Altany ogrodowe
Zagospodarowanie ogrodu lub działki może stanowić dla nas nie lada wyzwanie. Zastanawiamy się, jakie nasadzenia wykonać, gdzie posadzić nowe krzewy oraz gdzie ustawić architekturę ogrodową, oczka wodne i figurki betonowe do ogrodu. Chcemy, by ogród zachwycał i był piękny — stawiamy fontanny ogrodowe i donice ogrodowe. Królową wśród architektury ogrodowej niewątpliwie będzie altana. Piękna i elegancka, zapewni użytkownikom ciekawą przestrzeń wypoczynkową i atrakcyjny element zagospodarowania przestrzeni.
Drewniane altany ogrodowe stawiane były w ogrodach całego świata na przestrzeni dziejów. Konstruowano je w starożytnej Mezopotamii, średniowieczne ogrody w miastach i wirydarze w klasztorach wkomponowane miały altany jako elementy centralne. Ogrody angielskie chętnie wykorzystywały piękno i delikatność altan do naturalistycznych, swobodnych aranżacji. Nowoczesne altany ogrodowe wprowadzane są do działek reprezentacyjnych i użytkowych, ale szczególnie upodobali je sobie właściciele ogrodów wypoczynkowych i rekreacyjnych — to miejsce odpoczynku, relaksu i spędzania wolnego czasu.
Drewniana altana ogrodowa ochroni przed deszczem i wiatrem, dzięki czemu wczesnowiosenne lub jesienne grille wciąż będą przyjemnością. Rodzinne spotkania w letnie, niedzielne popołudnia z powodzeniem mogą przenieść się pod altanę, gdzie nie świeci mocne, bezpośrednie słońce i gdzie jest zdecydowanie chłodniej. Altana jest miejscem nie tylko organizowania spotkań, ale również indywidualnego odpoczynku i relaksu. Ustawiona pod altaną ławka lub meble ogrodowe technorattan pozwolą na komfortowe odprężenie się po ciężkim dniu pracy.
Duża altana zastąpić może pawilony i namioty ogrodowe i budowana jest często przy domach weselnych lub restauracjach. Pawilony, w przeciwieństwie do altan ogrodowych, można dowolnie składać i rozkładać. Również wiata może być budowana na podstawie ażurowych altanek.
Altany ogrodowe — konstrukcja
Altana to konstrukcja z zakresu dużej architektury. Te ażurowe domki zbudowane ze słupów i położonego na nich dachu. W zależności od wielkości (czyli odległości pomiędzy słupami), belki mogą mieć różną grubość. Na nieduże altanki (do 20 m2, których średnica wynosi 2 -4 metrów) polecane są belki na słupy pionowe o wymiarach 14 cm x 14 cm. Większe altany lub altanki, które będą potrzebowały stabilniejszej konstrukcji (z uwagi na przykład na silnie wiejące wiatry lub duże opady śniegu) mogą użyć do budowy belek 16 cm x 16 cm. Długość belek (a zatem wysokość altany bez dachu) nie powinna być mniejsza niż 2,2 - 2,5 m. Równie grube co belki pionowe powinny być belki poziome (belki, które kładziemy na słupy pionowe). Pozostałe elementy — zastrzały i krokwie — mogą być wykonane z cieńszych belek (7 cm x 4 cm).
Zadaszenie altany, które kładziemy na słupach, powinno być nachylone pod kątem 30o - 45o. Krokwie, które stanowią główne elementy konstrukcyjne dachu, nie powinny być stawiane rzadziej niż co 1 m. Pokrycie dachu możemy wykonać według naszego uznania. Stosuje się blachę, blachodachówkę, dachówkę, gont drewniany lub papę gontową. Pokrycie dachowe będzie wymagało odpowiedniego przygotowania — położenia foli, kontrłat oraz łat. Przy kładzeniu papy gontowej wymagane będzie pełne deskowanie, a nie tylko łacenie.
Całkowita wysokość domku powinna mieć około 3,5 m.
Altany mogą mieć budowę ażurową lub przestrzenie między słupami mogą być wypełnione. W pełni zabudowane ściany altany z powodzeniem posłużą w ogrodzie za domki ogrodowe lub domki narzędziowe. Do takiego domku z altan możemy schować grilla, meble (stół i krzesła ogrodowe) lub narzędzia. Okryte dachem wnętrze zabezpieczy sprzęt tak, że ani deszcz, ani silne nasłonecznienie mu nie zaszkodzą. Altanka w ogrodzie z drewna, której ściany są zabudowane, powinna być zaopatrzona w drzwi. Do pełnych ścian możemy dodać okna — do montażu okien warto wybrać model okna, który jest lekki i cienki.
Każdy produkt w naszej ofercie zawsze będzie wykazywał się wysokim poziomem jakości, a drewno będzie odpowiednio obrobione tak, aby wykonana altana miała, jak największą trwałość i posłużyła na lata. Wymiary możemy dopasować do swoich potrzeb — dostępne są modele, których wysokość i szerokość jest różnorodna.
Altana z drewna powinna być ustawiona na odpowiedniej powierzchni. Podłoga może być wykonana z wylewki betonowej, kostki lub deski tarasowej i jej wymiary zależą od wielkości altanek.
Klasyczne altany ogrodowe z drewna
Klasyczna altana ogrodowa drewniana zbudowana jest na bazie ośmiokąta lub sześciokąta, rzadziej jej podstawa ma kształt kwadratu. Wybór tych figur geometrycznych jest logiczny, zwłaszcza gdy popatrzymy na sposób konstruowania altan — z każdego wierzchołka kąta wychodzi pionowy słup, który podtrzymuje dach. Wytyczanie i konstruowanie altan na bazie sześciokąta lub ośmiokąta było proste i efektywne — możliwe do wykonania nawet bez nowoczesnych możliwości wytyczania odległości w terenie.
Ogrodowy domek klasyczny doskonale sprawdzi się w otoczeniu krzewów ozdobnych (hortensje, azalie, różaneczniki i oczywiście róże) oraz kwiatów i bylin rabatowych. Ogród z klasyczną, drewnianą altaną ogrodową będzie doskonałą podstawą do stworzenia stylu romantycznego, wiejskiego lub rustykalnego przy naszym domu.
Nowoczesne altany ogrodowe
Altana z drewna to również jeden z popularnych elementów ogrodów nowoczesnych. Taka altana charakteryzuje się prostą, oszczędną linią i minimalną ilością detali dekoracyjnych (dla przykładu wycięcia w zastrzałach są bardzo proste lub zastrzały są w ogóle niewycinane dodatkowo). Często też wprowadza się dodatkowe materiały: stal, szkło lub kamień.
Altana doskonale dopasuje się do nowoczesnego ogrodu wypoczynkowego w stylu amerykańskim. Będzie świetnie współgrać ze stylem industrialnym w ogrodach miejskich i jest obowiązkowym elementem ogrodów eklektycznych.
Pawilony ogrodowe metalowe - czy to dobra inwestycja?
Pawilony ogrodowe odgrywają w każdym ogrodzie bardzo dużą rolę. Stanowią miejsce, w którym odpoczywa cała rodzina, jak również mogą pełnić rolę składu narzędzi i mebli ogrodowych. Chronią także użytkowników ogrodu przed deszczem, śniegiem oraz wiatrem...
Jak osłonić działkę od wiatru?
Silne wiatry występują w niektórych częściach kraju o wiele mocniej niż w innych. Wietrzna pogoda zdarza się też częściej wiosną i jesienią, a przecież również w tych porach roku ogród jest miejscem relaksu, zabawy i odpoczynku.
Domek letniskowy od 35m2 do 70 m2 - na zgłoszenie
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale budowa każdego nowego budynku podlega regulacjom z zakresy prawa budowlanego. Nawet postawienie niewielkiego domku letniskowego czy ogrodowego wiąże się z koniecznością załatwienia szeregu ...