5 błędów przy wyborze dywanu – jak ich uniknąć?

25.02.2025

Dywan potrafi odmienić wnętrze – dodać mu przytulności, podkreślić styl i wprowadzić kolor. Jednak jego wybór to nie taka prosta sprawa. Czasem kupujemy go pod wpływem impulsu albo kierujemy się wyłącznie wyglądem, a potem okazuje się, że coś nie gra – dywan się ślizga, jest trudny w utrzymaniu, a jego wzór gryzie się z resztą aranżacji. Na koniec okazuje się jeszcze, że tak naprawdę jest za mały lub wręcz przeciwnie — sięga od ściany do ściany i trzeba go jeszcze nieco podwinąć na listwę przypodłogową. Brzmi znajomo? A jakże! My również mieliśmy niemałe problemy z zakupem dywanu, dlatego dzielimy się naszym doświadczeniem. Z nami unikniesz najczęstszych błędów przy wyborze dywanu i zapewnisz sobie piękny dodatek do salonu.

5 błędów przy zakupie dywanu


W tym artykule:

1. Za mały lub za duży dywan

2. Nieodpowiedni materiał

3. Pominięcie aspektu czyszczenia

4. Ignorowanie stylu wnętrza

5. Brak podkładki antypoślizgowej



1. Za mały lub za duży dywan

To jeden z najczęstszych błędów. Wydaje nam się, że dywan powinien pokrywać tylko fragment podłogi – np. pod stolikiem kawowym – albo wręcz przeciwnie, kupujemy ogromny model, który dominuje przestrzeń. Jaki jest zatem idealny rozmiar? Odpowiedź może kazać się trudna i prosta jednocześnie.

Dywan powinien harmonijnie współgrać z meblami. W salonie warto wybrać dywan, na którym zmieszczą się przednie nogi kanapy i foteli – stworzy to spójną strefę wypoczynkową, a wypoczywającą zapewnią komfortowe podłoże do oparcia stóp. W jadalni najlepiej, by dywan był na tyle duży, aby krzesła wciąż na nim stały nawet po ich odsunięciu do biesiadowania. W sypialni natomiast świetnie sprawdzi się model, który wystaje poza łóżko co najmniej 50 cm z każdej strony – tak, by stawiając rano stopy na podłodze, poczuć ciepło i miękkość dywanu, a nie częściowo kłaść nogę na zimnym panelu z uwagi na zbyt mały dywan.

W wyborze odpowiedniego rozmiaru dywanu pomogą nasze grafiki. Sprawdź koniecznie poniższe ilustracje, aby upewnić się, jaki rozmiar warto zakupić do różnych pomieszczeń i sytuacji. Zalecany rozmiar dywanu może być różny w zależności od wielkości Twoich mebli, ale zasady doboru dywanu nie zmienią się — weź zatem w dłoń metr lub taśmę do mierzenia i zanim zakupisz dywan do salonu, koniecznie zmierz pomieszczenie!

jaki dywan kupić?

2. Nieodpowiedni materiał

Estetyka to jedno, ale funkcjonalność dywanu jest równie ważna, a z funkcjonalnością wiąże się to, z jakiego materiału dywan jest właściwie tkany. Zasady doboru dywanu to zatem nie tylko rozmiar i kolor, ale również materiał. Jeśli wiesz już, jakiego rozmiaru szukasz, wybór odpowiedniego dywanu rozszerz o znajomość materiałów.

Wełna to klasyka – piękna, trwała i naturalna, ale dywan wełniany może uczulać i jest dość kosztowny. Wiskoza wygląda luksusowo, z niej tkane są często dywany Premium, ale bywa śliska i podatna na plamy. Bawełna jest łatwa w czyszczeniu, lecz mniej wytrzymała. Syntetyczne dywany (np. polipropylenowe) są odporne na zabrudzenia i przystępne cenowo, ale nie zawsze tak przyjemne w dotyku, jak naturalne materiały. Opcji wyboru jest zatem całkiem sporo.

Do salonu i sypialni warto wybrać coś miłego dla stóp, natomiast w korytarzu czy jadalni lepiej postawić na odporny na zabrudzenia i łatwy w czyszczeniu materiał. Wybór materiału to również wybór odpowiedniego dywanu pod względem długości włosia. W produkcji dywanów Shaggy z długim włosiem dominują sztuczne tworzywa, cieńsze dywany łatwiej zakupić z naturalnych materiałów.

dywan nowoczesny

3. Pominięcie aspektu czyszczenia

Nie każdy dywan jest łatwy w utrzymaniu i to również powinno zwrócić Twoją uwagę. Ciemne dywany ukrywają zabrudzenia, ale zbierają kurz i sierść. Jasne są eleganckie, ale wymagają częstszego odkurzania i czyszczenia, nietrudno na nich też o plamy. Dywany z długim włosiem są przyjemne, lecz gromadzą brud i trudno je odkurzyć. Wszystko, jak widać, ma zatem swoje zalety i wady.

Jeśli masz dzieci lub zwierzęta, warto wybrać model odporny na plamy i łatwy do wyczyszczenia – np. z krótkim włosiem i z materiałów syntetycznych. Alternatywą mogą być też dywany, które można prać w pralce – coraz więcej marek oferuje takie rozwiązania. To doskonała opcja na dywan dziecięcy, który zwykle trzeba czyścić częściej, niż dywany w pozostałych pomieszczeniach.

Częstego czyszczenia mogą też wymagać nie tylko dywany do pokoju dziecięcego, ale również chodniki kuchenne i dywaniki łazienkowe. Warto wybrać dywan do tych pomieszczeń z myślą o tym, by w przyszłości móc go łatwo wyprać w pralce. Na szczęście zwykle są to nieduże modele, ale niska jakość dywanu może sprawiać, że po kilku praniach woda zniszczy kolory i wzory dywanów. Lepiej od razu zadbać o odpowiednio dobre materiały i trwałe produkty.

Regularna pielęgnacja dywanu jest ważna. Zbyt duży dywan będzie ciężko zwijać, zatem dopasujemy wielkość również z myślą, że mniejszy model może zaprezentować się równie urokliwie, a sprawi nam mniej problemów przy czyszczeniu.

wnętrze nowoczesne

4. Ignorowanie stylu wnętrza

Dywan to nie tylko dodatek – to element, który wpływa na całą aranżację. Wybierając wzór, warto zwrócić uwagę na to, czy pasuje do stylu wnętrza. W minimalistycznych przestrzeniach lepiej sprawdzą się gładkie dywany lub subtelne geometryczne wzory, zrezygnuj ze zbyt wzorzystego dywanu. W boho najlepiej wyglądają modele z frędzlami i etnicznymi motywami, w klasycznych aranżacjach – wełniane dywany klasyczne z eleganckimi zdobieniami. Opcji zakupu jest wiele, nowoczesne dywany z oferty Merkury Market oferują bogactwo zarówno wzorów, jak i kolorów.

Jeśli we wnętrzu dominują intensywne kolory, bezpieczniejszy będzie neutralny dywan. Jeśli natomiast wnętrze jest stonowane, dywan może stać się mocnym akcentem. Ważne, by harmonizował z resztą pomieszczenia, a nie wprowadzał chaosu.

kanapa w salonie

5. Brak podkładki antypoślizgowej

Dywan ślizga się, przesuwa i nie tylko psuje to całą aranżację, ale nie raz przyprawiło nas o mini zawał serca? Podkładki antypoślizgowe to detal, który często pomijamy, a który może wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo użytkowania dywanu. Jeśli dywan przesuwa się po podłodze, może stać się nie tylko irytujący, ale też niebezpieczny – zwłaszcza w domu z dziećmi czy osobami starszymi.

Rozwiązanie? Podkładka antypoślizgowa! Jest niedroga, łatwa w montażu i sprawia, że dywan stabilnie przylega do podłogi. To mały dodatek, który robi ogromną różnicę. Przesuwający się dywan nie będzie już problemem!


Zainspiruj się!

Jaki dywan do szarej kanapy? Sprawdź najatrakcyjniejsze propozycje na 2022!

Jak usunąć wosk z dywanu?

Dywan do pokoju dziecięcego - jaki wybrać?

Powrót