7 rzeczy, przez które Twój dom wygląda na zagracony
Masz czasem wrażenie, że w Twoim domu jest więcej rzeczy niż miejsca na nie? Że choć sprzątasz, układasz, ścierasz kurze – wciąż coś zgrzyta? Spokojnie. Nie jesteś sam. Czasem to nie bałagan jest winny, tylko… brak sprytnego wsparcia ze strony mebli. Zbyt wiele przedmiotów na widoku, za dużo wyposażenia, które jest właściwie nie na miejscu i zbyt wiele... no, wszystkiego, tworzy bałagan w pokoju, który ciężko ogarnąć.
Zajrzyjmy więc razem do tych kątów, które najbardziej wpływają na to, że mieszkanie wygląda na zagracone – i sprawdźmy, co można z tym zrobić. Bez wyrzeczeń. Za to z głową. Tak, by zagracony dom stał się w końcu funkcjonalny i tak po prostu porządny.
W tym artykule:
1. Otwarte półki pełne wszystkiego – zakurzone dekoracje i chaos
2. Zbyt wiele mebli, a już zwłaszcza tych małych
3. Brak miejsca na „rzeczy codzienne”
6. Nieprzemyślana szafa w sypialni
7. Brak mebla, który „zbiera” wszystko
1. Otwarte półki pełne wszystkiego – zakurzone dekoracje i chaos
Otwarte półki wyglądają świetnie – pod warunkiem że są uporządkowane jak na Pintereście. A ile razy dziennie naprawdę masz czas układać książki kolorami i przestawiać bibeloty? Zbyt wiele książek, zbyt wiele przedmiotów na widoku i zakurzone dekoracje – to wszystko sprawia, że pokój wydaje się mniejszy i zagracony. Zagracony korytarz, sypialnia lub salon to zagracony dom, a tego nikt z nas nie chce.
Co zamiast? Luksusowo wyglądający dom w kilka chwil
-
Postaw na regały z zamykanymi szafkami – na dole ukryjesz to, co nie nadaje się na ekspozycję. Zbyt wiele dekoracji to chaos! Minimalizm jest wciąż w modzie i to nie bez przyczyny.
-
Wybierz kosze i pudełka, które pasują do wnętrza – porządek od razu wskakuje na nowy poziom. Pamiętaj jednak, że zbyt wiele rzeczy w kartonach to też kiepska sprawa. Bałagan w przedpokoju, salonie lub sypialni lepiej ogarnąć z pomocą dekoracyjnych pudełek i koszy.
Zbyt wiele rzeczy w domu to mordęga, zwłaszcza gdy chcemy mieć estetycznie wyglądające, minimalistyczne pomieszczenia. Sprawdź zatem koniecznie, czy potrzebujesz aż tylu przedmiotów. Zbyt wiele książek? Oddaj te niepotrzebne do biblioteki. Zbyt wiele dekoracji? Zdecydowanie czas pozbyć się bibelotów. Z mniejszą ilością przedmiotów na widoku dom będzie wyglądał na czystszy. Będzie też łatwiej w nim sprzątać.
Brudne ściany i brudne lustra
A skoro mowa o sprzątaniu... brudne ściany i brudne lustra to krok do wielkiego "nie". Koniecznie umyj lustra i ściany. Inaczej nawet najlepszy dekorator wnętrz nie pomoże.
2. Zbyt wiele mebli, a już zwłaszcza tych małych
Mały stolik tu, puf tam, dodatkowy regał w rogu. I nagle – salon wygląda jak meblowy patchwork. Zbyt wiele mebli, zwłaszcza o niewielkich rozmiarach, potrafi wprowadzić prawdziwy chaos do wnętrza. Lepiej postawić na coś solidnego i większego, o co łatwiej też zadbać i wokół czego łatwiej sprzątać.
Spróbuj tak:
-
Wymień kilka małych mebli na jeden większy z miejscem do przechowywania – np. ławę ze schowkiem albo szafkę RTV z szufladami.
-
Zamiast drobnicy, zainwestuj w zgrabną komodę salonową, która połknie więcej, niż myślisz.
Większe meble mieszczą więcej. Masz zbyt wiele książek? Solidny regał rozwiąże sprawę. Zbyt wiele rzeczy w szafach, szafeczkach i komodach? Kup solidną szafę przesuwną lub zainwestuj w garderobę. Dom wygląda na zagracony wtedy, gdy za dużo się w nim dzieje, dlatego staraj się minimalizować wszystko, jeśli nie możesz pozbyć się wrażenia chaosu.
3. Brak miejsca na „rzeczy codzienne”
Czyli te wszystkie ładowarki, klucze, dokumenty, które codziennie lądują gdzieś. I zostają. Co się z tego bierze? Nieuporządkowany stół w jadalni, zbyt wiele dodatków na stoliku kawowym w salonie i jakieś dziwne składowisko rzeczy na szafce nocnej. A przecież nie o to chodzi, by mieć zbyt wiele rzeczy w domu i to na widoku.
Zadziałaj, a dom będzie wyglądał luksusowo
-
Konsola w przedpokoju z szufladami – schowasz wszystko to, co do tej pory walało się po komodach i parapetach. Koniec z chaosem!
-
Organizer na ścianę, np. nad biurkiem – i od razu mniej chaosu na blacie. Organizer przyda się też w kuchni, zwłaszcza gdy masz zbyt wiele sprzętów kuchennych oraz w łazience, gdy masz zbyt wiele akcesoriów do sprzątania i zbyt wiele kosmetyków.
Uporządkowany dom lub mieszkanie to miejsce, w którym od razu żyje się lepiej.
4. Zagracony blat w kuchni
Sprzęty, słoiki, przyprawy, toster, ekspres, blender, chleb, listek z przepisem babci… i zero wolnej przestrzeni. Zbyt wiele sprzętów kuchennych, za wiele rzeczy na blacie, a do tego nieuporządkowany stół w jadalni? Nie, to zdecydowanie się nie sprawdzi!
Staromodna kuchnia zamieniona w coś niezwykłego
-
Górne szafki kuchenne wiszące aż do sufitu – więcej miejsca, mniej bałaganu. Na najwyższych półkach możesz przechowywać rzeczy, które używasz rzadziej.
-
Szuflady z organizerami – a nie bezkresna szuflada-worek bez dna.
-
Wysuwane cargo – bo po co marnować przestrzeń między piekarnikiem a lodówką? Systemy cargo do kuchni to innowacyjne rozwiązania, które naprawdę pomagają w organizacji kuchennych pomieszczeń.
5. Rzeczy bez stałego miejsca
Jeśli każda rzecz codziennego użytku nie ma swojego „domu” – ląduje, gdzie popadnie. A potem jest wszędzie. Właśnie w taki sposób tworzy się bałagan.
Jak zapanować nad chaosem?
-
Przemyśl układ mieszkania pod kątem tego, co gdzie naturalnie używasz – i tam zaplanuj odpowiedni mebel do przechowywania. Powieś zatem wieszak tuż przy drzwiach, jeśli od razu po wejściu do domu ściągasz kurtkę i zawieś osuszacz obok zlewu, jeśli odkładasz umyte kubki od razu na bok.
-
A może to będzie pufa ze schowkiem w sypialni? Albo szafa z wnęką na odkurzacz w przedpokoju? Możliwości jest wiele.
Pamiętaj, że stałe miejsce nie do wszystkich rzeczy oznacza to samo. Jeśli masz zbyt wiele ubrań, które nie mieszczą się w szafie, czas na porządki! Dobrze jest wkładać do swojej szafy tylko te ubrania, które aktualnie w sezonie nosimy. Swetry i kurtki na zimę chowaj na strychu lub w piwnicy tak samo, jak letnie sukienki w zimie.
6. Nieprzemyślana szafa w sypialni
Skoro już o szafach mowa... ta nasza pewnie jest albo za mała, albo źle zaplanowana w środku. I nagle wszystko wylewa się na zewnątrz: krzesło-stoisko z ubraniami, stosy swetrów na fotelu, buty pod łóżkiem. Nie, nie, nie! Z tym zdecydowanie trzeba skończyć.
Co warto rozważyć?
-
Szafa z drzwiami przesuwnymi – oszczędzasz miejsce i możesz zaplanować funkcjonalne wnętrze: z drążkiem, półkami, koszami.
-
Szuflady pod łóżkiem – zero marnowania przestrzeni, a miejsca jakby więcej.
Sprytne aranżowanie przestrzeni to sztuka, w której właściwie kompromisów zbyt wiele nie ma, za to jest pomysłowość i sprawdzone rozwiązania.
7. Brak mebla, który „zbiera” wszystko
Każde mieszkanie potrzebuje takiego mebla – jak dobry kumpel, który wszystko ogarnie i nic nie pyta.
Propozycje?
-
Wielofunkcyjna komoda – do salonu, przedpokoju, nawet łazienki.
-
Szafka na buty z siedziskiem – praktyczna, zgrabna i zawsze przydatna.
-
Biblioteczka z zamykanym dołem – góra na ozdoby, dół na „życie codzienne”.
Meble, które dużo pomieszczą, to prawdziwy skarb domu.
Na koniec – szybki test
Jeśli coś nie ma swojego miejsca, znajdź mu je. A jeśli nie ma na to miejsca… może czas na nowy mebel?
Nie musisz mieszkać jak minimalistyczny mnich, żeby w domu zapanował porządek. Wystarczy kilka dobrze dobranych mebli, które zrobią swoje. A Ty możesz wreszcie odpocząć – bez myślenia, gdzie znowu podziały się te klucze.
Chcesz poszperać? Zajrzyj do najbliższego sklepu Merkury Market – meblowych sprzymierzeńców znajdziesz tam na pęczki.
Zainspiruj się!