5 zasad, o których należy pamiętać przy pielęgnacji narożników ze skóry naturalnej

02.05.2024

Jeśli planujesz zakup skórzanych mebli do salonu, warto również wiedzieć, jak prawidłowo o nie dbać. Tylko wtedy masz gwarancję, że pozostaną w bardzo dobrym stanie przez długie lata. Wypadki chodzą po ludziach, a podczas użytkowania kanapy nietrudno o drobne zabrudzenia, zarysowania czy plamy. Właściwa konserwacja mebli skórzanych jest przy tym tak samo ważna, jak regularna właściwa pielęgnacja mebli skórzanych i ewentualne naprawy mebli.

Jeśli nauczysz się, jak pielęgnować narożnik skórzany, zdecydowanie ułatwisz sobie życie. Prawidłowa konserwacja i pielęgnacja narożników skórzanych nie tylko pomoże w zabezpieczeniu się przed zabrudzeniami, ale również przed uszkodzeniami, a to z kolei gwarancja estetycznego wyglądu na długi czas. Poznaj 5 sprawdzonych porad, dzięki którym będziesz wiedział, jak zareagować w danej sytuacji.

pielęgnacja narożników skórzanych


W tym artykule:

1. Pielęgnacja skóry jest uzależniona od jej konkretnego rodzaju

2. Uniwersalne czynności, czyli delikatne odkurzanie suchą szmatką — podstawa zasad pielęgnacji mebli skórzanych

3. Do regularnej pielęgnacji stosuj odpowiednie środki, czyli jak wygląda dokładnie pielęgnacja narożników skórzanych

4. Powstrzymaj się od eksperymentowania — piękny i zadbany narożnik skórzany

5. Usuwaj powstałe plamy możliwie jak najszybciej



Pielęgnacja skóry jest uzależniona od jej konkretnego rodzaju

Warto o tym pamiętać, wybierając konkretny skórzany narożnik do salonu. Zapoznaj się z krótką, ogólną charakterystyką skóry oraz jej najpopularniejszymi rodzajami, które wykorzystywane są bardzo często jako obicia mebli wypoczynkowych.

Kilka faktów o skórze naturalnej

  • Ze względu na to, że jest to naturalny materiał pochodzenia zwierzęcego, charakteryzuje się nieregularną powłoką. Wszystkie mikro zadrapania świadczą o jej autentyczności. Dzięki temu każda kanapa czy narożnik jest jedyny w swoim rodzaju.

  • Najważniejszą cechą każdego naturalnego materiału jest fakt, że cały czas pracuje. To oznacza, że skóra naturalna zachowuje swoją elastyczność. Może się rozciągać lub kurczyć, w zależności od okoliczności. Dzięki temu jest również dość uniwersalna. Pokryjesz nią twarde narożniki lub miękkie kanapy.

jak czyścić skórzany narożnik

Skóra gładka, pigmentowana — czym się wyróżnia?

Jest zdecydowanie najpopularniejsza ze wszystkich rodzajów skór. Łatwa w utrzymaniu oraz w regularnej pielęgnacji. W dotyku wydaje się dość zimna. Również po tym można ją odróżnić od reszty. Z tego rodzaju skóry wykonuje się zarówno narożniki premium, jak i inne modele narożników.

Skóra o widocznych porach, anilinowa — jak wygląda?

O wiele delikatniejsza, a więc wymaga większej ostrożności niż w przypadku skóry gładkiej. Ponadto jest ciepła i przyjemna w dotyku. Rodzajem skóry anilinowej jest skóra semianilinowa, która ma gładką skórę i jednorodną strukturę.

Jak rozpoznać rodzaj skóry naturalnej?

Jeśli na powierzchni Twojej kanapy utrzymuje się kropelka wody, to znaczy, że jest obita skórą, która jest bardziej odporna na zabrudzenia, a co za tym idzie, łatwiej ją wyczyścić. Natomiast gdy woda zniknie, a zostanie po niej jedynie ciemna, mała plamka, warto zapamiętać, że taki rodzaj skóry jest bardziej wrażliwy oraz podatny na zafarbowanie. Wymaga również więcej uwagi oraz dbałości.

Dlatego, zanim postanowisz kupić skórzany narożnik rozkładany lub nierozkładany, zastanów się, jaką skórą jest obity. Ma to fundamentalne znaczenie przede wszystkim ze względu na to, że w zależności od danego materiału, kanapa będzie zachowywała się odrobinę inaczej podczas jej użytkowania. Różne rodzaje skóry mogą też wymagać różnych zabiegów pielęgnacyjnych, zatem właściwa konserwacja mebli skórzanych nie zawsze będzie wyglądała tak samo.

narożnik ze skóry naturalnej

Uniwersalne czynności, czyli delikatne odkurzanie suchą szmatką — podstawa zasad pielęgnacji mebli skórzanych

Zostały one podzielone ze względu na częstotliwość, z jaką należy je powtarzać. Zobacz, jak często pielęgnować narożnik skórzany i jakie zabiegi wykonywać w danym czasie.

Raz w tygodniu — Niezależnie do tego, jakie obicie posiada narożnik lub innego rodzaju wypoczynek do salonu, warto regularnie pozbywać się nagromadzonej warstwy kurzu z jego skórzanej powierzchni. Użyj do tego suchej szmatki, która dokładnie zbiera kurz. Nie odkurzaj narożnika skórzanego z pomocą odkurzacza, gdyż może to zarysować lub nawet rozedrzeć skórę naturalną, a co za tym idzie — zniszczyć meble wypoczynkowe skórzane.

Raz lub dwa razy w ciągu roku — Raz lub dwa razy w ciągu roku możesz, niezależnie od rodzaju obicia, zwilżyć jego powierzchnię. Warto również wetrzeć w nią odrobinę pszczelego wosku, odczekać około 2 godzin i przecierać kolistymi ruchami wełnianą ściereczką. Na rynku dostępnych jest też sporo środków, dzięki którym regularna konserwacja mebli skórzanych będzie łatwiejsza.

Nawilżanie skóry naturalnej jest ważne, ale najważniejsze jest to, by zapewnić bezpieczne czyszczenie. Pielęgnacja skórzanych mebli nie jest trudna, trzeba jednak znać podstawowe zasady i stosować odpowiednie środki do czyszczenia.

jak czyścić skórę na narożniku?

Rytuał pielęgnacyjny dostosowany do rodzaju skóry

Ponadto zastosuj również poniższe porady dotyczące regularnego czyszczenia danego tworzywa, dedykowane konkretnym typom obicia narożnika skórzanego.

Skóry pigmentowane — od czasu do czasu możesz przetrzeć ich powierzchnię wilgotną szmatką z naturalnego tworzywa.

Skóry z widocznymi porami — ze względu na to, że bardzo szybko chłoną nie tylko wodę, ale również plamy z tłuszczu czy błota, zabrudzenia, powstałe na jej powierzchni, są ciężkie do usunięcia. W związku z tym używaj tylko tych preparatów, które są przeznaczone specjalnie do skór anilinowych.

Twoje ruchy powinny być płynne i jednostajne. Najlepiej wykonuj je od jednego szwu do kolejnego, aby zapobiec ewentualnym zaciekom, które są po prostu nieestetyczne.

narożnik ze skóry naturalnej w nowoczesnej aranżacji

Do regularnej pielęgnacji stosuj odpowiednie środki, czyli jak wygląda dokładnie pielęgnacja narożników skórzanych

Na rynku znajdziesz wiele różnych rodzajów danych akcesoriów do czyszczenia skóry. Warto wymienić mleczka, które nie tylko usuwają zabrudzenia, ale także odżywiają całą powierzchnię obicia oraz przystosowane do skóry polerki i ścierki.

Od czasu do czasu warto również pokryć tapicerkę specjalnym kremem impregnującym. Nakładaj jego cienką warstwę bezpośrednio na powierzchnię narożnika przy pomocy bawełnianej ściereczki. Pamiętaj jednak, że regularnie nie znaczy w tym przypadku często. Raz na kilka miesięcy w zupełności wystarczy.

Zwykle meble skórzane nie są przeznaczone do codziennego spania, możesz jednak zakupić narożniki z funkcją spania. Skóra nie jest tak wygodna do spania, jak do siedzenia, zatem lepiej zrezygnować z pomysłu spania codziennego na takim narożniku.

Pielęgnacja skórzanych mebli oraz regularna konserwacja mebli skórzanych wydaje się niełatwym zadaniem, jednak odpowiednie środki do czyszczenia oraz akcesoria zdecydowanie pomogą. Jeśli obawiasz się stosowania jakiegoś preparatu, sprawdź jego działanie na niewidocznej części mebla wypoczynkowego skórzanego. Koniecznie też stosuj się do zaleceń producentów, zarówno producenta samego narożnika lub kanapy, jak i producenta środków do czyszczenia. Często sami producenci wypoczynków zachęcają do zakupu dedykowanych środków — warto zapytać o to w czasie zakupu narożnika lub sofy ze skóry naturalnej.

jak odkurzać narożnik skórzany?

Powstrzymaj się od eksperymentowania — piękny i zadbany narożnik skórzany

Jeśli nie jesteś pewny, z jakiego środka do wywabiania plam na skórze możesz skorzystać, lepiej poczytaj o tym w Internecie lub zapytaj kogoś, kto ma o tym większe pojęcie. Nie eksperymentuj z różnego rodzaju preparatami, które, mimo że dobrze spełniają się w swojej roli na innych powierzchniach, mogą trwale uszkodzić lub odbarwić powierzchnię delikatnej skóry naturalnej. Warto sięgnąć po takie środki, które poleca producent. Na jego doświadczeniu możesz polegać. Dotyczy to zarówno środków do renowacji skóry, jak i środków na usuwanie plam z mebli skórzanych.

Skóra naturalna kanap czy foteli posiada własną warstwę ochronną, jednak łatwo można ją uszkodzić przy użyciu nieodpowiednich środków do jej czyszczenia. Chodzi o takie na bazie amoniaku czy alkoholu. Wystrzegaj się takich prepatów, a postaw raczej na łagodne środki. Delikatna, ale regularna pielęgnacja często daje najlepsze efekty i podkreśla piękno oraz szlachetność mebli skórzanych.

Eksperymentowanie preparatami zdecydowanie nie jest polecane, jednak pamiętaj, że zawsze możesz sprawdzić działanie danego środka na mało widocznym miejscu. Będzie to między innymi tył narożnika L lub miejsce w zagłębieniu narożnika U. Ważne, aby miejsce nie było dobrze widoczne tak, by środki do renowacji, nawet jeśli źle zareagują ze skórą, nie pozostawiły zbyt widocznej plamy lub odbarwienia.

narożnik ze skóry

Usuwaj powstałe plamy możliwie jak najszybciej

Pamiętaj, że świeże zabrudzenia o wiele skuteczniej i łatwiej usuwa się zwłaszcza z tak delikatnej powierzchni, jaką jest skóra naturalna. W pierwszej chwili nie korzystaj ze środków chemicznych, ale zetrzyj powstałą plamę miękką gąbką lub ściereczką. Nie zapominaj też o tym, aby być delikatnym. Mocne i uporczywe tarcie może naruszyć strukturę obicia. Usuwanie plam z mebli skórzanych, które powstały jakiś czas temu, może okazać się bardziej problematyczne i wymagać stosowania specjalistycznych środków do renowacji.

Delikatna pielęgnacja mebli skórzanych z funkcją spania to gwarancja ich dobrego wyglądu na długi czas. Dzięki dobrym środkom do renowacji, czyszczenia lub konserwacji, kanapy do salonu, narożniki lub sofy skórzane będą długo służyć domownikom, a Ty będziesz się cieszył, że dokonałeś wyboru odpowiedniego narożnika skórzanego.

jak czyścić narożnik?

Powrót