10 zasad Feng Shui, które możesz zastosować do każdego wnętrza

30.10.2024

Zapewne każdy z nas słyszał o Feng Shui. Czym właściwie jest ta filozofia? Kojarzy nam się z chińską sztuką aranżowania przestrzeni, warto dodatkowo wiedzieć, że ma na celu stworzenie harmonijnego połączenia między nami, ludźmi, a otoczeniem, czyli mieszkaniem, w którym żyjemy. Kluczowe zasady Feng Shui możemy zastosować właściwie do każdego pomieszczenia, niezależnie również od tego, w jakim stylu urządzone są pokoje. Dlaczego powinniśmy się tym zainteresować? Feng Shui poprawia jakość przepływającej energii chi, która według chińskich wierzeń krąży we wszystkim — odpowiedni przepływ energii zapewni nam lepsze samopoczucie, zdrowie, relacje z innymi, a nawet bogactwo.

Wnętrza Feng Shui zwracają uwagę nie tylko ze względu na chęć stosowania zasad chińskiej filozofii, ale również dlatego, że aranżacje są po prostu funkcjonalne, schludne i wygodne. Zobaczmy, jak kluczowe zasady Feng Shui możemy zastosować w naszych domach i czy zastosowanie zasad Feng Shui tak naprawdę ma wpływ na nasze mieszkania.

10 zasad feng shui


W tym artykule:

1. Feng Shui we wnętrzach — jak ważna jest dbałość o czystość i porządek? Główne zasady Feng Shui w salonie i innych pomieszczeniach

2. Jak urządzić mieszkanie? Duch Feng Shui a oświetlenie — sztuczne i naturalne światło w projektowaniu wnętrz

3. Kolory i elementy Feng Shui — jak wygląda filozofia Feng Shui w przypadku barw? Harmonijny dom z pięknymi kolorami

4. Najważniejsze zasady Feng Shui, czyli co trzeba wiedzieć o odpowiednim przepływie energii chi? Salon, łazienka i sypialnia Feng Shui

5. Pięć żywiołów — co należy wiedzieć o pięciu elementach Feng Shui?

6. Równowaga yin i yang — jak wykorzystać energię yin i yang?

7. Pozytywna energia w każdym calu — co należy wiedzieć o Feng Shui w sypialni? Sypialnia według Feng Shui

8. Feng Shui w ogrodzie a natura w domu Feng Shui — jak wprowadzić styl Feng Shui poprzez rośliny? Rośliny w Feng Shui

9. Zasada pięciu żywiołów a symbolika w aranżacji wnętrz — jak urządzić kuchnię Feng Shui lub użyć zasady Feng Shui w łazience?

10. Zasady Feng Shui w przedpokoju — jak zastosować Feng Shui w mieszkaniu już od samego progu?



Feng Shui we wnętrzach — jak ważna jest dbałość o czystość i porządek? Główne zasady Feng Shui w salonie i innych pomieszczeniach

Czystość i porządek to jedna z najważniejszych zasad w urządzaniu wnętrz Feng Shui. Zagracone pomieszczenia są nieestetyczne, blokują też przepływ pozytywnej energii chi, przez co nasze samopoczucie również spada. W brudnych, niechlujnych i chaotycznych pokojach czujemy się gorzej, źle nam się pracuje i źle odpoczywa — wiemy przecież o tym nie od dziś i właściwie nie dziwi to nikogo.

Co zatem zrobić? Warto pomieszczenia po prostu posprzątać. To pierwszy krok do zachowania czystości i porządku oraz do zastosowania zasad aranżacji Feng Shui. Dodatkowo powinniśmy uporządkować przestrzeń. Co to oznacza? Każdy umieszczany w pokojach przedmiot ma mieć swoje miejsce, a niepotrzebne na co dzień elementy warto schować do zamykanych szafek, witryn i szaf. Dzięki temu nie będziemy ich widzieć, a będą wystarczająco blisko, jeśli będziemy chcieli ich użyć.

Czystość i porządek sprzyjają nie tylko lepszemu przepływowi energii, ale przede wszystkim stwarzają idealne warunki do relaksu, odpoczynku i nawet codziennego wykonywania różnorodnych czynności.

estetyczna aranżacja kuchni

Jak urządzić mieszkanie? Duch Feng Shui a oświetlenie — sztuczne i naturalne światło w projektowaniu wnętrz

Światło ma wpływ na to, jak we wnętrzach przepływa pozytywna energia. Oczywiście, naturalne światło, czyli wpadające przez okna promienie słoneczne, są w tym przypadku najlepsze. Maksymalnie wykorzystajmy je w pomieszczeniach — odsłońmy okna, nie wieszajmy ciężkich i grubych zasłon, podnieśmy rolety. To szczególnie ważne, jeśli dużo czasu spędzamy w którymś z pomieszczeń — salonie, sypialni, kuchni lub domowym biurze.

Wiemy, że nie zawsze uda nam się wprowadzić wystarczająco dużo dziennego światła do wnętrz. Wieczorami i nocą jest to niemożliwe, a zimą — czas, w którym świeci słońce, jest znacznie skrócony. Co w takiej sytuacji zrobić, aby nadal stosować zasady Feng Shui w projektowaniu wnętrz? Zdecydowanie zadbajmy o sztuczne oświetlenie wewnętrzne i postawmy również na jego różnorodność. Zakupmy zarówno oświetlenie górne, sufitowe, jak i kinkiety, lampy stołowe i lampy podłogowe. W czasie korzystania z oświetlenia wybierajmy też takie, które będzie nam w danej chwili najbardziej odpowiadało. Nie rezygnujmy też z nastrojowego, delikatnego oświetlenia np. w czasie oglądania filmów lub romantycznych kolacji.

nowoczesna aranżacja łazienki feng shui

Kolory i elementy Feng Shui — jak wygląda filozofia Feng Shui w przypadku barw? Harmonijny dom z pięknymi kolorami

Zastosowanie zasad Feng Shui w pomieszczeniach to również odpowiedni wybór kolorów. Barwy w chińskiej filozofii Feng Shui mają znaczenie symboliczne i mogą wpływać na nasze samopoczucie. Jak dokładnie? W błękitnych lub zielonych pokojach czujemy się spokojniejsi, to zatem kolory idealne do sypialni lub salonu, gdzie zwykle odpoczywamy i się relaksujemy. Z kolei czerwień, pomarańcz i inne intensywne lub jaskrawe kolory mogą nas pobudzić — wybierzmy je do miejsc, w których chcemy wprowadzić dynamikę i energię.

Ważny jest nie tylko wybór kolorów, ale również ich ciekawe połączenia. Pamiętajmy też o tym, by w aranżacjach wnętrz Feng Shui stosować równowagę między barwami. Zbyt wiele jaskrawych kolorów może wprowadzić chaos i sprawić, że w pomieszczeniu będziemy czuć się zaniepokojeni. Za dużo błękitu to z kolei przepis na nudną katastrofę — w takich wnętrzach będziemy czuć się ospali i znudzeni. Kolory możemy zawsze stonować neutralnymi barwami — bielą, czernią lub szarością.

Zasady Feng Shui w kuchni i innych pomieszczeniach mówią jasno, że barwy ważne są nie tylko w przypadku ścian, ale dotyczą również mebli i dodatków. Z dokładnością wybierajmy zatem zarówno meble tapicerowane, jak i drobne pojemniki ozdobne.

Do przyjaznych kolorów zaliczane są też barwy inspirowane naturą. We wnętrzach, gdzie znajduje się dużo drewna naturalnego, kamienia, lnu, bawełny i innych naturalnych materiałów chętniej wchodzimy i lepiej w nim odpoczywamy.

nowoczesna aranżacja salonu

Najważniejsze zasady Feng Shui, czyli co trzeba wiedzieć o odpowiednim przepływie energii chi? Salon, łazienka i sypialnia Feng Shui

Aranżowanie wnętrza zasadami Feng Shui to przede wszystkim tworzenie takich aranżacji, które umożliwiają swobodny przepływ pozytywny energii. Kuchnia Feng Shui, Salon Feng Shui albo łazienka Feng Shui — niezależnie, gdzie chcemy zastosować ten styl i te zasady, pamiętajmy o odpowiednim przepływie energii. Jak zapewnić odpowiedni przepływ energii chi? Porządek i czystość pomagają najlepiej, ale warto też wprowadzić zasady Feng Shui co do ustawiania mebli i innych elementów wyposażenia.

Meble nie mogą blokować przejścia, najlepiej też, jeśli nie będziemy ich ustawiać zbyt blisko siebie. To szczególnie ważne, jeśli mamy mały przedpokój, a chcemy do niego wstawić meble do przedpokoju — wybierzmy koniecznie takie, które nie zablokują przejścia, a będą funkcjonalnym dodatkiem.

Właściwe rozpieszczenie mebli, nie tylko w przedpokoju, ale i w całym pozostałym domu, zapewnia dobry przepływ Feng Shui energii. Możemy samodzielnie sprawdzić, czy energia przepływa łatwo — po prostu spróbujmy przejść przez pokój. W zagraconym pomieszczeniu nie będzie to łatwe, czyż nie? Jeśli energia ma trudność z przepłynięciem, my tym bardziej źle będziemy się czuć, przeciskając między ciasno ustawionymi meblami lub źle postawionymi elementami.

feng shui w aranżacji wnętrz

Pięć żywiołów — co należy wiedzieć o pięciu elementach Feng Shui?

Kolejna zasada Feng Shui to zwrócenie uwagi na żywioły Feng Shui, które w chińskiej filozofii odgrywają ogromną rolę. W Feng Shui wyróżniamy pięć żywiołów. Pięć elementów Feng Shui to drewno, ogień, ziemia, metal i woda. Każdy z tych elementów powinien być widoczny we wnętrzu, a równowaga między nimi zapewnia harmonię.

Zasady Feng Shui w sypialni, salonie, kuchni lub innych pomieszczeniach wskazują nam jasno, że każdy z żywiołów oznacza coś innego. Drewno to wzrost i kreatywność, ogień to energia i pasja, ziemia to stabilność, metal to precyzja, a woda — spokój. Jak możemy wprowadzić te główne założenia Feng Shui i te elementy do wnętrz? Okazuje się, że nie jest to takie trudne. Kwiaty w doniczkach mogą oznaczać drewno i ziemię, świece symbolizują ogień, a wazon możemy wypełnić wodą. Dodajmy do tego metalowe dekoracje i dzięki temu stworzymy akcenty pięciu żywiołów we wnętrzu salonu Feng Shui, sypialni Feng Shui lub łazienki i kuchni Feng Shui.

salon w stylu feng shui

Równowaga yin i yang — jak wykorzystać energię yin i yang?

Jedną z zasad aranżacji Feng Shui jest równowaga między yin i yang, czyli przeciwstawnymi siłami, które, mimo że są swoimi przeciwieństwami, to uzupełniają się i razem tworzą swoistą harmonię. Wnętrza powinny zawierać zarówno elementy yin, jak i yang.

Elementami yin są spokojne motywy, cisza, ciemne kolory, które idealnie nadają się do miejsc relaksu i odpoczynku, czyli sypialni i salonów. Z kolei yang to miejsca jasne, pełne energii, w których dominuje światło i aktywność. Elementami yang warto zatem zdominować kuchnię lub biuro, w których liczy się aktywność i kreatywność.

nowoczesne biuro

Pozytywna energia w każdym calu — co należy wiedzieć o Feng Shui w sypialni? Sypialnia według Feng Shui

W naszych poradach szczególną uwagę zwrócimy na sypialnię. Dla wielu osób jest to miejsce relaksu i wypoczynku, o wiele ważniejsze niż salon czy kuchnia. Kluczowe zasady Feng Shui jasno określają, że w przypadku sypialni ważne będzie rozmieszczenie mebli sypialniach, a zwłaszcza łóżka. Ten mebel najlepiej ustawić tak, by drzwi były z niego widoczne, ale alby łóżko nie znajdowało się bezpośrednio naprzeciw wejścia.

Na jakie zastosowanie zasad Feng Shui możemy jeszcze sobie pozwolić? Koniecznie unikajmy ostrych krawędzi, które mają być skierowane w stronę łóżka — mogą one zaburzać nasz spokojny sen. Dobrze też ograniczyć ilość luster we wnętrzach sypialnianych pomieszczeń. Lustra odbijają energię chi, a jej nienaturalny przepływ, powstały właśnie przez takie odbicia, może zakłócić spokojny sen. Odpowiednia energia Feng Shui będzie dla nas wtedy niedostępna, a zasada przepływu energii — złamana. Zadbajmy o swobodny przepływ energii, usuwając lustra z sypialni.

Podstawowe zasady Feng Shui, które zastosujemy w sypialni, wspomogą nasz spokojny sen. Sprawdzi się zasada porządku i czystości oraz zasada pięciu żywiołów. Kluczowe zasady Feng Shui na pewno pomogą nam w odpowiednim wypoczynku.

aranżacja salonu feng shui

Feng Shui w ogrodzie a natura w domu Feng Shui — jak wprowadzić styl Feng Shui poprzez rośliny? Rośliny w Feng Shui

Rośliny w Feng Shui nawiązują do symboliki ziemi, wody i drewna. Dzięki nim możemy zatem wprowadzić aż trzy z pięciu elementów zasad Feng Shui w salonie, sypialni lub kuchni. Kwiaty to także w chińskiej filozofii wzrost, życie i pozytywna energia.

Zastosowanie zasad Feng Shui w uporządkowanych pomieszczeniach warto uzupełnić o umieszczenie we wnętrzach roślinności. Rośliny pomagają też oczyszczać powietrze, co znacząco może wpłynąć na nasze dobre samopoczucie.

Ważne zasady Feng Shui wskazują jednak, że najlepsze do wnętrz Feng Shui, a zwłaszcza salonu Feng Shui, są rośliny o zaokrąglonych liściach. Szpiczaste liście mogą wprowadzić chaos i niepotrzebnie przecinać przepływ chi energii, nienaturalnie ją rozdzielając. Rośliny w harmonizacji przestrzeni mają zatem ogromne znaczenie. Dla projektowania Feng Shui ma to szczególne znaczenie.

Do natury zbliżają nas również naturalne materiały. Ważne zasady Feng Shui często podkreślają znaczenie naturalnych materiałów.

feng shui w aranżacji nowoczesnych wnętrz

Zasada pięciu żywiołów a symbolika w aranżacji wnętrz — jak urządzić kuchnię Feng Shui lub użyć zasady Feng Shui w łazience?

Wprowadzenie zasad Feng Shui to także ogromne zwrócenie uwagi na symbolikę. Żywioły możemy wprowadzić właśnie w taki sposób. Obrazy symbolizujące ogień i wodę łatwiej nam będzie przecież umieścić we wnętrzach niż fontanny lub ogniska.

Dekoracje wybierajmy, nie tylko zwracając uwagę na estetykę, ale przede wszystkim patrząc na ważne zasady Feng Shui, czyli wyjątkową symbolikę. Unikajmy przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych oraz takich, które wprowadzają negatywne emocje lub mają nieprzyjemne skojarzenia.

nowoczesne aranżacje feng shui

Zasady Feng Shui w przedpokoju — jak zastosować Feng Shui w mieszkaniu już od samego progu?

Na koniec przyjrzyjmy się strefie wejściowej do domu Feng Shui. Drzwi wejściowe to według praktyk Feng Shui "usta chi", czyli miejsce, przez które energia przepływa do pozostałych pomieszczeń. Jeśli zadbamy o to, by strefa wejściowa była czysta, schludna, jasna i przyjemna, energia Feng Shui, krążąca po naszym domu, również taka będzie. Unikajmy zagracenia przestrzeni butami, parasolami lub dodatkową odzieżą — elementy te najlepiej schowajmy do szafek lub szaf. Eliminacja negatywnych wpływów jest ważna, gdyż usunięcie ich usuwa też negatywną energię i tworzy harmonijny dom.

Podstawy Feng Shui mogą pomóc nam w stworzeniu funkcjonalnych przestrzeni. Zasady dobrej energii oraz zasady przepływu tej energii mogą mieć dla nas duchowe znaczenie, ale praktyka pokazuje, że aranżacja przestrzeni Feng Shui jest po prostu funkcjonalna i wygodna, a to ważny powód, dlaczego powinniśmy zdecydować się na stosowanie Feng Shui w aranżacji naszych wnętrz.


Zainspiruj się!

Wnętrza pełne kosmicznej energii, czyli styl galaxy w Twoim domu

Poznaj trendy nadchodzącego sezonu! Aranżacja salonu w stylu loft z meblami z serii Haruki

Jak wyeksponować kwiaty w domu? Sprytne triki na nowoczesne aranżacje z żywymi roślinami

Powrót