zobaczyć historię, rysy czasu i ślady, które będą opowiadały coś wyjątkowego. To zatem idealny materiał na wykończenie ścian, które mają mieć własną duszę. Płytki dekoracyjne ze starej cegły cięte są z materiału z rozbiórek i mogą być popękane, porysowane, z dziurami lub przebarwieniami — te ślady sprawiają, że każda płytka jest niepowtarzalna, a wykończenie staje się unikatowe.
Alternatywą dla prawdziwej starej cegły będzie dekoracyjna cegła na ścianę. Pamiętajmy jednak, że nie będzie to ten unikatowy i wyjątkowy materiał z historią. Płytki ścienne stara cegła to jednak na tyle estetyczna imitacja, że warto się nad nią zastanowić, zwłaszcza jeśli ograniczają nas możliwości finansowe. Zwykle kamienie betonowe są tańsze niż zabytkowa cegła lub płytki z cegły rozbiórkowej.
Stara cegła rustykalna i imitacja cegły — dlaczego warto wykończyć tym ściany?
Prawdziwa stara cegła niezaprzeczalnie ma swój urok, ale to nie jedyny powód, dla którego warto ją wybrać. Stara cegła historyczna lub stara cegła dworska to płytki, które są po prostu praktyczne. Ich klasyczny, surowy, a jednocześnie zachęcający wygląd pasuje do wielu stylów wnętrzarskich. Naturalne stare cegły umieścimy zarówno w surowych, industrialnych aranżacjach, jak i w klasycznych wnętrz — w obu to wyjątkowe wykończenie będzie się zachwycająco prezentowało.
Loftowe aranżacje kojarzą nam się z surowością. Prawdziwa stara cegła historyczna będzie tu doskonałym dodatkiem, a w niektórych industrialnych wnętrzach jest wręcz kluczowym elementem, wskazującym na przytulny minimalizm i poprzemysłową surowość. Płytki stara cegła dobrze współgrają z betonem, surowym drewnem oraz metalem. W loftowych wnętrzach pomogą nam stworzyć niepowtarzalny charakter.
Jeśli chcemy, prawdziwą starą cegłę możemy też wykorzystać w tradycyjnych aranżacjach. Stara cegła dworska lub zabytkowa cegła klasztorna (oraz w innych kolorach i wzorach) to opcje, które w stylu rustykalnym dodadzą ciepła i przytulności, wprowadzą do wnętrz wyjątkowy, naturalny, wiejski klimat. Koniecznie w takich aranżacjach zestawmy je z drewnem, kamieniem dekoracyjnym oraz naturalnymi materiałami.
Dekoracyjna stara cegła to zatem materiał uniwersalny. Zauważmy też, że jest to wykończenie wytrzymałe i trwałe — w końcu prawdziwa stara cegła pochodzi z rozbiórki, zwykle z budynków, które już dość długo stały, zatem to materiał, który wytrzymał próbę czasu i nie raz próbę niekorzystnych warunków atmosferycznych. Z tego względu starą cegłę na ścianę umieścimy zarówno w salonie, jak i w łazience lub kuchni.
Możemy wybrać też cegłą barwioną lub malowaną. Ogromną popularnością, zwłaszcza w kuchniach i łazienkach, cieszy się cegła biała oraz cegła szara.
Jak zastosować cegłę dekoracyjną na ścianę?
Stara cegła na ścianę to materiał wszechstronny, uniwersalny i wytrzymały, jednak w aranżacjach dekoracyjna stara cegła może okazać się bardzo mocnym akcentem — z tego względu używajmy go mądrze i z odpowiednią starannością. Wyłożenie starą cegłą całej jednej ściany już tworzy mocny akcent, lepiej zatem nie wykańczać tak całego pomieszczenia i wszystkich ścian tak, jak kamieniem elewacyjnym zewnętrznym.
Najczęściej cegłą wykłada się jedną ścianę lub jej fragment w salonie i sypialni. Dekoracyjną starą cegłą wykłada się ścianę za kanapą lub za telewizorem albo za łóżkiem. W kuchni natomiast cegłę dekoracyjną umieszcza się na ścianie w pasie między szafkami górnymi a dolnymi. Alternatywą dla starej cegły będzie tutaj kamień wewnętrzny. Przy obu produktach ważne będzie dobre zaimpregnowanie, jeśli produkt ma być używany w łazience lub kuchni.
Jak dbać o płytki ze starej cegły lub imitację cegły?
Jeśli zadbamy o cegłę dekoracyjną, będzie ona pięknie prezentować się przez długie lata. Głównym problemem jest porowata struktura cegły, która może zbierać zabrudzenia. Regularnie odkurzajmy ścianę ze starej cegły. Jeśli ściana się pobrudzi, możemy użyć wody, miękkiej szmatki i delikatnego detergentu, aby pozbyć się zabrudzenia. W kuchni i łazience dobrze jest postarać się o dodatkową impregnację starej cegły dekoracyjnej, które dodatkowo zabezpieczą materiał przed wilgocią i ułatwią czyszczenie.
W czasie montażu zwróćmy też uwagę na to, jaką fugę do płytek ceglanych wybieramy. Do łazienek i kuchni wybierzmy odporną na wilgoć i szorowanie fugę.
Zainspiruj się!
Moda na cegłę! Czerwona cegła na ścianie w nowoczesnych aranżacjach wnętrz