Folie i kleje do oczek wodnych
Atrakcyjne i efektowne — dokładnie takie są oczka wodne. Pięknie zaprojektowane i utrzymane w dobrej kondycji oczko będzie klejnotem w aranżacji naszego ogrodu, a dodatkowo pozwoli na przyjemne spędzanie czasu nad wodą w domowym zaciszu.
Oczko wodne
Naturalna woda w naszym ogrodzie to powód do dumy i szereg korzyści płynących z obecności oczka wodnego. Przede wszystkim możliwość posiadania oczek wodnych to wprowadzanie do swojego ogrodu efektownego elementu małej architektury. Estetyczne i intrygujące oczka, pozwolą nam na stworzenie ciekawej aranżacji ogrodowej. Do oczek wodnych chętnie również przylatują owady, a za nimi ptaki. Pojawiają się również płazy i gady. Nasz ogród odżywa i staje się schronieniem dla dzikich zwierząt. My samu również możemy zarybić oczko wodne i hodować popularne, ozdobne gatunki.
Oczko wodne to również stworzenie mikroklimatu, który będzie przyjemnie oddziaływał na nas w czasie upalnych, letnich dni. Jeśli poświęcimy nieco czasu i pracy na stworzenie kaskady, szum wody będzie nas dodatkowo koił swoją delikatną muzyką.
Folie do oczka wodnego
Oczka możemy tworzyć z gotowej formy do oczek wodnych lub wykonać je samodzielnie z pomocą folii. Folia to wytrzymały, odporny na uszkodzenia i rozciąganie materiał, który zapobiega wnikaniu wody w głąb ziemi i wysychaniu zbiornika. Pokrywamy nią dno niecki i dokładnie uszczelniamy.
Klej do folii pvc
W trakcie budowy oczka wodnego może okazać się, że nawet największa folia nie jest w stanie przykryć całej niecki. Aby woda nie przeciekała pomiędzy dwiema warstwami folii, używa się odpowiedniego kleju. Klej używaj tylko na suchych i oczyszczonych kawałkach folii — inaczej folia może nie przykleić się dobrze do siebie i będzie przeciekać.
Wykonanie oczka wodnego z folii
Własnoręczne wykonanie oczka wodnego nie jest trudne. Prace zaczynamy od zaprojektowania przestrzeni i ustalenia wielkości zbiornika. Wytyczamy w ogrodzie granice niecki i wykopujemy odpowiedni dół (należy pamiętać o wykonaniu kilku poziomów, na których będą rosły różne rośliny). Ziemię ubijamy i przysypujemy 5 - 10 cm warstwą piasku. Układamy folię (ewentualnie wykonujemy klejenie fragmentów materiału, jeśli jeden kawałek nie przykryje całości oczka). Brzeg zabezpieczamy kamieniami i układamy rośliny w oczku. Zbiornik napełniamy.
Jak dbać o rybki koi w oczku wodnym?
Atrakcyjne oczka wodne coraz częściej pojawiają się w przydomowych ogrodach. Do większych zbiorników chętnie wprowadza się ryby, a jednym z najpopularniejszych gatunków będzie tutaj niezaprzeczalnie karp japoński.
Mini oczka wodne
Mini oczko w ogrodzie to mały staw, sadzawka lub zbiornik wodny, którego zadaniem jest ozdobienie krajobrazu. Oczka wodne najczęściej wypełniają i otaczają rośliny wodne (najpopularniejszą jest tatarak) oraz kamyki, jednak dobrze komponują się również...
Czyszczenie oczka wodnego
Przed nadejściem zimy wielu polaków zabezpiecza swoje ozdoby ogrodowe przed niskimi temperaturami. Impregnujemy płoty, zabezpieczamy domki ogrodowe, owijamy krzewy oraz niskie drzewka foliami, by zimowy sezon nie wpłynął na stan roślinności oraz...