Altana z palet
Marzy Ci się miejsce do relaksu w ogrodzie? Z zazdrością spoglądasz na altany ogrodowe sąsiadów? Zdecyduj się na postawienie letniego domku lub zbuduj go sam - przed przystąpieniem do budowy konstrukcji z drewnianych desek, całkowicie od zera, spróbuj czegoś prostszego, jak altanka z palet. Zbudowanie altany z palet, dzięki której architektura ogrodowa nabierze niepowtarzalnego wyglądu, nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Altanki i domki narzędziowe wykonywane z europalet są oryginalne i wpisują się w najnowsze trendy - oprócz ogródkowego domku możesz z nich stworzyć również meble ogrodowe - ławy, fotele i stoliki. Dowiedz się, co zrobić, by kolejne ciepłe dni spędzać we własnej altanie, dopasowując do niej ozdoby ogrodowe!
Jak wykorzystać palety?
Palety to drewniany surowiec, który najczęściej wykorzystuje się w magazynach lub w czasie transportu ciężkich zamówień - zabezpieczają one przed uszkodzeniem dno przewożonych produktów i kartonów. Po przetransportowaniu zazwyczaj są wyrzucane lub odsprzedawane za niewielki koszt - jeśli więc zależy Ci na nadaniu drugiego życia czemuś, co dodatkowo możesz uzyskać za niewielki koszt, to trafiłeś w dziesiątkę! Palety w Polsce dostępne są w 4 rozmiarach - wszystkie mają wysokość 15 cm, a różni je długość i szerokość. Co jeszcze je charakteryzuje? Drewno jest dobrze wyschnięte, koszt pozyskania materiału jest niewysoki, a same deski w paletach są przyjazne dla środowiska, bezpieczne i łatwe w obsłudze. Jeśli zatem zależy Ci na samodzielnie wykonanym obiekcie małej architektury w ogrodzie, zdecyduj się na postawienie altany z palet! Samodzielne wykonanie takiej zabudowy jest dobrym pomysłem, ponieważ trzpień domku jest otwarty, co zapewnia nieustanną cyrkulację powietrza. Panele i deski tarasowe pozwolą na wykończenie jej wnętrza niskim kosztem. Dodatkowo konstrukcja ozdobi Twój ogród i sprawi, że miejsce będzie przytulne - taka altanka z pewnością będzie przez Ciebie często odwiedzana w sezonie! Altany możesz wykorzystać także jako praktyczny schowek na pniaki do kominka.
Jak zbudować altanę z palet?
Altany wykonane z palet mają prostą budowę i nie wymagają wykorzystania zbyt wielu elementów. Co więcej, nie musisz być architektem, by stworzyć odpowiedni projekt. Na początku przygotuj schemat - postaraj się stworzyć jak najwięcej przekrojów, żeby zobaczyć plan z każdej możliwej strony i uniknąć błędów konstrukcyjnych. Wyznaczając rozmiar na obrazku, od razu możesz przeliczyć jak duża będzie to konstrukcja i ile palet będziesz potrzebować - to jest też dobry moment na to, żeby zastanowić się, jak i skąd zdobyć palety? Zastanów się, gdzie taką altanę możesz ustawić - sprawdź, gdzie będzie najlepsze miejsce pod taką zabudowę. Wykonana z palet altana jest wspaniałym miejscem na relaks, więc spróbuj poszukać miejsca zacisznego, w oddalonej części działki, być może masz na swoim terenie oczko wodne lub fontanny ogrodowe, które zapewnią przyjemny szum i uczucie ochłodzenia w gorący dzień? Jeśli działka nie jest osłonięta od słońca, może zdecydować się na montaż markizy do altanki. Zanim zaczniesz budować, upewnij się, czy europalety nie są uszkodzone - odrzuć te, które się nie nadają i napraw uszkodzone. Każda paleta powinna zostać dokładnie wyczyszczona, ze względu na to, że w warunkach transportowych mogła zostać ubrudzone lub zalana przewożoną substancją. Każdy kawałek drewna powinieneś wygładzić papierem ściernym, a żeby przedłużyć żywotność palet, palety powinieneś zaimpregnować. Jeśli chcesz, paletę możesz również pomalować je na dowolny kolor.
Przygotuj teren
Oczyść teren, na którym ma stanąć drewniana altana: pozbądź się kamieni, skoś trawę, a jeśli jest to konieczne - wypoziomuj grunt. Poziomowanie jest szczególnie ważne, gdy zdecydujesz się wykonać swój projekt bezpośrednio na ziemi, bez stawiania dodatkowego podestu czy płyty. Kołkami i liną wyznacz obszar, na którym planujesz zbudować altankę. Konstrukcję wykonywaną z palet charakteryzuje lekkość -rzez co nie wymaga ona profesjonalnego fundamentu, ale wiele zależy również od gruntu, na którym stanie. Zazwyczaj wystarczy, gdy zastosujesz podkład z takiego materiału, jak kruszony kamień, piasek czy żwir - zapewnią one również dobre odprowadzanie wody spod altan.
Zacznij od podłogi
Zastanawiasz się, jak wykonać podłogę altanek? W tym celu wystarczy połączyć wymaganą liczbę palet. Zanim jednak postawimy podłogę, musimy przygotować fundament kolumnowy, czyli wzmocnienia w kilku miejscach, które zapewnią stabilność budowy. Zwykle w tym celu podkłada się cegły, ale można też wzmocnić całość zaprawą piaskowo-cementową. Dla większych konstrukcji z palet zalecana jest wylewka betonowa, ale małe altany ogrodowe drewniane nie będą wymagały aż takiego wsparcia. Palety na ogrodowej posadzce możesz układać w jednej lub dwóch warstwach, w zależności od Twoich upodobań. Pamiętaj jednak o tym, żeby przykręcić je nie tylko do siebie, ale również do samego fundamentu. Najniższą warstwę palet w domku obij deskami, by poprawić wygląd, a także by zagrodzić drogę dla dzikich zwierząt, które mogłyby próbować schronić się pod domkiem.
Stawiamy ściany w altanie
Kolejnym etapem prac jest montaż pierwszej warstwy palet jako ściany. W tym celu przymocuj ją śrubami do podłogi. Możesz ustawiać i łączyć paletę na palecie rzędami pionowo lub poziomo, aż do uzyskania pożądanej wysokości. Do wzmocnienia ścian konieczne będą belki o grubości około 10 cm, które będą filarami podtrzymującymi, ale będą one także służyć do zamocowania dachu - ich liczba zależy od tego, z czego i w jaki sposób zamocujemy zadaszenie. Jeśli chcesz, część ścian możesz zrobić z listewek złączonych skośnie, które pozwolą piąć się kwiatom lub dzikim winogronom.
Układamy dach
Teraz czeka Cię ostatni etap pracy - nałożenie dachu. W zależności od Twoich upodobań możesz ułożyć dach z płytek, ale będzie to bardzo pracochłonne. Prawdopodobnie najlepszym materiałem, którym możesz pokryć altanę ogrodową, będzie poliwęglan, który układa się szybko i prosto - więc nie powinno Ci to sprawić większego problemu.
Dekorowanie, czyli relaksuj się z rodziną i przyjaciółmi w ogrodzie
To już koniec! Teraz gotową altanę z drewna możesz ozdobić - możesz zawiesić w niej zasłonki, wstawić zestaw mebli ogrodowych. W drewnianej palecie łatwo też zamontować doniczki dlatego możesz przystroić ją kwiatami.
Na koniec wyznacz ścieżkę z ozdobnych kamieni, możesz też oddzielić teren płotkiem od reszty działki, by wydzielić strefę do relaksu od pozostałych części ogrodu.
Po więcej produktów przeznaczonych do zbudowania altany i urządzenia ogródka zapraszamy do sklepu Merkury Market. Czeka na Państwa miła obsługa i bogaty asortyment. Nasze produkty wyróżnia wysoka jakość i niska cena.