Difenbachia
Diffenbachia, znana jako difenbachia trująca, to roślina doniczkowa, wywodząca się z rodziny obrazkowatych, której gatunek liczy prawie 60 odmian. Roślina posiada piękne, duże i ozdobne liście w kolorze zielonym, z miejscowymi przebarwieniami w różnych kolorach, w zależności od odmiany. W momencie kwitnięcia kwiatostan difenbachii przyjmuje postać kolby, a jej owocem jest kulista jagoda. Nietypowy urok rośliny sprawia, że jest coraz częściej spotykana w domowej kolekcji. Przy zapewnieniu optymalnych warunków uprawy i odpowiedniej pielęgnacji, dieffenbachia w domu potrafi osiągnąć nawet 110 cm wysokości.
Warunki uprawy difenbachii — najważniejsze informacje
Stanowisko difenbachii powinno znajdować się w miejscu z dostępem do światła. Roślina lubi jasne, rozproszone światło, ale nie należy jej narażać na bezpośrednie działanie słońca. Zbyt mocne światło może doprowadzić do poparzenia liści, natomiast przy zbyt ciemnym świetle, liście mogą stracić swoje wybarwienie. Przepuszczalne podłoże dla difenbachii, pozwoli zachować jej odpowiednią wilgotność. Optymalna temperatura dla diffenbachii wynosi między 18°C, a 24°C.
Przesadzanie difenbachii doniczkowej należy wykonywać wiosną w momencie, gdy korzenie wychodzą poza obrys doniczki. Roślina rośnie dość szybko, dlatego warto zainwestować w doniczkę nawet dwa rozmiary większą.
Rozmnażanie dieffenbachii nie jest skomplikowane i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Można zrobić to w domowych warunkach. Wystarczy nawet mały kawałek łodygi, który następnie należy ukorzenić.
Jak pielęgnować difenbachię?
Pielęgnacja dieffenbachii nie jest zbytnio wymagająca pod warunkiem stosowania się do podstawowych zaleceń. Podlewanie dieffenbachii czy zraszanie liści powinno być dość regularne i obfite. Roślina powinna mieć zapewnioną odpowiednią wilgotność podłoża i powietrza, zwłaszcza w letnie dni. Warto zwrócić uwagę na temperaturę wody — nie powinna być ona zbyt zimna. Podczas pielęgnacji i uprawy rośliny można stosować nawóz, najlepiej płynny, przeznaczony do roślin ozdobnych. Nawożenie dieffenbachii optymalnie będzie wykonywać co około 2 tygodnie. W razie konieczności można odmłodzić starą difenbachię i obciąć łodygi na ok. 10 cm, skąd wypuści nowe pędy.
Najczęstsze choroby diffenbachii
Nieprawidłowa pielęgnacja i uprawa difenbachii może doprowadzić do wielu schorzeń i chorób rośliny.
-
Żółknięcie liści to typowa oznaka przelania rośliny. Gdy podłoże jest zbyt wilgotne, korzenie rośliny gniją, a liście robią się coraz bardziej żółte. W tym wypadku należy ograniczyć podlewanie i znaleźć cieplejsze stanowisko dla difenbachii. Liście reagują także na światło — jeśli jest ono zbyt ciemne, wówczas liście całkowicie zielenieją.
-
Korkowatość liści dieffenbachii to problem, który może wystąpić z różnych powodów. Może być spowodowana nadmiernym podlewaniem, niewłaściwą glebą, brakiem światła lub infekcją grzybiczą. Aby zminimalizować ten problem, należy unikać nadmiernego podlewania i zapewnić odpowiednie oświetlenie.
-
Pędziorki to typowe szkodniki roślin doniczkowych. Te małe owady żywią się sokiem roślin, a ich obecność zdecydowanie osłabia roślinę. Jest ona wówczas narażona na deformacje, ale także różne choroby. Szkodniki posiadają zdolność szybkiego rozmnażania się, dlatego od razu należy zastosować odpowiednie preparaty.
Diffenbachia compacta, difenbachia seguiny, dieffenbachia maculata
Odmiany dieffenbachii różnią się między sobą wielkością i kolorem. Każda z nich jest wyjątkowa i posiada swoje unikalne cechy, dzięki czemu wyróżnia się spośród innych roślin, także w większych skupiskach. Jedną z bardziej popularnych odmian jest dieffenbachia seguine, znana ze swoich jasnozielonych liści z wyraźnymi przebarwieniami tworzącymi ciekawy wzór. Jest to roślina o efektownym wyglądzie, która może osiągać znaczne rozmiary przy odpowiedniej uprawie. Difenbachia compacta jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się niewielkim rozmiarem, dzięki czemu może przystroić mniejsze zakamarki czy stanąć na wąskim parapecie. Jasnobeżowe przebarwienia tworzą efektowne wzory na liściach, które tworzą ciekawy efekt. Maculata to odmiana dieffenbachii, która charakteryzuje się pięknym wybarwieniem liści w odcieniach zieleń, które subtelnie przełamują odcienie żółci. Efektem jest piękna kompozycja.
Piękna niebezpieczna diffenbachia — trujące właściwości rośliny
Dieffenbachia jest uważaną za piękną roślinę, jednak warto zwrócić uwagę na trujące właściwości. Toksyczność dieffenbachii wynika z obecności substancji chemicznych, takich jak szczawiany, szczególnie w sokach rośliny. Kontakt skóry z sokiem rośliny może spowodować podrażnienie i błon śluzowych, w tym reakcje alergiczne. Aby uniknąć potencjalnych zagrożeń związanych z trującymi właściwościami dieffenbachii, zaleca się używanie rękawiczek podczas przycinania czy przesadzania rośliny, a także trzymanie jej poza zasięgiem dzieci i zwierząt.
Co zrobić w przypadku zatrucia difenbachią?
Jeśli skóra miała bezpośredni kontakt z sokiem dieffenbachii, należy niezwłocznie umyć ją pod bieżącą wodą, aby nie wystąpiło podrażnienie czy reakcja alergiczna. W przypadku spożycia soku dieffenbachii, należy pilnie skonsultować się z lekarzem. Objawy zatrucia mogą wymagać natychmiastowej pomocy medycznej.