Aranżacje naszych klientów - ogródek w skrzyniach Pani Darii!
Samodzielne uprawianie warzyw staje się coraz bardziej popularne. Nie zawsze jednak, zwłaszcza na podmiejskich posiadłościach, panują odpowiednie warunki do uprawy warzyw w tradycyjnej grządce. Ogródek warzywny w skrzyniach jest zatem świetnym rozwiązaniem, zarówno dla posiadaczy niewielkich ogrodów, jak i dla osób, które nie posiadają własnego skrawka ziemi i chcą uprawiać warzywa na swoim tarasie lub balkonie.
Warzywa uprawiane w skrzyniach to też doskonały pomysł, jeśli ogranicza Cię rodzaj i zasobność gleby. Zastanawiasz się, jak urządzić ogródek warzywny w skrzyniach? Szukasz informacji, jakie warzywa sadzić w tego typu uprawie? Podpowiadamy!
W tym artykule:
1. Warzywniak w skrzynkach — co warto o nim wiedzieć?
2. Jak założyć warzywny ogródek w skrzyni?
3. Jak wybrać wysokość skrzynki na warzywa?
4. Jak uprawiać ogród warzywny w skrzyniach?
5. Jaka ziemia do uprawy warzyw w skrzyniach?
Warzywniak w skrzynkach — co warto o nim wiedzieć?
Specjalne skrzynie do sadzenia warzyw, to możliwość uprawy własnych produktów nawet na małej przestrzeni, jaką jest balkon i taras. Są one świetnym rozwiązaniem do uprawy roślin, które potrzebują niewielkiej przestrzeni do wzrostu i nie wypuszczają głęboko korzeni.
Zanim zdecydujesz się na warzywniak w skrzyniach, warto zastanowić się nad dwoma ważnymi kwestiami. Po pierwsze dowiedz się, czy warzywa, które chcesz uprawiać, nadają się do uprawy w skrzyniach na warzywa. Bardzo ważne jest też miejsce, w którym będzie stać Twój warzywniak stać warzywniak. Rośliny wymagają dostępu światła do prawidłowego rozwoju i plonowania, więc zacieniony taras czy balkon nie zawsze będzie odpowiednim miejscem do ich uprawy.
Decydując się na uprawę warzyw w skrzyniach, zyskujesz możliwość sięgnięcia po ich zróżnicowane gatunki, gdyż w każdej ze skrzyń możesz użyć podłoża innego rodzaju i o innej zasobności w niezbędne składniki pokarmowe. Pozwala to na uprawę roślin zgodnie z ich konkretnymi wymaganiami gatunkowymi.
W skrzyniach należy sadzić warzywa gęściej niż w tradycyjnej uprawie polowej. Uprawiając zatem warzywa w skrzyniach, zapewniasz sobie większą ilość plonów, nawet z małej powierzchni. Największym jednak plusem, jaki posiada uprawa warzyw w skrzyniach, jest możliwość hodowli i spożywania własnych, z pewnego źródła ekologicznych warzyw.
Jakie są zalety warzywniaka w skrzyniach?
-
do skrzyń z warzywami wsypane jest żyzne odpowiednio dobrane nowe podłoże, co sprawia, że rośliny lepiej rosną,
-
uprawiając warzywa w skrzynkach, ziemia szybciej się nagrzewa, co pozwala na szybszy wysiew warzyw, a tym samym szybsze zbiory plonów,
-
Twoje warzywa są ekologiczne, znanego pochodzenia,
-
zmniejszenie wydatków na żywność,
-
pożyteczne spędzanie czasu, ciekawe hobby.
Jak założyć warzywny ogródek w skrzyni?
Do założenia tego typu warzywniaka możesz wykorzystać zarówno gotowe drewniane skrzynie inspektowe, jak i samodzielnie przez siebie wykonane, równie dobre drewniane pojemniki. Można je wykonać z desek kupionych w markecie lub ze starych palet. Należy pamiętać, tylko aby miały estetyczny wygląd i wpasowały się w otoczenie.
Pamiętaj, aby w każdej skrzyni, jeszcze przed wypełnieniem jej ziemią, wyciąć otwory, przez które będzie mógł odpływać nadmiar wody. Ważne jest też, aby od wewnątrz skrzynie wyłożyć czarną folią, która zabezpieczy drewno przed gniciem. Można też zamocować styropian — będzie on chronił warzywa przed przemarzaniem, co jest ważne w przypadku odmian wrażliwych na niskie temperatury. Folię najlepiej przytwierdzić za pomocą zszywek lub gwoździ.
Na dno skrzyni wysyp odpowiedni drenaż — keramzyt, żwir lub użyj innego kruszywa, które zapobiegnie gniciu korzeni warzyw w drewnianych skrzyniach. Na wysypaną na dnie warstwę drenażu, wysyp ziemie do uprawy warzyw. Jeśli skrzynia do takiej uprawy będzie stała w ogrodzie, to nie musi ona mieć nawet drewnianego dna, bo wystarczą same boki. Na dnie skrzyni ułóż tylko geowłókninę, która odseparuje ziemię w skrzyni od ziemi ogrodowej. Jeśli dodatkowo rozłożysz metalową siatkę, taką o drobnych oczkach, to unikniesz podkopywania się gryzoni.
Jak wybrać wysokość skrzynki na warzywa?
Uprawa warzyw wymaga, aby skrzynki miały odpowiednią wysokość. Uzależniona jest ona od głębokości systemu korzeniowego uprawianego gatunku warzyw. Najniższe skrzynki nie powinny mieć mniej niż 20 cm wysokości. Warzywa, które są głęboko korzeniące, należy sadzić w jeszcze głębszych skrzyniach. Dużych i szerokich pojemników wymagają dyniowate. Również pomidory i papryka będą potrzebowały większych skrzyń.
Jakie warzywa możemy sadzić lub wysiewać w skrzynie warzywne?
Jeśli zastanawiasz się jakie warzywa wybrać do uprawy w skrzyniach, wiedz, że masz naprawdę bardzo dużo gatunków do wyboru. Możesz hodować warzywa o długim okresie wegetacji i te o krótkim okresie wegetacji. Jedynym ograniczeniem jest uprawa roślin tylko o podobnych wymaganiach w jednej skrzyni.
W ogródku warzywnym sprawdzają się rośliny takie jak szczypiorek, cebula, koperek, rukola, pietruszka, kalarepka, sałata masłowa, rzodkiewka, karłowe odmiany fasoli, kapusta czerwona, różne niskie odmiany pomidorów nie wymagające palików, jak pomidory koktajlowe, a nawet buraki i marchew.
Warzywa o krótkim okresie wegetacyjnym, jak rukola, rzodkiewka i sałata, mogą być wysiewane i zbierane nawet kilka razy w ciągu roku. Wysiewaj je zawsze w równych rzędach.
Warto wspomnieć, że w skrzynkach możliwe jest sadzenie warzyw takich jak ziemniaki. Bulwy ziemniaków trzeba umieścić 10-15 cm w ziemi i zasypać kolejną warstwą ziemi. Zbieramy je, gdy część nadziemna zaczyna zamierać. Uprawa ziemniaków nie może znajdować się obok pomidorów, gdyż sprawia to łatwiejsze roznoszenie zarazy ziemniaczanej.
Jak uprawiać ogród warzywny w skrzyniach?
Najważniejsze w uprawie roślin jest, aby ustawić warzywniak w skrzyniach, w dobrze nasłonecznionym miejscu. Rośliny powinny mieć dostęp do słońca chociaż przez sześć godzin na dobę. Należy pamiętać, że wiąże się to z szybkim wysychaniem ziemi w skrzynkach, stąd najważniejszym zabiegiem obejmującym pielęgnację roślin jest częste i systematyczne podlewanie. W czasie spodziewanych przymrozków należy podlewać rośliny jedynie rano, co zapobiegnie przemarzaniu korzeni nocą przy najniższych temperaturach.
Dobrym rozwiązaniem jest wymieszanie z ziemią nawozu wieloskładnikowego, jeszcze przed posadzeniem roślin. W innym wypadku ogromne znaczenie ma regularne podlewanie ogrodu warzywnego płynnymi nawozami organicznymi, np.biohumusem.
Jaka ziemia do uprawy warzyw w skrzyniach?
Jeszcze przed rozpoczęciem uprawy należy dowiedzieć się jaką ziemię lubią wybrane przez Ciebie gatunki roślin. Duży wybór ziemi ogrodowej znajdziesz w sklepie Merkury Market. Żyzne, odpowiednio dobrane podłoże ma bardzo duże znaczenie dla uprawy tak warzyw, owoców jak i ziół. Warto wybrać podłoże, które będzie bogate w naturalną próchnicę z dobrze przetworzonego torfu. Podłoże do uprawy powinno zawierać składniki mineralne i kwasy humusowe. Warto też sprawdzić, jakie są wymagania roślin odnośnie kwasowości ziemi i wybrać odpowiednią też pod tym względem.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Jak zrobić skalniak w ogrodzie?
Z pomocą naturze! Sprawdź jak zapobiegać suszy
Ekskluzywne meble ogrodowe rattan. Alternatywa dla mebli ogrodowych technorattanowych