5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim wybierzesz drzwi wewnętrzne

30.09.2020

Drzwi wewnętrzne są mocno niedocenianym elementem aranżacji domu i mieszkania. Często kupowane są na początku, zanim powstanie plan na wykończenie wnętrz, równie często dziedziczone są po poprzednich właścicielach. Nic dziwnego zatem, że nie spełniają oczekiwań użytkowych i estetycznych. Wybór pięknych i funkcjonalnych drzwi nie jest łatwy. Na modele produkowane na zamówienie trzeba czekać nawet kilka tygodni, a oferta standardowych rozwiązań jest tak różnorodna, że podjęcie decyzji może sprawiać trudność. Jak wybrać drzwi? Jakie wymiary są typowe? Podpowiadamy!

 

drzwi wewnętrzne

 

Wymiary standardowe drzwi wewnętrznych

Prawo budowlane określa minimalną szerokość drzwi do pomieszczeń mieszkalnych na 80 cm, a wysokość na 200 cm. W większości przypadków drzwi o takim rozmiarze umożliwią swobodne wchodzenie i wychodzenie z pomieszczeń, zapewnią komfort otwierania i pozwolą też na łatwe wniesienie mebli do pokojów. Jednak w pewnych miejscach zastosowanie szerszych drzwi będzie dużo bardziej komfortowe. Szersze drzwi stosuje się w przypadku wejścia do salonu, jadalni i kuchni, czyli wszędzie tam, gdzie liczy się bardzo dobra komunikacja, a przestrzeń między poszczególnymi pokojami i korytarzami może być bardziej otwarta. Węższe skrzydła świetnie sprawdzą się natomiast w garderobie, spiżarni lub innych pomieszczeniach technicznych, czyli tam, gdzie nie zagląda się co chwilę i komunikacja nie jest aż tak ważna.

 

Drzwi wewnętrzne w ofercie Merkury Market

Standardowa szerokość skrzydeł drzwi dostępnych w sklepie internetowym Merkury Market wynosi: 60 cm, 70 cm, 80 cm (najpopularniejszy rozmiar), 90 cm i 100 cm. W przypadku drzwi przesuwnych standardem jest 80 – 100 cm.

Jeśli chodzi o wysokość, to standardowe drzwi mają 203 cm wysokości. Oczywiście, istnieje możliwość zamówienia drzwi wyższych, jak i drzwi niższych wewnętrznych. Można także skrócić drzwi już zamówione, ale w takim przypadku istnieje ryzyko, że trwale uszkodzimy ich konstrukcję i wówczas nie będą podlegały one reklamacji.

 

Piękno drzwi wewnętrznych w aranżacji wnętrz

Aranżacja całego domu lub mieszkania będzie wyglądała zdecydowanie atrakcyjniej, jeśli wszystkie drzwi wewnętrzne będą pochodziły z tej samej serii lub kolekcji. Ważny jest kolor i motywy. Drzwi oczywiście mogą różnić się przeszkleniami lub obecnością wywietrzników, powinny jednak posiadać spójną formę i wykorzystywać te same detale dekoracyjne. Dzięki temu aranżacja będzie spójna i ciekawa.

W naszym sklepie bez problemu znajdziesz drzwi z jednej serii, które można dopasować do futryn o różnych szerokościach. W poszczególnych seriach dostępne są zarówno drzwi z przeszkleniami, jak i bez nich oraz drzwi łazienkowe z podcięciami i wywietrznikami.

 

Na zewnątrz czy jednak do wewnątrz? Jak powinny otwierać się wewnętrzne drzwi?

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest otwieranie drzwi do wewnątrz pomieszczenia. Chodzi tutaj głównie o kwestię bezpieczeństwa – otwarcie drzwi na zewnątrz może spowodować przypadkowe uderzenie kogoś, kto akurat przechodzi korytarzem lub stoi w zasięgu skrzydła. Dobrym rozwiązaniem będzie zatem taki montaż drzwi, by skrzydło otwierało się do wewnątrz. To zapewni bezpieczeństwo i ułatwi też otwieranie.

Jedynym odstępstwem od tej reguły są drzwi łazienkowe — ze względów bezpieczeństwa powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia, ponieważ w razie zagrożenia łatwiej wydostać się z łazienki. Otwieranie do wewnątrz skrzydło drzwiowe zabiera wiele miejsca w niewielkim na ogół pomieszczeniu.

 

Drzwi prawe czy lewe?

Przed zakupem nowych drzwi musimy ustalić, na którą stronę w pomieszczeniu będą się otwierały. Od tego zależy czy wybierzemy wersję prawą, czy lewą skrzydła. Jak rozróżnić, które drzwi nazywane są prawymi, a które lewymi? Należy stanąć przed drzwiami tak, jakbyśmy chcieli je otwierać w kierunku do siebie. Jeśli w tej sytuacji zawiasy znajdują się po naszej lewej stronie, to znaczy, że to drzwi lewe. Gdy zawiasy znajdują się po prawej stronie – są to drzwi prawe.

 

Drzwi bezprzylgowe i przylgowe – które będą lepsze i które wybrać?

Choć funkcjonalność drzwi jest podobna w obu przypadkach, typy te różnią się od siebie głównie wizualnie, dając odmienny efekt w aranżacji wnętrza. W drzwiach przylgowych krawędź skrzydła ma specjalne wcięcie, które zachodzi na ościeżnicę. Takie drzwi doskonale sprawdzą się we wnętrzach klasycznych, gdzie liczy się tradycyjny wygląd. Pięknie będą wyglądały też w stylu skandynawskim, rustykalnym, retro i vintage.

Drzwi bezprzylgowe z kolei to drzwi, w których zawiasy są po zamknięciu drzwi niewidoczne. Powierzchnia skrzydła wpasowuje się w ościeżnicę, tworząc jednolitą powierzchnię. To świetne rozwiązanie do wszelkich wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym lub loftowym.

 

Jaka ościeżnica będzie najlepsza?

Ościeżnice do drzwi wewnętrznych to niezbędny element konstrukcyjny, bez którego montaż drzwi jest niemożliwy.

Ościeżnice dzielimy na dwa podstawowe rodzaje:

  • stałe — wymagają dodatkowej osłony i wykończenia, wstawia się najczęściej między dwie równoległe ściany tam, gdzie nie ma możliwości „objęcia” muru;

  • regulowane — dużo szybsze w montażu, do ścian o większej grubości.

Przed zakupem drzwi należy sprawdzić grubość muru oraz wielkość otworów w ścianie i na tej podstawie zdecydować, który model wybrać.

 



Powrót